Balogh Levente

Balogh Levente

„Gigászok” harca: az AUR az RMDSZ ellen

2023. november 17., 15:222023. november 17., 15:22

2023. november 17., 17:202023. november 17., 17:20

Mondhatnánk, hogy a következő, négy megmérettetést is felsorakoztató választási szuperév miatt hamarosan hosszú kampányidőszakra kell készülni – ha nem zajlana máris ezerrel a kampány, amelyben a jelek szerint a magyar ügy is jelentős szerepet kap.

Ennek egyik legfőbb oka a gazdasági gondok mellett az, hogy a román politika első vonalába felkapaszkodott Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nevű szélsőséges alakulat a jelek szerint továbbra is őrzi a választópolgárok mintegy 20 százalékának bizalmát. És mivel a párt egyik kiemelt témája a magyar ügy – ez a párt az, amely parlamenti mandátummal jutalmazta a magyar feliratok elleni mániákus ámokfutásáról hírhedtté vált Dan Tanását, de az úzvölgyi katonatemető többrendbeli meggyalázásában is elévülhetetlen érdemeket szerzett –, és mivel a pártelnök George Simion máris előrevetítette, hogy a témát a jövő évi választások apropóján is napirenden tartja majd, ehhez a romániai politikai paletta többi szereplőjének is viszonyulnia kell valahogy.

Az természetesen nem számít újdonságnak, hogy Romániában a magyarellenes érzelmek felkorbácsolásával, a primitív magyarellenes üzenetek megfogalmazásával jelentős népszerűség-növekedést lehet elérni. Mivel a jelenlegi román államiság alapjának, a nemzeti identitás sarokkövének a magyarok fölött aratott győzelmet, Erdély megszerzését tekintik, és a román oktatási rendszer többek között ennek folyományaként is az óvodától kezdve a magyarok ellen hergeli az embereket, ez nehezen is lehetne másként.

(Bár épp most jelent meg egy felmérés, amely azt mutatja, hogy mindezek ellenére a tíz évvel ezelőttihez képest tíz százalékot nőtt, és alulról súrolja a 40 százalékot azon románok aránya, akiknek inkább pozitív a Magyarországról alkotott véleménye. Ennek nyomán nem lepődnénk meg, ha a magyar ügyek napirendre kerülését az is gerjesztené, hogy a trendtől megriadva aktiválnák magukat azon román állami szervek, amelyek saját létezésüket és folyamatos finanszírozási igényüket a nem létező magyarveszéllyel való riogatással indokolják, és még az eddiginél is több, Magyarország és a magyarok lejáratását célul kitűző cikk jelenne meg a romániai sajtóban).

Mindez amúgy fordított irányban is működik. Már abban az értelemben, hogy a magyarellenesség fokozódása, az ostromolottvár-érzés erősítése a magyar közösség körében a magyar pártok számára is többletszavazatokat jelent – főleg olyan körülmények között, amikor a megcsappant támogatottságot kell ismét feltornászni. Ehhez az eszközhöz nyúlt az RMDSZ is a napokban, amikor Kelemen Hunor egy rendezvényen máris megpengette a kampányhúrokat, és kijelentette: az RMDSZ számára az egyik legfőbb ellenfél az AUR.

Mindamellett, hogy az AUR viselt dolgait tekintve ezt alapvetően bármelyik magyar párt elmondhatja magáról, a téma már csak azért is hálás az RMDSZ számára, mert az elmúlt hónapokban készült felmérések alapján igencsak kérdéses, hogy a szervezet átlépi-e a parlamenti küszöböt. És bár lehet azzal védekezni, hogy ekkora arányoknál a különbség hibahatáron belüli, azért a közvélemény-kutatások eredménye meglehetősen egybecsengő. Így aztán – bármilyen furcsán is hangzik – olyan jól jön az AUR a magyar szervezetnek, mint fuldoklónak egy szippantásnyi hegyi levegő. Hiszen a Nagy-Románia Párt (PRM) óta először van jelen egy olyan alakulat a romániai politikai prérin, amely nem csupán konjunkturálisan, pillanatnyi érdekektől vezérelve uszít ellenünk, hanem doktrínájának egyik fő eleme a magyarellenesség.

Mint ahogy az AUR számára is tökéletes ellenfél az RMDSZ – amint ezt személyesen George Simion pártelnöktől tudhattuk meg, aki a fősodratú pártok, különösen pedig a PNL–PSD-tandem mellett „az örök RMDSZ-t” nevezte meg legyőzendő ellenfélként. A bázisát zsebpártokkal és más pártok által levetett törvényhozókkal bővítő AUR ezzel nagy szívességet tett a Kelemen Hunor vezette alakulatnak. Mindazonáltal azt is érdemes szem előtt tartani, hogy bármit is mondanak az AUR politikusai, a párt eddigi tevékenysége alapján nem csupán az RMDSZ szálka a szemében, hanem minden, ami magyar. Ezen megjegyzést különösen ajánljuk azon magyar polgártársaink figyelmébe, akiket megfogott az AUR nem egyszer megalapozott Brüsszel-bírálata és a primitív, gyakran összeesküvés-elméleteken alapuló mainstream-ellenessége, és azzal a gondolattal kacérkodnak, hogy rá szavazzanak.

Természetesen mindkét fél a magyar–román szembenállás kapcsán megfogalmazott üzenetekre fogékony választók mozgósítása érdekében nevezte meg közvetlenül is ellenfélként a másikat, így árazva be, hogy az etnikai ügyek, a klasszikus magyar kártya ha nem is aduász, de komoly ütőkártya legyen a kampányidőszakban.

És ha ehhez még hozzávesszük az ország bizonytalan gazdasági helyzetét, azt, hogy a kormánypártok ugyancsak kampányüzemmódban működve nem merik meglépni a népszerűtlen gazdasági intézkedéseket, na meg azt, hogy az ország helyzetéről és a kormányzat abban viselt felelősségről, a megoldások hiányáról szóló diskurzust mindig el lehet terelni a magyarellenes lépésekkel – különösen, ha ezt az AUR további erősödésének megakadályozásával, a magyarellenes szavazók megtartásával indokolják –, akkor még inkább sanszos, hogy a fősodratú pártok sem tartózkodnak majd teljesen a magyar témák kampányeszközként való használatától.

Ami részükről ugyan zömmel csupán konjunkturális fogás, ám ha a bizonytalan idők továbbra is kitartanak, kérdéses, hogyan akadályozható meg, hogy a folyamatos gyűlöletkeltés súlyos következményekkel járjon.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Gazda Árpád

Gazda Árpád

A „Fogjuk meg, s vigyétek!” politikájától az „Utánam, vitézek!” politikájáig

Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.