2012. január 27., 09:302012. január 27., 09:30
Hogy ennek mennyi az igazságmagva, azt döntse el mindenki saját hatáskörben. Azt viszont kijelenthetem, hogy az információtechnológiai cégek előkelő helyet foglalhatnának el azon a képzeletbeli listán, amelyen a magyar nemzet ellenségeit szedjük csokorba. Hogy miért ragadtatom magam ilyen radikális kijelentésre? Nos, azért, mert görcsösen ragaszkodom ahhoz, hogy a polgári jogegyenlőség jegyében anyanyelvemen intézhessem ügyeimet. Ezért kimondottan fölháborít, hogy például a nemzetközi bankok helyi fiókintézményei nem veszik maguknak a fáradságot, hogy automatáikat – amelyeken amúgy a román mellett még legalább két nyelven lehet az ügyeket intézni – magyarul is megtanítsák. Mert hát szép dolog a kozmopolitizmus, meg a globalizálódó bolygón nem árt a világnyelvek ismerete, de azért bármely multicég részéről minimum bunkóság, ha épp egy olyan nemzet nyelvére tesz magasról, amely jelentős számban és őshonos közösségként él azon a vidéken, ahol éppen profitszerzési céllal megtelepedni készül. (Igaz, ebben a tekintetben a helyi viszonyokkal amúgy sokkal inkább tisztában levő hatóságok sem jobbak.) Két bank automatája ajánlotta fel eddig a magyar nyelv használatát opcióként, ebből az egyik alanyi jogon, mivel magyar pénzintézet, a másik viszont meglepő módon egy olasz tulajdonú török bank volt. Hiába, holmi doberdók meg isonzók nem foszlathatták szét az olasz–magyar barátságot. Ám nem mindenki olyan engedékeny, mint a taljánok. Az amerikai közösségi háló például csak valami archaikus formában engedi föltüntetni szülővárosom nevét – Nagy-Váradot írhatok, Nagyváradot viszont nem, mintha a 18. században lennénk. Utána ráadásul ellentmondást nem tűrően odabiggyeszti, hogy Bihor, Romania, nehogy elfelejtsem, hol is élek. Az okostelefonom viszont még ennél is szemetebb: ha az automatikus időjárásjelző menübe beírom ékes magyarsággal, hogy a nagyváradi időjárásra vagyok kíváncsi, akkor kis gondolkodás után megkérdi, hogy ugye Oradea, ROU érdekel? Természetesen nem, te nyomorult – mormolom, de nincs választásom. Hiába ismeri a Nagyvárad nevet, nem hajlandó használni. Szóval a telefon lehet, hogy okos, de biztosan nem értelmes. A program készítői és működtetői meg még kevésbé.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.