Pataky István
2021. november 25., 09:032021. november 25., 09:03
Megkérdezte egy újságíró a kijelölt miniszterelnököt, Nicolae Ciucă ügyvivő védelmi minisztert, miért álltak össze a nemzeti liberálisok a szociáldemokratákkal. A nyugalmazott tábornok azt mondta: azért, mert így döntött a vezetőség. Ön is tagja a párt vezetésének – igyekezett érdemi választ kipréselni a volt vezérkari főnökből a média képviselője. Igennel szavaztam, érkezett Ciucă mindent elsöprő érve.
Azt eddig is tudtuk, hogy a katonákat nem eszmefuttatásaik miatt szeretjük, de ha ez az Irakban állítólag sikeresen parancsnokoskodó oltyán ember kormányfőként is ilyen szűkszavú és semmitmondó lesz, még népszerűvé is válhat.
A Facebook hamis világával ellentétben Románia népét nem érdekli a politika. Az átlagos állampolgárnak leginkább kétféle politikus tud a kedvében járni: az ő nyelvén, észjárása, lelki világa szerint fogalmazó, illetve a hallgatag, nem feltűnősködő. Az elkövetkező másfél évben Ciucă melankolikus megjelenései olyan felüdülést jelenthetnek az utóbbi hónapok, évek hisztérikus veszekedései, olcsó politikai show-műsorai után, hogy gyorsan keblükre ölelhetik az exhibicionista országvezetőktől megcsömörölt polgárok. Ráadásul katonaember ő, akit illik tisztelni. Politikai tapasztalatlansága, kívülállósága sem negatívum az emberek szemében, ha kellő szerénységgel párosul. Ennyi lehet Ciucă előnye. Arról ugyanis már jó ideje leszoktunk, hogy a bukaresti politika vezető szintjein az igazi képességek alapján rangsoroljunk. A tehetséges, rátermett politikusok eltűntek a színtérről. Maradt az önmutogató középszerűség.
Visszakanyarodva Ciucă politológiai magyarázatához: a PNL és a PSD azért lépett koalícióra, mert így döntött a két párt vezetősége. Világos, nem? Megnyugodhatnak az eltartott kisujjal kávézó értelmiségiek, akiknek csak most esett le tantusz, hogy atyaég, ez a PNL épp olyan, mint a PSD. Nagy a zavar a 2017–19-ben oly lelkesen tüntetgető, naiv, megvezetett, esetleg lefizetett civil szervezeteknél, s kapkodják a fejüket a nagyon demokrata holland nagykövetségen is. Talán a nagy európéer, az Unió vezetői által keblére ölelt Klaus Iohannis egyszer majd mindent megmagyaráz.
Az államfő coming outjáig azért érdemes a nagykoalíciós lepacsizás egyetlen előnyét is megemlíteni. A PNL és a PSD összefogása hosszabb távon is kiszoríthat a hatalomból, avagy annak közeléből két olyan erőt, amely az újítás hamis jelszavaival igyekszik népszerűséget szerezni. A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) oltástagadó, magyarellenes, a jó ízlés határait minden területen átlépő bohócai egyetlen komolyan vehető szövetségesüket veszítették el a szociáldemokraták pálfordulásával. De légüres térbe kényszerítették a Mentsétek meg Romániát Szövetséget (USR) is, amely így egymagában semmit sem kezdhet életidegen, radikális liberalizmusával és a hozzá nagy terveket fűző francia mentorával.
Gazda Árpád
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Balogh Levente
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Balogh Levente
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
1 hozzászólás