Pataky István

Pataky István

Dăncilă áll az ellenzék rendelkezésére

2019. július 17., 12:262019. július 17., 12:26

2019. július 17., 12:282019. július 17., 12:28

Észrevették, hogy Viorica Dăncilă már nem analfabéta? A „vörös pestis”, amely állítólag megfertőzte az országot, hirtelen eltűnt.

Pedig ugyanaz a kormányfő és parlamenti többség irányítja Romániát, mint május 27-e, Liviu Dragnea börtönbe zárása előtt. A hírszerzéshez közel álló tanácsadók által „megerősített” miniszterelnök azóta minden lépésével azt próbálja bizonygatni, hogy szakít a PSD elítélt exelnökének politikájával.

A „független” és „szakértő” média – pontosabban: a sajtótrösztök mögött álló tulajdonosok – a karaktergyilkosság felfüggesztésével jutalmazzák a kabinet szőke vezetőjének belesimulását a Brüsszel és Klaus Johannis elnök által elvárt „rendbe”. Ma még nehéz megállapítani, hogy ez a fehér zászlót lengető taktika hasznos lesz-e a szociáldemokratáknak az elkövetkező bő egy esztendőn belüli három fontos megmérettetésen. A „dragneatalanításon” kívül ugyanis nincs értelmezhető üzenete a PSD-nek.

A belügyminiszter és a külügyi tárcavezető minapi eltávolításával Dăncilă nemcsak a múlttal való szakítás újabb epizódját adta elő, hanem egy az egyben teljesítette az ellenzék elvárását. A külföldön szavazók sorban állása miatt támadott Teodor Meleșcanu leváltása egyben határozott üzenet az uniós intézményeknek a bukaresti irányváltásról. Nem mintha az ALDE által delegált, már 1992 és 1996 között is külügyminiszterként tevékenykedő vérbeli, de érezhetően megfáradt diplomata oly sok vizet zavart volna a külpolitikában. Meleșcanut sokszor meghaladták a nemzetközi történések, kerülte a markáns állásfoglalásokat, Dragneának engedte át a harcias üzeneteket Brüsszel felé.

Miután az RMDSZ az úzvölgyi katonai temető körüli botrányra hivatkozva felmondta az együttműködési megállapodást a PSD-vel, alapvetően megváltozott a román kormány, s így a külügyminisztérium hangneme Magyarországgal kapcsolatban, s ehhez Meleșcanu is a nevét adta, beárnyékolva ezzel korábbi jó viszonyát a magyar diplomácia vezetőjével, Szijjártó Péterrel.

Mire számíthatunk a valószínűsíthető utódtól, Ramona Mănescutól? A 46 éves politikus 2017-ben kilépett az ellenzéki PNL-ből, és átállt a kormánykoalíciót erősítő ALDE-ba. Mănescu európai parlamenti képviselőként korábban több interjúban bírálta a magyar kormányt, mivel – szerinte – valótlanul állítja a nemzetközi fórumokon, hogy Romániában gondok vannak a nemzeti kisebbségek jogainak tiszteletben tartásával. Ugyanezért az RMDSZ-t is támadta.

Ramona Mănescu ugyanakkor az Európai Néppárt frakciójának tagjaként szembement a nagy többséggel, amikor tavaly szeptemberben tartózkodott a Magyarországot elítélő Sargentini-jelentésről szóló szavazáson. A politikus – akinek férje a PNL egyik alelnöke, korábban kerületi polgármester volt Bukarestben – a jogi diploma megszerzése után a bukaresti Mihai Viteazul Nemzeti Információs Akadémián is tanult. A Victor Ponta vezette nagykoalíciós kabinetben a közlekedési tárcát irányította. Legutóbb Viorica Dăncilă miniszterelnök Egyesült Arab Emírségekben folytatott tárgyalásait készítette elő.

Politikai előélete alapján Mănescu tökéletesen beleillik a Dăncilă-kormány simulékony irányvonalába. A magyar–román viszonyban a mostani mélypontról nem lenne nehéz az elmozdulás. A váltás egy új, halvány esély.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.