2011. július 04., 09:022011. július 04., 09:02
Katasztrofálisnak is legfeljebb annak figyelembevételével nevezhetjük minden második diák elbukását, hogy tavaly a sikeresen érettségizők aránya 67,4 százalékos volt, két évvel ezelőtt pedig a maturandusok 79 százaléka érte el a sikeres érettségihez szükséges 6-os átlagot. Hiszen a realitás az, hogy a végzős gimnazisták jelentős részének felkészültsége nem üti meg az érettségin felállított mércét, csak hát a hazai közoktatás a rendszerváltás óta könnyen megszerezhető előmenetelhez szoktatta a fiatalokat, akik évjáratról évjáratra azt tanulták a rendszertől: nekik „hivatalból” jár az érettségi oklevél. Jól bejáratott mechanizmus alakult ki az iskolázottság érdem és tudás nélküli megszerezhetőségéről, így évtizedeken keresztül diák, szülő, pedagógus, tanfelügyelő és miniszter hallgatólagos beleegyezésével ontották az iskolák a diplomás félanalfabétákat, miközben az oklevél mára teljesen elértéktelenedett. Sok diákot még az érettségiig sem lett volna szabad engedni, csak hát a hazai iskolák eléggé el nem ítélhető módon presztízskérdést csinálnak abból, hogy minél kevesebb osztályismétlőjük legyen.
Aztán az érettségin rendre úgy juthattak átmenő jegyhez, hogy lefizették, megvendégelték, kirándultatták a felvigyázó-vizsgáztató tanárokat. Viszont az elmúlt 21 évben most először fordult elő, hogy sok helyen már mobiltelefonja megcsörrenésekor elvágták a diákot, a korrupció miatt lekapcsolt tanárok esetéből okulva pedig számos pedagógus kétszer is meggondolta, elfogadja-e a „vizsgapénzt” az átmenő jegy fejében. Más kérdés, hogy az oktatási tárca még mindig képtelen mindenütt megteremteni a tisztességes vizsgáztatás feltételeit, ezzel magyarázható, hogy számos megyében, érettségiztetőközpontban kirívóan magas átmenőátlagok születtek a többihez képest. Tény, hogy ebben a többtényezős, korrupcióval, rossz beidegződésekkel átitatott rendszerben nem lehet egyik napról a másikra rendet teremteni, ki kell elemezni a pedagógustársadalom egyenetlen felkészültségének okait, egyúttal a felsőoktatás minőségét is. A jövő nemzedékét azonban arra kell nevelni: az előmenetel feltétele kizárólag a tudás lehet. Ennek híján pedig hozzá kell szokni a bukáshoz.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.
szóljon hozzá!