Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Drágítást finanszíroz a kormány

2021. augusztus 24., 09:56

2021. augusztus 24., 09:56

Minden jel abba az irányba mutat, hogy minden idők legköltségesebb tele elé néz Románia az energiafogyasztás szempontjából. Szakértők hónapok óta figyelmeztetnek arra, amit a lakosság jó ideje a saját zsebén érez: az év elején bekövetkezett teljes energiapiaci liberalizálás nyomán beindult a drágulási spirál, azóta megállíthatatlan ütemben emelkedik a földgáz és a villamos energia ára.

Beszédes adat, hogy az OPCOM villamosenergia-tőzsdén az elmúlt hónapban 94 eurós átlagáron értékesítették az elektromos energiát megawattóránként, ami történelmi csúcsnak, és az év elején jegyzett 56 eurós átlagárhoz képest 70 százalékos emelkedésnek számít. De hát megtapasztalta ezt a saját bőrén valamennyi háztartási fogyasztó, hiszen az elmúlt hónapokban húsz-harminc százalékot is meghaladó mértékben drágultak az energiahordozók, és egyáltalán nem látni, hol fog megállapodni az árrobbanás. A bukaresti kormány csak most ébredt rá, hogy cselekednie kell, az ágazat és a szakhatóság képviselőinek összetrombitálása nyomán pedig a miniszterelnök – saját bevallása szerint – elsősorban meg akarja érteni a meredek drágulás okait.

Nos, le kell szögezni, hogy a jelentős mértékű áremelkedés nem romániai sajátosság, az áram és a földgáz az egész kontinensen drágult. Szakértők szerint az árrobbanás elsődleges oka a szén-dioxid-kvóták árának emelkedésében keresendő, ami az elmúlt évben megkétszereződött, meghaladva az 50 eurót tonnánként. Mindez jelentősen felsrófolja a környezetszennyező tevékenységet folytató vállalatok költségeit, mert minél többet szennyez egy cég, annál többet kell érte fizetnie, és a szennyezést – no meg a magas költségeket – csak környezetbarát beruházásokkal tudja csökkenteni.

Az EU új klímapolitikája kifejezetten támogatja az árak emelkedését a klímacélok elérése érdekében. Románia ipara egyáltalán nem klímabarát, ama országok közé tartozik, ahol a gáz- és szénerőművek jelentős mértékben vesznek részt az villamosenergia-termelésben, ráadásul késik a fekete-tengeri földgázlelőhelyek kiaknázása is. Mindezeken a tényezőkön túlmenően jelentősen közrejátszik a romániai energiaárak drasztikus emelkedésében az energetikai társaságok profitéhsége is. A szolgáltatók egyrészt pótolni kívánják a koronavírus-járvány miatt foganatosított leállásból fakadó veszteségeket, másrészt alaposan kihasználják az energiapiac liberalizálása nyújtotta lehetőségeket. Miután ettől az évtől a hazai lakossági fogyasztók már nem a hatóság által megszabott, hanem a piaci verseny alakította árat fizetik a felhasznált villanyáramért (tavaly júliustól pedig a belföldi kitermelésű gázért), a szabad piac feltételeit a társaságok egyféleképpen alkalmazzák: drágítanak.

Noha Virgil Popescu energiaügyi miniszter több mint egy éve mást se tesz, mint az árcsökkentés lehetőségét vetíti előre a liberalizálás kapcsán, ez egyszerűen vágyálom maradt. Mindhiába vádolja a tárcavezető a szolgáltatókat „spekulatív magatartással”, „rosszhiszemű” kereskedéssel, a társaságok fittyet hánynak a kormányzati ejnye-bejnyére, és kizárólag profitorientált érdekeik alapján szabják meg az árakat. Holott a következmények nélküli miniszteri morgolódás helyett a kormány jobban tenné, ha – a Versenyhivatal útján – kivizsgálná, tiszteletben tartják-e a romániai piacot uraló gáz- és energiaipari társaságok a versenyszabályokat, nem folytatnak-e kartellezést a fogyasztók kárára.

Érdekes az is, hogy a jobbközép koalíciós kabinet liberális miniszterelnöke virtigli baloldali megoldásokkal igyekszik ellensúlyozni az árrobanást: a sebezhető, valamint a közepes jövedelmű fogyasztók gáz- és villanyszámlája egy részének kifizetésével. Ami tulajdonképpen nem más, mint egyfajta visszatérés a szabad energiapiac előtti időkhöz, amikor az állam a szabályozott árakkal támogatta a lakosságot, azzal a különbséggel, hogy ezúttal a kényük-kedvük szerint drágító szolgáltatókat is megfinanszírozza a lakossági fogyasztók felkarolásával. Nehezen hihető, hogy az óriási hiány közepette erre valóban lenne pénz a költségvetésben, ám ez a szociális alapú, erősen populista intézkedés hosszú távon nem is jelent megoldást.

A kiutat a rendszerváltás után romba döntött ipar újjáépítése, a környezetbarát beruházások ösztönzése, a megújulóenergia-projektek támogatása jelenti, ám ez hosszú és költséges folyamat, úgyhogy a kedvező árkínálatban nemigen dúskáló lakosságnak további energiaár-emelkedésre kell számítania.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.