2009. május 22., 11:392009. május 22., 11:39
Dmitrij Medvegyev orosz elnök ugyanis olyan bizottságot hozott létre, amelynek feladata az, hogy segítse a történelmi események Oroszország érdekeit sértő beállítása elleni fellépést. A jelentős állami hivatalok és titkosszolgálatok delegáltjaiból álló bizottság azon eseteket fogja elemezni, amelyekről úgy gondolják, hogy Oroszország nemzetközi tekintélyét csorbító történelemhamisítások. Az eset ahhoz a tényhez kapcsolódik, hogy Medvegyev még május 9-én, a Győzelem Napjaként számon tartott ünnepen arról beszélt: senki nem kelthet kételyeket a szovjet népnek a Nagy Honvédő Háborúban aratott diadalát illetően. Egyes források szerint Moszkvát leginkább az bosszantja, hogy egyes, a második világháborúban megszállt országokban nem hajlandók egyértelműen pozitív fejleményként értelmezni azt, hogy a bátor Vörös Hadsereg előbb egy kicsit jól rommá lőtte őket, majd vagy tényleges megszállással, vagy a bolsevik rendszer rájuk erőszakolásával Moszkva érdekszférájába vonta őket. Ezúton szeretnénk máris gratulálni a moszkvai illetékeseknek, hiszen a fene gondolta volna, hogy újult nagyhatalmi törekvéseik során ilyen hamar visszatalálnak a kommunisták régi, jól bevált módszereihez. Bár végül is igazuk van: egy eurázsiai befolyásra törekvő nagyhatalom kapcsán igencsak hülyén veszi ki magát, ha közben az ismét a befolyási övezetébe vonni kívánt országokban azt tanítják, hogy félig civilizált keleti hódítókról van szó, akik az európai kultúra évezredes értékeit lerombolva, a megszállt országokat kirabolva áruló pribékeket ültettek az ország élére, akik egy mélyen emberellenes, diktatórikus eszme jegyében negyvenöt évig nyomorgatták őket az orosz szuronyok árnyékában. Ezért alaposan figyelni kell minden, a hivatalos orosz vonaltól eltérő történelemértelmezést, és ha valaki nem a hagyományos orosz–magyar barátság megnyilvánulásának tekinti, hogy ’44-ben a vodka- és lábszagú Grisa megerőszakolta a nagyit, akkor Moszkva majd jól elzárja a gázcsapot. Sőt be kéne vezetni, hogy minden érintett ország évente száz szűzlányt küldjön hálája jeléül a dicső veteránoknak, a munkaképes férfiak pedig egy hónapig ingyen dolgozzanak Oroszországban a felszabadításért cserében. Hiszen tudjuk: a nagyszerű szovjet hagyományokat föltétlenül ápolni kell.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.