Kiss Judit

Kiss Judit

Emberi csigaház

2021. május 12., 09:03

2021. május 12., 09:03

Nem is kell felmérésekkel igazolniuk brit tudósoknak, hogy milyen mértékben vált „otthonunkká” okostelefonunk, és hogy az eszköz szüntelen, egyre megkerülhetetlenebb használata miatt elhanyagoljuk családtagjainkat, barátainkat.

Elég, ha bárki szétnéz a saját környezetében, röpke időre felpillant az okoskészülékéből, és láthatja, a körülötte lévők is a képernyőt bámulják, simogatják, sűrűn görgetnek, lélekben nincsenek is jelen a valós térben, gondolataik máshol járnak, figyelmüket teljes egészében a tenyérnyi felület rabolja el. Így van ez az utcán, az autóbuszon, játszótéren, sorban állás közben, az iskola falai közt, munkahelyen. És otthon is, ahol csak látszólag, fizikailag vannak egy helyen a családtagok, ifjak, középkorúak és vének, közben ki-ki a saját külön bejáratú virtualitásába merülve kóborol, foghegyről válaszol a körülötte lévőknek. Minderre rásegített a szinte mindenkit az online világba kényszerítő világjárvány, hiszen a vásárlástól a szociális érintkezésig, a tanulástól a munkáig életünk legtöbb területe a virtualitásba szorult több mint egy éven keresztül.

Régóta születnek közvélemény-kutatások arról, hogy egyre inkább rabjává váltunk az okostelefonnak, hogy jobban hiszünk már annak, amit a képernyőn látunk, mint a körülöttünk észlelhető valós jelenségeknek. Most újabb „papírunk van” telefonunk hatalmáról: brit tudósok érzékletes kifejezéssel jellemezték a jelenséget, adatokkal alátámasztva, hogy „emberi csigákként” zsebünkben hordjuk otthonunkat, elhanyagoljuk szeretteinket. Az okostelefon olyannyira hatalmába kerít, hogy legyen az egy együtt töltött étkezés, egy találkozás vagy közös program, a velünk lévő személy egyszerűen csak eltűnhet, „hazamehet” az okostelefonjához.

Külön bejáratú, virtuális „csigaház” jellegű otthonunk általában egyszemélyes, mindenki saját érdeklődése, igénye szerint alakítja, saját maga lakja, legtöbb esetben nem is enged be oda másokat. Ez a ház pedig, miközben nyitott a virtualitásra, zárva tart az élő, személyes jelenlétű emberi kapcsolatok előtt. Az online világ kulcsfontosságú előnyeként tartják számon, hogy az internetnek köszönhetően megszűntek a kilométerekben mérhető fizikai távolságok, bármilyen információ és bármilyen messzire élő személy egyetlen kattintással elérhető.

Csakhogy mint minden emberi vívmány, a mindentudó és mindenható okostelefon is kétélű fegyver lehet. Nem csupán eszköz, amit használunk, hanem egyfajta hely, ahol élünk, és míg a fizikai távolságokat áthidalja, másfajta, lelki és érzelmi távolságot feszít ki az emberi kapcsolatokban. A brit tudósok azt is mondják – egyébként nélkülük is tudjuk és tapasztaljuk –, hogy az okostelefon nyújtotta „otthon” messze nem a pihenés színteréül szolgál. Elég, ha csak azt vesszük, hogy az alkalmazottaktól sok helyen elvárják, hogy a munkahely elhagyása, a munka befejezése után is elérhetőek maradjanak. Így, bár lakásuk falai közt vannak, igazából még sincsenek ott lélekben a valós otthonukban. Csak az egyszemélyes, külön bejáratú emberi csigaházban.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.