Pataky István

Pataky István

Doktor Ciucă marad

2022. január 19., 09:552022. január 19., 09:55

Eddig tartott Nicolae Ciucă „mássága” a romániai politikában. Mostanáig nagyjából sikerült tartania azt az imázst, hogy a saját, nem is akármilyen szakmai területén kiemelkedőt alkotott, öregbítette a román hadsereg hírnevét. Kerülte a szaftos üzengetéseket, a felesleges nyilatkozgatásokat. Elfogadható hatékonysággal fogta össze a nagykoalíciót.

A plágiumvád azért rombolja le már a valóságtartalom bebizonyítása előtt Ciucă papírszobrát, mert a tartalékos tábornokot soha senki nem az akadémiai világgal azonosította, hanem a katonasággal, a nemzetvédelemmel, a fegyverekkel. Egy „hősnek” – ahogyan Ciucăt emlegették a sikeres afganisztáni hadművelet levezénylése után – nincs szüksége disszertációkra. Miért kereste ez a katonaember az egyetemi elismertség fokozását? Minek neki doktori disszertációt igénylő cím? Tényleg hozzá akart tenni valamit Ciucă a hadviselés tudományos elemzéséhez? Egyetemi oktatóként szerette volna folytatni? A válasz mindenki számára nyilvánvaló. A Dolj megyei Plenița háborús hadvezérré emelkedett szülöttjét egyre magasabbra emelte a siker hulláma. Nem tudott ellenállni a politika egyik hagyományossá vált romániai sajátosságának, miszerint doktori fokozat nélkül lehet ugyan élni, csak nem érdemes. Abban a pillanatban, amikor engedett a felkérésnek vagy késztetésnek, Ciucă megérkezett a harcmezőről a bukaresti politika mocsarába.

A plagizálás területén jól kitaposott ösvények vannak. Például Ciucă párttársáé, Florin Romané, aki épp egy hónappal ezelőtt bukott bele az ellene megfogalmazott vádakba. Igaz, a kutatásért és digitalizációért felelő miniszterről előbb az is kiderült, hogy nem írta meg azt a könyvet, amelyet feltüntetett hivatalos önéletrajzában. Ő egyébként azon ritka román politikusok közé tartozott, akik távoztak pozíciójukból hasonló jellegű lelepleződés után. Roman botrányát megelőzően Ioan Mang mondott le oktatási miniszteri posztjáról 2012 májusában, ugyancsak plagizálás miatt.

Ki emlékszik ma már arra, hogy 2016-ban miniszteri rendelettel fosztották meg jogászdoktori címétől Victor Ponta volt román kormányfőt, miután az Egyetemi Címeket és Okleveleket Tanúsító Országos Tanács visszavonhatatlanul plágiumnak minősítette a szociáldemokrata politikus doktori disszertációját? Pontát miniszterelnöksége alatt, 2012 júniusában vádolta meg plágiummal a Nature című brit tudományos lap, amely szerint a nemzetközi büntető törvényszékről írt disszertációjának több mint felét más szerzőktől vette át idézőjelek vagy lábjegyzetek használata nélkül. A PSD-s kormányfő annak idején cáfolta a plagizálást, és nem mondott le tisztségéről.

Ponta útja a valószínűbb jelen állás szerint Ciucă esetében. Megszólalhat ugyan a miniszterelnökben a gerinces katonaember, s történhet egy meglepő hátralépés, de nem ez az esélyes forgatókönyv. Túl sok érdek húzódik Ciucă maradása mellett, jóval több, mint amennyi ellenérdek. Arra elég a leleplezés, hogy a tábornok elveszítse esélyét a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki pozíciójára, az esetleges államfőjelöltségre. A miniszterelnökség elvesztéséhez viszont kevésnek tűnik a plágiumvád. Az ország legnépszerűbb intézménye, a hadsereg, a politikát befolyásoló titkosszolgálatok, a két nagy párt erős emberei túl sok számítást építettek a Ciucă vezette kormányra ahhoz, hogy most csak úgy elengedjék. Megvizsgálják és rendben találják majd azt a flancos doktori disszertációt.

3 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.