Pataky István

Pataky István

Bukaresti kamuflázs

2022. április 28., 09:432022. április 28., 09:43

Nicolae Ciucă miniszterelnök mindenféle előzetes bejelentés nélkül Kijevben járt, kezet rázott Ukrajna sztár/hős államfőjével. A román kormányfő vizitjének félig titkosított jellegét hivatalosan a háborús helyzettel magyarázták, ami elfogadható lenne, ha nem kizárólag a bukaresti kabinet vezetőjét övezte volna ez a fajta óvatosság.

Eddig több európai vezető is megfordult Kijevben, mindannyian büszkén és hangosan vezették fel az utat, kiemelték annak fő üzenetét, az ukránokkal való szolidaritást. Hogy ez Bukarest esetében nem így történt, annak inkább az lehet az oka, hogy Klaus Iohan­nis, a jelenlegi koalíciós kormány „keresztapja” az utolsó percben döntött a magasabb szintű látogatás mellett.

Az ukrajnai háborúval kapcsolatos visszafogott román politikát az utóbbi hetekben bírálatok érték, egyebek mellett azért is, mert a régóta tervezett kijevi látogatásra „csak” a szenátus, illetve a képviselőház elnökét küldték volna Bukarestből. Ciucă vizitjével Románia egy szimbolikus szintet lépett a „háborús” politikájában, amit hiba lenne túlértékelni. A román vezetés továbbra sem vállalta, hogy fegyvereket küld Ukrajnának, a hangsúly a humanitárius segítségen van. Iohannisék a jelek szerint maradnak az „óvatos duhaj” viszonyulásnál, amiben több tényező is szerepet játszik.

Románia az utóbbi negyed évszázadban olykor kifejezetten konfliktusos viszonyba bonyolódott Ukrajnával. Itt elég csak a fekete-tengeri Kígyó-sziget körüli többéves román–ukrán vitára gondolni, amely végül a hágai Nemzetközi Bíróságon zárult román sikerrel. A háború kitörése előtt ellentét volt az Ukrajnában – a Csernovici régióban, Kárpátalján, valamint Észak-Bukovinában – élő több mint négyszázezer román polgár oktatási jogainak csorbítása miatt is. Az sem mellékes Románia visszafogottabb hozzáállásában, hogy jelenleg az ország gázellátásának majdnem harminc százaléka Oroszországból érkezik. Aztán ott van a Moldovai Köztársaság, amely energetikai, de sok más szempontból is kiszolgáltatott Moszkvának, ráadásul lakosságának tekintélyes része orosz ajkú. Az utóbbi napokban történt ismeretlen hátterű robbantgatások Transznisztriában, Moldova szakadár régiójában, az ott állomásozó orosz hadsereg készenlétbe helyezése jól jelzi, mennyire törékeny a stabilitás a Románia által „testvérinek” tartott államban. Még egy ok, amiért Bukarest esetleges harciassága könnyen visszafelé sülhet el, annak egyik áldozata éppen a Moldovai Köztársaság lehet.

A román vezetés óvatossága a fenti érvek mentén érthető. Mégsem biztos, hogy ezek a fő mozgatórugók. A bukaresti diplomáciában hagyománya van a kamuflázsnak. Az észrevétlenségre játszás, az álcázás sok esetben kivárást jelent. Meddig megy el az Egyesült Államok? Milyen irányba mozdul a háborús helyzetben az Európai Unió tagállamainak többsége? Külpolitikai stratégia, távlatban gondolkodás helyett Bukarest arra is játszhat, hogy az idő és a nemzetközi erőviszonyok majd eldöntik, mi is a „helyes” irány Románia számára.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Gazda Árpád

Gazda Árpád

A „Fogjuk meg, s vigyétek!” politikájától az „Utánam, vitézek!” politikájáig

Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.