2011. szeptember 07., 09:092011. szeptember 07., 09:09
És valljuk be, a gazdasági válság erősítette a bányanyitás mellett szóló érveket. Az arany ára az égbe szökött, a kitermelésből befolyó bányajáradék és a román államot részvényesként megillető haszonrész egy olyan időszakban folyhatna be az államkasszába, amikor a román gazdaság ezer sebből vérzik. A bányanyitás a foglalkoztatottsági rátán is lendítene. Olyan lenne, mint egy afféle valutaalapi hitel, amelyet vissza sem kell fizetni. Csak ne kellene azokkal a fránya környezeti kockázatokkal számolni. Mert ezek jelentik a probléma lényegét. Akik Kelemen Hunor fenekén akarták elverni a port, mert a miniszter régészeti szempontból zöld utat engedett a bányanyitásnak, nem a lényegről beszéltek. A lényeg ugyanis a cián.
Tavaly a Mexikói- öbölben történt olajkatasztrófa és a magyarországi vörösiszapömlés, idén a fukusimai atomkatasztrófa is bizonyította, a fegyelmezettebb társadalmak, a fejlettebb gazdaságok sem védettek. Ott is történnek váratlan események, amelyek aztán katasztrofális következményekkel járnak. Nem lehet olyan gátat építeni, amely ne jelentene kockázatot. Különösen, ha a gát méregtavat tart a magasban.
Borbély László környezetvédelmi miniszter untig ismételt álláspontja – mely szerint csak akkor bocsátja ki a környezetvédelmi engedélyt, ha megígérik, hogy a veszélyes szint alá csökkentik a cián koncentrációját – afféle szakmai fügefalevél. Egy politikai döntés szemérmét takarja. A beruházó ugyanis bármit megígérhet. Az engedély kibocsátásával a lavina elindul. Ami azután következik, azt a román állam sem tudja maradéktalanul az ellenőrzése alatt tartani. A továbbiakban az arany diktál majd.
Az RMDSZ helyzete nehéz. Voltaképpen nem akarja a bányanyitást, de nem is tartja azt olyan súlyos kérdésnek, amely miatt érdemes lenne felrúgni a koalíciót. Ebben a helyzetben két út áll a szövetség előtt. Vagy megpróbálja Verespatakot egy magyar szempontból sarkalatos kérdéssel – például a régiók kedvező átszervezésével – összecsomagolni, vagy lemond a környezetvédelmi tárcáról.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.