2009. július 01., 10:412009. július 01., 10:41
Ráadásul ezt megelőzően nem gratuláltam a díjazásához. Nos, azt hittem, több évtizedes ismeretségünk jogán mellőzhetem a formaságokat, de úgy látszik, hibáztam. Szóval ezúton gratulálok a művésznőnek! Ugyanakkor mindenképpen szóvá szeretném tenni azt, hogy Farkas Ibolya ötvenéves színészi karrierje során sok mindent letett az asztalra. Volt Eliza a Pygmalionban, Heléna A trójai nőkben, Lujza Bartha Lajos Szerelem című darabjában, eljátszotta Ebolit Schiller Don Carlosában, Évát Az ember tragédiájában, volt Vaszilissza Gorkij Éjjeli menedékhelyében, Gonerill Shakespeare Lear királyában, Gertrudis a Bánk bánban, Ursula a Száz év magányban, Clara Az öreg hölgy látogatásában, emlékezetes volt férjével, Lohinszky Loránddal együtt a Nem félünk a farkastól című Albee-remekműben, és még sorolhatnám. Szerettem volna megkérdezni az 1968 óta a marosvásárhelyi magyar társulatnál játszó művésznőtől, hogy melyik volt a kedvenc szerepe, ki volt a kedvenc partnere, rendezője. Szerinte mindez amúgy sem fért volna bele egy interjúba. Meglehet: egy rövid, napilapi beszélgetés nem mondhat el sokat egy ötvenéves pályáról, ahogy e jegyzet sem. Hogy is sorolhatnám fel számtalan sikerét, hogy például 1978-ban idehaza az év legjobb női alakításáért díjazták, 1983-ban a Temesvári Kortárs Dramaturgia Fesztiválon szintén az ő játéka bizonyult a legjobbnak, majd 1995-ben Kisvárdán is a legjobb női alakításért jutalmazták. Több más kitüntetés megkoronázásaként vehette át múlt héten az életműdíjat. Emellett alig néhány évvel ezelőtt elsajátította a számítógép-kezelési ismereteket, és megszerezte a doktori címet, hogy továbbra is oktathassa a színészi pályára készülő fiatalokat.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.