2012. március 14., 09:172012. március 14., 09:17
Ha onnan közelítjük meg a kérdést, hogy a leendő magyar nyelvű karon belül angol nyelvű képzés is lesz – ráadásul Mihai-Răzvan Ungureanu kormányfő a német nyelvű oktatást is támogatná –, olyan nyitásnak lehetünk szemtanúi, amely megpróbálja elütni azoknak a sovén felhangoknak és támadásoknak az élét, amelyek mindeddig nagyban hozzájárultak e kérdés megoldatlanságához.
Lám, miként fenekedik az ellenzék a voltaképpen még meg nem született kormányhatározat ellen. Ha viszont onnan közelítjük a kérdést, hogy az Ungureanu-kormány megoldáskereséséhez hasonló kezdeményezések buktak már el ebben az országban, semmi sem szavatolja, hogy a tíznapos közvita végén valóban megszületik a marosvásárhelyi gyógyászképzés magyar karát – az egykori nagyhírű és kiváló szakemberek seregét adó magyar nyelvű orvostudományi és gyógyszerészeti egyetemnek legalább egy részét – visszaállító kormányhatározat.
A régóta megoldásra váró helyzet mindenki számára elfogadható rendezését valószínűsítő első lépés mindenesetre azt sugallja, hogy egyetemi autonómia ide vagy oda, az nem azonos a korlátlan hatalommal, és bizony, vannak olyan horderejű kérdések, amelyek meghalad(hat)ják az egyetemi szenátus jogkörét; a központi kormányzatnak pedig rendelkeznie kell annyi beleszólással, hogy az ilyen kérdéseket megoldja. Márpedig a MOGYE magyar kara, ezzel együtt az angol nyelvű képzés beindítása ilyen horderejű, a romániai magyarság szemszögéből nézve valóban nemzetstratégiai kérdés.
Mert a minden szintű anyanyelvű képzés, ezzel együtt a szaknyelv anyanyelvű ismerete s az anyanyelvű orvos-beteg kommunikáció, nem utolsósorban a magyar és a nemzetközi szakmai porondra való nyitás felettébb szükséges és hasznos voltát ecsetelni felesleges. Az óvatos reménykedés közepette azért nem volna jó szem elől téveszteni, hogy a MOGYE magyar kara ügyében körvonalazódó megoldásnak alighanem meglesz az ára. Verespatak ügye márpedig még tisztázatlan. Bizakodjunk.
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.