Kiss Judit
2017. december 05., 23:262017. december 05., 23:26
2017. december 05., 23:282017. december 05., 23:28
Ahelyett, hogy végre érezhető előrelépés történne az egészségügyben tapasztalható hiányosságok terén, és bár jottányi megvalósulna abból, amit a 11 hónapja a bársonyszékben ülő szaktárcavezető ígérget, facebookos csörtékben merülnek ki a konkrétumok.
Történt ugyanis, hogy virtuálisan hajba kapott, sarat dobált egymásra az előző és jelenlegi egészségügyi miniszter annak kapcsán, ki a felelős a kórházakban uralkodó áldatlan állapotokért.
A közösségi oldalon zajló egymásra mutogatás azért kezdődött, mert meghalt a gyulafehérvári kórházban egy autoimmun betegségben szenvedő nő, akinek létfontosságú immunglobulinra lett volna szüksége, de a készítménynek persze híre-hamva nem volt a Fehér megyei intézményben, a nagyszebeniben sem, ahonnan a páciens érkezett. Sőt hiánycikknek számít országos szinten.
Tegyük hozzá halkan: akárcsak sok esetben más gyógyszerek, kötszerek, oltóanyagok, infrastruktúra, tisztaság, hozzáértés, érdekmentes gyógykezelés, a beteg tisztelete és így tovább. Rengeteg mindent nélkülöz a hazai egészségügy, futva menekülnek külföldre a frissen végzett orvosok, úgyhogy már a szakemberek is kezdenek hiánycikknek számítani. És ha meg is történik egy-egy felkiáltójelnek tekinthető tragédia, érdemben nem változnak a körülmények, a betegek továbbra is kiszolgáltatottnak érezhetik magukat.
A gyulafehérvári kórházban történt haláleset miatti perpatvar jól példázza a rendszerben uralkodó fejetlenséget: az intézmény a készítmény szállítóját okolja, a szállító a gyártót, a jelenlegi miniszter – személyeskedéstől sem mentes hangnemben – elődjét, aki joggal hibáztatja Florian Bodogot és a PSD-kormány inkompetens ténykedését. A Facebook kommentelő népe pedig felhördül, vajon hány halálesetnek kell még bekövetkeznie ahhoz, hogy végre ne legyenek a betegek a kórházi körülmények játékszerei.
A jelenlegi miniszter pedig mi jobbat is tehetne? Továbbra is égre-földre esküdözik, hogy ő és a mögötte álló kormány végre ráncba szedi a romániai állapotokat, hiszen neki orvosként is szívügye a páciensek gyógyulása. Milyen kár, hogy a miniszteri szavahihetőség is hiánycikk.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
Gazda Árpád
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.
szóljon hozzá!