Pataky István

Pataky István

Eredeti demokrácia

2020. február 10., 09:32

2020. február 10., 09:32

Ha jóindulattal állunk a jelenlegi román belpolitikai helyzethez – márpedig mért is ne állnák így hozzá? –, akkor logikusnak tűnik Klaus Johannis államfő és a PNL igyekezete. Miután a PSD többéves szorgos munkával vágta maga alatt azt a bizonyos fát, az egyszer csak hatalomra került liberálisok joggal érzik úgy, hogy most az ő idejük következik.

Jól látják azt is, hogy kisebbségi kormányként lehetetlen egy olyan parlamenttel együttműködni, amely törvényről törvényre alkot különböző alkalmi többségeket, koalíciókat, s ha épp úgy alakul, költségvetési kényszerhelyzetbe hozza a kabinetet.

Helyesen érvelnek Johannisék akkor is, amikor azt mondják: megnyerték az európai parlamenti, majd az államfőválasztást, így nemcsak a felmérések, hanem a valós szavazói akarat is lényegesen megváltozott az országban. Igazuk van abban is, hogy az évek óta várt politikai stabilitást kizárólag egy új, egyértelmű parlamenti többség teremtheti meg. Nehéz vitába szállni állításukkal, miszerint a romániai emberek túlnyomó része nem szeretné a hatalom közelében sem látni a szociáldemokratákat. Mi következik ebből a korrekt helyzetismeretből? A válasz nyilvánvaló: a mindent tisztázó előre hozott választás.

Csakhogy van egy hangyányi kis probléma. Kicsit döcögősen, de az elmúlt harminc évben Románia is igyekezett magáévá tenni az Európa nyugati felén már régóta meghonosodott demokrácia nevű valamit. Ennek pedig vannak írott és íratlan szabályai. Amelyeket át lehet ugyan lépni, csak azután nem kell sértett arcot vágni az antidemokratikus jelzőhöz. A román alkotmány szinte lehetetlenné teszi az idő előtti megméretést. Hogy jó-e ez vagy rossz, szinte lényegtelen. Lehet változtatni is az alaptörvényen megfelelő parlamenti háttérrel. Most az alkotmányjogi kiskapuk feszegetése zajlik. Ügyeskedés bukaresti módra. A sürgősségi kormányrendeletek özöne, a cinikus megfontolásból, s részben zsarolással megvalósított parlamenti felelősségvállalások sora azt jelzi: Johanniséknak csak akkor jó a demokratikus játék, ha az ellenfeleknek nem osztanak lapot.

A mostani hogyan tovább kiszámíthatatlan Bukarestben. Akár meg is valósulhat a liberálisok vágya, és egy májusi, júniusi előre hozott választáson nagy győzelmet arathatnak. De az is lehet, hogy Ludovic Orban bukott-átmeneti-kijelölt miniszterelnöki státusa még ősszel is változatlan lesz. Közben a demokráciára korábban oly érzékeny romániai civil szervezetek elnémultak, a csillogó szemű fiatal tüntetők pedig elvonultak hamburgerezni. Minden politikai táborban szabállyá vált a szabálytalanság. Menő lett a középszerűség. Természetessé vált a demokráciára hivatkozva antidemokratikusnak lenni. Már mindegy is, hogy ki kezdte a piszkos játékot, a körbe mostanra mindenki beállt. Harminc évvel ezelőtt egy Ion Iliescu nevű posztkommunista vezér az „eredeti demokrácia” megvalósítását ajánlotta Romániának. Mára a romániai politikai elit tökélyre vitte a tervet.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Forrongó Közel-Kelet

Ha egyébre nem is, egyvalamire jó volt Irán hétvégi, Izrael elleni eszelős támadássorozata: bebizonyította, hogy Teherán és a proxyjának számító Hamász hiába próbálta több ezer palesztin feláldozásával aláásni Izrael nemzetközi támogatottságát.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.