2012. február 22., 10:312012. február 22., 10:31
Az eredményt ismerjük: a verseny nem vált az erdélyi magyarság kárára, Tőkés is, a szövetség két képviselője is bejutott az európai törvényhozásba, két évvel később pedig mindhárman újráztak, immár közös listán. Azóta nagyot változott a világ, új párt jött létre a magyar palettán, így a nagy kérdés 2012-ben az, mire mehet Tőkés védnöksége alatt az EMNP, illetve az RMDSZ, ha külön indulnak az őszi parlamenti választáson. Persze addig még hátravan a júniusi helyhatósági megmérettetés, amely az első igazi politikai erőpróba lesz a néppárt számára.
Az máris látható, hogy az EMNP hangsúlyosan szembehelyezkedik az RMDSZ-szel, ami érthető annak tudatában, hogy a szövetség – minden jó és rossz velejárójával együtt – 22 éve megkerülhetetlen tényező a romániai politikában. Nyilvánvaló az is, hogy a néppárt megalakulásával az MPP-re a lassú, de biztos felmorzsolódás vár, aminek adott esetben Szász Jenő esetleges „kapitulációja” szabhat gátat. Nem véletlen, hogy Tőkés ezekben a napokban polgári párti vezetőkkel, önkormányzati képviselőkkel egyeztet a választási szövetség kialakításáról, és a tárgyalásokból az MPP-elnök egyelőre kimaradt. Ennél nagyobb feladat azonban az EMNP számára megszólítani a politikából kiábrándultak félmilliós „tömegét”, ám ha ez csak részben sikerül az alakulatnak a következő négy hónap során, megvetheti a lábát az önkormányzatokban, ami megfelelő legitimitást nyújthat számára a majdani, az RMDSZ-szel folytatandó koalíciós tárgyalásokhoz.
Egyértelmű ugyanis, hogy a bukaresti hatalomba „bebetonozott” RMDSZ a politikai pluralizmus megteremtése, az együttműködés látszata kedvéért nem fog párbeszédbe bocsátkozni kihívójával. Erre csakis akkor lesz hajlandó, ha – akárcsak 2009-ben az EP esetében – veszélyben érzi pozícióját, bukaresti parlamenti jelenlétét. A magyar–magyar nyilatkozatháború tükrében azonban a párbeszédnek még nem jött el az ideje, a harci kürtök riadóját csak június után válthatja fel az összefogás hívó szava.
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.