Kiss Judit

Kiss Judit

Emberi csigaház

2021. május 12., 09:032021. május 12., 09:03

Nem is kell felmérésekkel igazolniuk brit tudósoknak, hogy milyen mértékben vált „otthonunkká” okostelefonunk, és hogy az eszköz szüntelen, egyre megkerülhetetlenebb használata miatt elhanyagoljuk családtagjainkat, barátainkat.

Elég, ha bárki szétnéz a saját környezetében, röpke időre felpillant az okoskészülékéből, és láthatja, a körülötte lévők is a képernyőt bámulják, simogatják, sűrűn görgetnek, lélekben nincsenek is jelen a valós térben, gondolataik máshol járnak, figyelmüket teljes egészében a tenyérnyi felület rabolja el. Így van ez az utcán, az autóbuszon, játszótéren, sorban állás közben, az iskola falai közt, munkahelyen. És otthon is, ahol csak látszólag, fizikailag vannak egy helyen a családtagok, ifjak, középkorúak és vének, közben ki-ki a saját külön bejáratú virtualitásába merülve kóborol, foghegyről válaszol a körülötte lévőknek. Minderre rásegített a szinte mindenkit az online világba kényszerítő világjárvány, hiszen a vásárlástól a szociális érintkezésig, a tanulástól a munkáig életünk legtöbb területe a virtualitásba szorult több mint egy éven keresztül.

Régóta születnek közvélemény-kutatások arról, hogy egyre inkább rabjává váltunk az okostelefonnak, hogy jobban hiszünk már annak, amit a képernyőn látunk, mint a körülöttünk észlelhető valós jelenségeknek. Most újabb „papírunk van” telefonunk hatalmáról: brit tudósok érzékletes kifejezéssel jellemezték a jelenséget, adatokkal alátámasztva, hogy „emberi csigákként” zsebünkben hordjuk otthonunkat, elhanyagoljuk szeretteinket. Az okostelefon olyannyira hatalmába kerít, hogy legyen az egy együtt töltött étkezés, egy találkozás vagy közös program, a velünk lévő személy egyszerűen csak eltűnhet, „hazamehet” az okostelefonjához.

Külön bejáratú, virtuális „csigaház” jellegű otthonunk általában egyszemélyes, mindenki saját érdeklődése, igénye szerint alakítja, saját maga lakja, legtöbb esetben nem is enged be oda másokat. Ez a ház pedig, miközben nyitott a virtualitásra, zárva tart az élő, személyes jelenlétű emberi kapcsolatok előtt. Az online világ kulcsfontosságú előnyeként tartják számon, hogy az internetnek köszönhetően megszűntek a kilométerekben mérhető fizikai távolságok, bármilyen információ és bármilyen messzire élő személy egyetlen kattintással elérhető.

Csakhogy mint minden emberi vívmány, a mindentudó és mindenható okostelefon is kétélű fegyver lehet. Nem csupán eszköz, amit használunk, hanem egyfajta hely, ahol élünk, és míg a fizikai távolságokat áthidalja, másfajta, lelki és érzelmi távolságot feszít ki az emberi kapcsolatokban. A brit tudósok azt is mondják – egyébként nélkülük is tudjuk és tapasztaljuk –, hogy az okostelefon nyújtotta „otthon” messze nem a pihenés színteréül szolgál. Elég, ha csak azt vesszük, hogy az alkalmazottaktól sok helyen elvárják, hogy a munkahely elhagyása, a munka befejezése után is elérhetőek maradjanak. Így, bár lakásuk falai közt vannak, igazából még sincsenek ott lélekben a valós otthonukban. Csak az egyszemélyes, külön bejáratú emberi csigaházban.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Huszárok a sós vízben

1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.