Makkay József

Makkay József

Disznóból is megárt a sok

2021. február 15., 09:46

2021. február 15., 09:46

Adrian Oros mezőgazdasági miniszter egyik rendelettervezete kimondja, hogy háztáji gazdaságokban maximum 5 sertést lehet tartani. Ennél több disznót csak jogi személyként bejegyzett farmok hizlalhatnak. Készülő rendeletével az agrártárca vezetője olyan feltételeket támaszt, amelyek a kisgazdák többsége számára megvalósíthatatlanok. Az új szabályozás üzenete, hogy az önellátásra vagy keresetkiegészítésre berendezkedett kisgazdaságok belátható időn belül eltűnnek.

Az utóbbi egy-két évtized legjobb mezőgazdasági miniszterének, a szociáldemokrata Petre Daeanak a rendelkezéseihez mérve az új liberális „agrárvízió” merőben más, és egyértelműen a nagy farmokat és a nemzetközi áruházláncokat támogatja. Hol van már az egykori agrártárca elképzelése, amely még arról szólt, hogy a kisgazdák termékeinek felvásárlását államilag támogatott értékesítési lánc keretében juttassák el a fogyasztóhoz?

Azon lehet vitatkozni, hogy az elképzelés mennyire lett volna kivitelezhető az Európai Unió által „lenyúlt” romániai piacon, az viszont tagadhatatlan, hogy az agrártárca korábbi minisztere jól látta a romániai gazdatársadalom legnagyobb gondját, hogy saját termékeit nem tudja értékesíteni. Ebből a felismerésből született az időközben elkaszált rendelkezés is, hogy a Romániában működő áruházláncok polcain a különböző élelmiszerek, zöldségek, gyümölcsök és húsok legalább fele hazai termelésű legyen.

Az új, liberális színezetű román kormánynak természetesen ilyen gondjai nincsenek. Mi az, hogy hazai termelésű zöldség, gyümölcs vagy hús? A jól ismert európai liberális szlogenek azt állítják, hogy az Unió területén a különböző országok gazdasági szereplői egyforma megítélés és elbírálás alá esnek. Van, aki még emlékszik arra a magyarországi reklámra, amely az ország 2004-es európai uniós csatlakozásának fontosságát igyekezett a lakosságban tudatosítani. A reklám szerint bárki nyithat cukrászdát Bécsben! Mintegy két évtizeddel az ominózus reklám után azért szívesen megnézném, hány magyar cukrászda működik Bécsben. Jó esetben ugyanannyi, mint a reklámkampány előtt.

És ezzel vissza is kanyarodunk a honi valóságba, ami a hazai mezőgazdasági termékek piaci részesedésének zsugorodásáról szól a külföldről behozott zöldség, gyümölcs, tej és húsárú ellenében. Merthogy a nagy „baráti” uniós együttlétben minden más, mint aminek látszik. Elkezdve onnan, hogy mezőgazdasági területalapú támogatás Romániában a töredéke a nyugat-európai országokban kifizetett direkt dotációnak. Érdemes végiggondolni, hogy a piacra történő bekerülés és a piacon maradás szempontjából milyen esélyei vannak egy romániai és egy holland gazdának? Azt nehezen tudom elképzelni, hogy egy erdélyi termelő bekerüljön például a holland, francia vagy dán piacra mezőgazdasági termékekkel, ennek fordítottja azonban élő valóság. A felsorolt országokból például olyan szintű a húsimport, hogy a hazai termelőknek egyre kisebb az esélyük a kegyetlen konkurenciában talpon maradni.

Mindezzel nyilván tisztában van a bukaresti szaktárca is, de nemzetközi porondon nem könnyű és főleg nem hálás feladat az érdekérvényesítés. A kényelmes román politikusok számára elrettentő példának ott van Orbán Viktor magyar miniszterelnök, aki az Európai Unióval folytatott vitáiban elmegy a falig, ha országának érdekeiről van szó a migrációs politika elutasításában, a magyar családvédelmi modellben, vagy éppen a mezőgazdaság és élelmiszeripar sajátosan magyar fejlesztésében.

A magyar modell Romániában nem követendő. Az ország kedvező brüsszeli megítéléséért a bukaresti vezetés könnyűszerrel beáldozza a romániai mezőgazdaságot, anélkül, hogy felmérné, mit jelent a vidék, a falu szempontjából a kistermelők és a családi gazdaságok felszámolódása. Ugyanis erről szólnak a liberális mezőgazdasági miniszter rendelkezései, hogy hány disznót vagy tyúkot tartson a gazda az udvarán. Miután hallgatólagosan felszámolták az állatvásárokat, most megadják a kisgazdaságoknak a kegyelemdöfést is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Forrongó Közel-Kelet

Ha egyébre nem is, egyvalamire jó volt Irán hétvégi, Izrael elleni eszelős támadássorozata: bebizonyította, hogy Teherán és a proxyjának számító Hamász hiába próbálta több ezer palesztin feláldozásával aláásni Izrael nemzetközi támogatottságát.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.