Pataky István

Pataky István

Bukaresti kamuflázs

2022. április 28., 09:43

2022. április 28., 09:43

Nicolae Ciucă miniszterelnök mindenféle előzetes bejelentés nélkül Kijevben járt, kezet rázott Ukrajna sztár/hős államfőjével. A román kormányfő vizitjének félig titkosított jellegét hivatalosan a háborús helyzettel magyarázták, ami elfogadható lenne, ha nem kizárólag a bukaresti kabinet vezetőjét övezte volna ez a fajta óvatosság.

Eddig több európai vezető is megfordult Kijevben, mindannyian büszkén és hangosan vezették fel az utat, kiemelték annak fő üzenetét, az ukránokkal való szolidaritást. Hogy ez Bukarest esetében nem így történt, annak inkább az lehet az oka, hogy Klaus Iohan­nis, a jelenlegi koalíciós kormány „keresztapja” az utolsó percben döntött a magasabb szintű látogatás mellett.

Az ukrajnai háborúval kapcsolatos visszafogott román politikát az utóbbi hetekben bírálatok érték, egyebek mellett azért is, mert a régóta tervezett kijevi látogatásra „csak” a szenátus, illetve a képviselőház elnökét küldték volna Bukarestből. Ciucă vizitjével Románia egy szimbolikus szintet lépett a „háborús” politikájában, amit hiba lenne túlértékelni. A román vezetés továbbra sem vállalta, hogy fegyvereket küld Ukrajnának, a hangsúly a humanitárius segítségen van. Iohannisék a jelek szerint maradnak az „óvatos duhaj” viszonyulásnál, amiben több tényező is szerepet játszik.

Románia az utóbbi negyed évszázadban olykor kifejezetten konfliktusos viszonyba bonyolódott Ukrajnával. Itt elég csak a fekete-tengeri Kígyó-sziget körüli többéves román–ukrán vitára gondolni, amely végül a hágai Nemzetközi Bíróságon zárult román sikerrel. A háború kitörése előtt ellentét volt az Ukrajnában – a Csernovici régióban, Kárpátalján, valamint Észak-Bukovinában – élő több mint négyszázezer román polgár oktatási jogainak csorbítása miatt is. Az sem mellékes Románia visszafogottabb hozzáállásában, hogy jelenleg az ország gázellátásának majdnem harminc százaléka Oroszországból érkezik. Aztán ott van a Moldovai Köztársaság, amely energetikai, de sok más szempontból is kiszolgáltatott Moszkvának, ráadásul lakosságának tekintélyes része orosz ajkú. Az utóbbi napokban történt ismeretlen hátterű robbantgatások Transznisztriában, Moldova szakadár régiójában, az ott állomásozó orosz hadsereg készenlétbe helyezése jól jelzi, mennyire törékeny a stabilitás a Románia által „testvérinek” tartott államban. Még egy ok, amiért Bukarest esetleges harciassága könnyen visszafelé sülhet el, annak egyik áldozata éppen a Moldovai Köztársaság lehet.

A román vezetés óvatossága a fenti érvek mentén érthető. Mégsem biztos, hogy ezek a fő mozgatórugók. A bukaresti diplomáciában hagyománya van a kamuflázsnak. Az észrevétlenségre játszás, az álcázás sok esetben kivárást jelent. Meddig megy el az Egyesült Államok? Milyen irányba mozdul a háborús helyzetben az Európai Unió tagállamainak többsége? Külpolitikai stratégia, távlatban gondolkodás helyett Bukarest arra is játszhat, hogy az idő és a nemzetközi erőviszonyok majd eldöntik, mi is a „helyes” irány Románia számára.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Koalíciós szakítás Iohannis miatt?

A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Kinek adja át a stafétát Iohannis?

Kialakult az év végi romániai államfőválasztás részvevőinek mezőnye, immár tudjuk, hogy a parlamenti pártok kit küldenek harcba a Cotroceni-palotáért, illetve kik indulnak kisebb alakulatok színeiben vagy függetlenként.

Balogh Levente

Balogh Levente

Útban a polgárháború felé

Immár kijelenthető: Donald Trump egyszerre hihetetlenül szerencsés és hihetetlenül peches ember.

Makkay József

Makkay József

Az európai migrációs válság „szárnyas kapuja”

Európa forrong a migránsáradat miatt. Nem csak az éppen lecsengett nagy-britanniai tömegtüntetések jelzik, hogy a hatóságoknak sürgősen lépniük kell, hanem az Európai Unió területén egyre sűrűbben bevezetett határellenőrzés is ezt mutatja.

Ábrám Zoltán

Ábrám Zoltán

Paralimpia Párizsban: nálunk kihívás a fogyatékossággal élők eredményeinek elismerése

A korlátozások, a hátrányos helyzetük ellenére a fogyatékossággal élőknek éppen úgy joguk van a sportoláshoz, mint a makk egészségeseknek. Csakhogy ők a fogyatékosságuk típusa figyelembevételével, a részletesen lerögzített kategória alapján versenyeznek.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hergelnek a szavazatunkkal

Bár Magyarországon majd csak két év múlva rendezik a következő országgyűlési megmérettetést, hirtelen választási láz lett úrrá az anyaországi politikai osztály és sajtó bizonyos részén.

Tóth Gödri Iringó

Tóth Gödri Iringó

Mi már megszoktuk, de parasportolóink mivel érdemelték ki, hogy nem szurkolhat egy egész nemzet nekik?

Szép dolog, hogy az M4 Sport megannyi tudósítóval kint van a párizsi paralimpián, csak ebből mi Erdélyben semmi sem látunk, hallunk.