2012. március 20., 09:012012. március 20., 09:01
Már mandátuma elején sikerült saját pártját, a PDL-t kormányra juttatnia azáltal, hogy az addigi kormányoldalról átcsábított két pártot, legutóbb pedig a kormányfő és az elhasznált PDL-s miniszterek lemondatásával és a fiatal Mihai-Răzvan Ungureanu kormányfői kinevezésével próbálta viszonylagos sikerrel elhitetni, hogy a kormányoldal képes a megújulásra és arra, hogy kivezesse az országot a nehéz gazdasági helyzetből. Ez utóbbi húzásához kapcsolódik a legújabb dobása is. Azzal, hogy most elárulta: február elején Victor Ponta ellenzéki szociáldemokrata pártvezérnek is felajánlotta a miniszterelnöki tisztséget, igen nehéz helyzetbe hozta az ellenzéket.
Ponta ugyanis ebből a helyzetből semmiképp sem tud jól kijönni, és ezt Băsescu is nagyon jól tudta. Az államfő tisztában volt azzal, hogy Ponta teljesen elveszítené hitelét az USL szövetség többi tagpártja előtt, ha elfogadná az ajánlatot. Az amúgy is látszik, hogy a kormányoldal – és főleg Ungureanu miniszterelnök – taktikája az, hogy a Pontával folytatott párbeszédek révén az oszd meg és uralkodj elv alapján éket verjen az ellenzéki szövetség tagjai közé. Azáltal, hogy az államfő – jól időzítve, a júniusi önkormányzati választások nem hivatalos kampányának részeként – nyilvánosságra hozta a miniszterelnöki poszt felajánlásának és visszautasításának tényét, azt a képet próbálja kialakítani Pontáról, hogy az csupán ellenzékben hangos, de amikor lehetőséget kapott volna arra, hogy kormányon bizonyítson, elmenekült a feladat elől.
Közben ő olyan, kompromisszumkész politikusként tűnik föl, aki az ország érdekében az ellenzékkel is hajlandó kiegyezni. A trükk ügyes, Ponta máris magyarázkodni kényszerült. Abban pedig biztosak lehetünk, hogy egy-két, a mostanihoz hasonló trükk még van Băsescu tarsolyában – kérdés, hogy a választók visszahódítására vagy legalább az USL-től való elfordítására alkalmasak lesznek-e.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.