Makkay József

Makkay József

Megfizethető kell maradjon az élelmiszer

2022. március 14., 09:26

2022. március 14., 09:26

A romániai hatóságok próbálják megnyugtatni a népet, hogy ne rohamozzák meg a benzinkutakat és az élelmiszerboltokat, mert üzemanyagból és tartós élelmiszerekből kellő mennyiségű áru áll a lakosság rendelkezésre. Az emberek azonban tisztában vannak vele, hogy nem az árumennyiséggel, hanem az árakkal van gond: amit ma nem vásárolnak meg, az lehet, hogy holnap tíz-húsz százalékkal többe kerül. Aki átélte a kilencvenes évek romániai inflációs világát, annak déjà vu érzése támadt, hiszen akkor változtak ilyen tempóban a kiskereskedelmi árak.

A mai háborús világban -- amikor az orosz–ukrán fegyveres konfliktust nemcsak a két érintett ország szenvedi meg, hanem elsősorban Európa az Oroszország ellen bevezetett drasztikus szankciók bumerángként visszatérő hatása miatt – nagy szerepe lenne az ország érdekeit szem előtt tartó kormányzásnak. Mint tudjuk, a bukaresti vezetők teljesítménye az elmúlt bő három évtizedben nem ettől maradt emlékezetes, így merő ábránd 2022-ben arra várni, hogy a román gazdaságpolitika lényegesen változni fog.

Ne legyünk azonban igazságtalanok, mert a Nicolae Ciucă vezette kabinet sikereként kell elkönyvelni, hogy a magyarországi rezsicsökkentéshez hasonló hatósági beavatkozás egyik formájaként sikerül féken tartani a földgáz- és elektromosáram-fogyasztás árát: az emberek többsége jelenleg a szabadpiaci árnál jóval kevesebbet fizet a szolgáltatóknak. Az egyetlen hatósági közbelépés azonban kevés a mai helyzetben.

Az állami beavatkozások nélküli szabadpiac mindenek fölöttiségét hirdető közgazdászoknak nincs igazuk, mert az Európai Unió tagországaiban távolról sincs egyforma mércével mért szabadpiac. Ha csak abból indulunk ki, hogy több nyugat-európai országban nagyságrenddel nagyobb a mezőgazdasági termelőknek nyújtott földalapú támogatás, és a gazdák a különböző mezőgazdasági pályázatokra jóval nagyobb összegeket igényelhetnek, mint kelet-európai társaik, akkor világos, hogy a romániai mezőgazdaságnak és élelmiszeriparnak teljesen más feltételek mellet kell talpon maradnia, mint a holland, a dán vagy a francia agrárágazatnak. Ha a román állam ezekbe a gazdasági folyamatokba nem akar beleavatkozni, akkor könnyen megeshet, hogy a ma tíz lejhez közelítő egy kilogramm kenyér ára pár hónapon belül megduplázódik, vagy még drágább lesz. Kérdés, hogy az alig emelkedő bérekből és nyugdíjakból élő romániai tömegek hogyan fogják elviselni az élelmiszerárak újabb robbanását?

Európa-szerte kongatják a vészharangot az előttünk álló súlyos áremelkedésekről. Amelyeknek az elszabadult üzemanyagárak mellett a fő oka az ukrán és az orosz gabonaexport bizonytalansága, illetve a világ egyik legnagyobb műtrágyaexportőrének, Oroszországnak a ,,leválasztása” az európai piacokról. A napraforgómag ára pár hét alatt megduplázódott, de folyamatosan emelkedik a búza, a kukorica és minden más élelmiszeripari nyersanyag piaci értéke. A megfizethetetlen takarmány­árak miatt csődközelbe került az állattenyésztés.

Az aggasztó jelenségekre egyre több európai ország reagál különböző intézkedésekkel. A magyar kormány betiltotta a gabona exportját, ami a belpiaci forgalom árának 20 százalékos csökkenéséhez vezetett. Ezzel szemben a román mezőgazdasági szaktárca dicsekszik, hogy búzából és napraforgóból jóval nagyobb a termelésünk, mint amire a belső piacnak szüksége van. De vajon meddig tart a készlet, ha az exportban nagy üzletet látó kereskedők pillanatok alatt kihordják az országból a jó pénzért eladható nyersanyagot? Mire a bukaresti kormány észbe kap, a hiánycikknek számító élelmiszerek mellé azt is importálni kell, amiből a nehézkesen talpon maradó román mezőgazdaság tavaly még elegendőt termelt.

A belső piac védelmének azonban nem csak ebből kellene állnia. A mezőgazdasági termeléshez elengedhetetlen műtrágya elszabadult árának kompenzálása csupán terv maradt. Ami drasztikus hozamcsökkenésekhez fog vezetni, tovább növelve a mezőgazdasági termékek árát. Bárhogy is nézzük, nehéz esztendő vár ránk.

Az ember sok mindenről le tud mondani a napi élelmiszeren kívül. Amelyik országnak normális kormánya van, az most arra törekszik, hogy állampolgárai megfizethető áron jussanak hozzá legalább az alapvető élelmiszerekhez. Jó volna, ha erre Bukarestben is ráébrednének.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar–román együttműködés Iohannisért?

Vajon megtörténhet, hogy Klaus Iohannis a NATO főtitkára lesz, ráadásul magyar támogatással? Jelen állás szerint akár még ez is bekövetkezhet, bár a valószínűsége azért nem nevezhető egetverőnek.