2011. augusztus 02., 08:002011. augusztus 02., 08:00
A dettai történetben a közbiztonság javulására áhítozó polgárok számára nem önmagában a bűnözők léte a megdöbbentő, hiszen minden maffiózótól sohasem szabadítható meg a világ; a szomorú az, ahogyan a nyomozó hatóságok képesek kontrollt gyakorolni a bűnbandák tevékenysége fölött.
Nos, ez Dettán enyhén szólva sem sikerült a rendőrségnek, hiszen az alvilág zavartalan tombolása mindig a rendvédelmi szervek gyengeségéről árulkodik, az viszont egyenesen a Csupasz pisztoly típusú rendőrvígjátékba illő epizód, hogy az elhíresült incidenskor a városi rendőrkapitány a 112-es segélyhívószámon kért segítséget…
Ez a „határozott” fellépés sajnos nem egyedi eset, hanem egészében jellemző a közbiztonság szavatolására hivatott romániai szervekre. A kolozsvári polgármesteri hivatal a napokban közleményben tette közhírré, hogy elrendelte egy külvárosi játszótér felszámolását, mivel a parkot esténként ellepték a suhancok, akiknek lármája és vandál cselekedetei zavarták a környék lakóinak nyugalmát, a rendőrség és a csendőrség által néhányszor kiszabott bírságok pedig nem vezettek eredményre. Ahelyett tehát, hogy a randalírozó fiatalokat keményebb hatósági fellépéssel térítették volna jó útra, az önkormányzat úgy „oldotta meg” a problémát, hogy megszűntette a játszóteret.
A hatóságok ehhez hasonló erőtlensége, álmegoldása láttán ne csodálkozzunk azon, hogy a vandálok, kis- és nagystílű bűnözők szemberöhögik az intézkedő rendőrt. „A rendőri munkában az erélyességnek kell párosulnia a törvénnyel és az alapossággal” – szögezte le tegnap a dettai eset kiértékelésén az országos rendőrfőkapitány. Biztató, hogy elméletben legalább tudják, hogyan kellene csinálni.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!