Makkay József
2021. február 15., 09:46
2021. február 15., 09:46
Adrian Oros mezőgazdasági miniszter egyik rendelettervezete kimondja, hogy háztáji gazdaságokban maximum 5 sertést lehet tartani. Ennél több disznót csak jogi személyként bejegyzett farmok hizlalhatnak. Készülő rendeletével az agrártárca vezetője olyan feltételeket támaszt, amelyek a kisgazdák többsége számára megvalósíthatatlanok. Az új szabályozás üzenete, hogy az önellátásra vagy keresetkiegészítésre berendezkedett kisgazdaságok belátható időn belül eltűnnek.
Az utóbbi egy-két évtized legjobb mezőgazdasági miniszterének, a szociáldemokrata Petre Daeanak a rendelkezéseihez mérve az új liberális „agrárvízió” merőben más, és egyértelműen a nagy farmokat és a nemzetközi áruházláncokat támogatja. Hol van már az egykori agrártárca elképzelése, amely még arról szólt, hogy a kisgazdák termékeinek felvásárlását államilag támogatott értékesítési lánc keretében juttassák el a fogyasztóhoz?
Azon lehet vitatkozni, hogy az elképzelés mennyire lett volna kivitelezhető az Európai Unió által „lenyúlt” romániai piacon, az viszont tagadhatatlan, hogy az agrártárca korábbi minisztere jól látta a romániai gazdatársadalom legnagyobb gondját, hogy saját termékeit nem tudja értékesíteni. Ebből a felismerésből született az időközben elkaszált rendelkezés is, hogy a Romániában működő áruházláncok polcain a különböző élelmiszerek, zöldségek, gyümölcsök és húsok legalább fele hazai termelésű legyen.
Az új, liberális színezetű román kormánynak természetesen ilyen gondjai nincsenek. Mi az, hogy hazai termelésű zöldség, gyümölcs vagy hús? A jól ismert európai liberális szlogenek azt állítják, hogy az Unió területén a különböző országok gazdasági szereplői egyforma megítélés és elbírálás alá esnek. Van, aki még emlékszik arra a magyarországi reklámra, amely az ország 2004-es európai uniós csatlakozásának fontosságát igyekezett a lakosságban tudatosítani. A reklám szerint bárki nyithat cukrászdát Bécsben! Mintegy két évtizeddel az ominózus reklám után azért szívesen megnézném, hány magyar cukrászda működik Bécsben. Jó esetben ugyanannyi, mint a reklámkampány előtt.
És ezzel vissza is kanyarodunk a honi valóságba, ami a hazai mezőgazdasági termékek piaci részesedésének zsugorodásáról szól a külföldről behozott zöldség, gyümölcs, tej és húsárú ellenében. Merthogy a nagy „baráti” uniós együttlétben minden más, mint aminek látszik. Elkezdve onnan, hogy mezőgazdasági területalapú támogatás Romániában a töredéke a nyugat-európai országokban kifizetett direkt dotációnak. Érdemes végiggondolni, hogy a piacra történő bekerülés és a piacon maradás szempontjából milyen esélyei vannak egy romániai és egy holland gazdának? Azt nehezen tudom elképzelni, hogy egy erdélyi termelő bekerüljön például a holland, francia vagy dán piacra mezőgazdasági termékekkel, ennek fordítottja azonban élő valóság. A felsorolt országokból például olyan szintű a húsimport, hogy a hazai termelőknek egyre kisebb az esélyük a kegyetlen konkurenciában talpon maradni.
Mindezzel nyilván tisztában van a bukaresti szaktárca is, de nemzetközi porondon nem könnyű és főleg nem hálás feladat az érdekérvényesítés. A kényelmes román politikusok számára elrettentő példának ott van Orbán Viktor magyar miniszterelnök, aki az Európai Unióval folytatott vitáiban elmegy a falig, ha országának érdekeiről van szó a migrációs politika elutasításában, a magyar családvédelmi modellben, vagy éppen a mezőgazdaság és élelmiszeripar sajátosan magyar fejlesztésében.
A magyar modell Romániában nem követendő. Az ország kedvező brüsszeli megítéléséért a bukaresti vezetés könnyűszerrel beáldozza a romániai mezőgazdaságot, anélkül, hogy felmérné, mit jelent a vidék, a falu szempontjából a kistermelők és a családi gazdaságok felszámolódása. Ugyanis erről szólnak a liberális mezőgazdasági miniszter rendelkezései, hogy hány disznót vagy tyúkot tartson a gazda az udvarán. Miután hallgatólagosan felszámolták az állatvásárokat, most megadják a kisgazdaságoknak a kegyelemdöfést is.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
Balogh Levente
Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.
Makkay József
Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.
Balogh Levente
A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.
szóljon hozzá!