A Dacia és a koldusok mellett újabb termék iratkozott fel a legsikeresebb romániai exportcikkek listájára: a banán.
2013. május 17., 11:432013. május 17., 11:43
2013. május 23., 11:472013. május 23., 11:47
A mezőgazdasági minisztérium adatai szerint ugyanis az ország tavaly lényegesen több banánt exportált, mint szőlőt vagy sárgabarackot.
Gondolom, nem én vagyok az egyetlen, aki fölkapta a fejét a hír hallatán, mert igaz ugyan, hogy lakhelyem, Nagyvárad éghajlata lehetővé teszi, hogy az utcákon vagy a kertekben dísznövényként fügefák nőjenek és teremjenek, de azért kiterjedt banánültetvénybe még egyik utcasarkon sem botlottam. Emellett nem hallottam arról sem, hogy a Székelyföld letarolt fenyvesei helyén banánültetvényeket telepítettek volna, de még az éghajlatilag erre alkalmasabb Román-alföldön is inkább a klánháborúk virágoznak, nem pedig a banánfák.
A rejtély megoldása egyrészt az, hogy a romániai mezőgazdaság és gyümölcstermesztés jórészt elsorvadt, mert a nyugat-európai gazdák olyan támogatásokat kapnak, hogy még akkor is olcsóbban tudják adni a termékeiket az ittenieknél, ha előbb befizetnek egy világ körüli turistaútra. Másrészt viszont a szó szerint élelmes itteni kereskedők olcsón felvásárolják a banánkészleteket az ügyeletes banánköztársaságoktól, amelyeket aztán akár kétszeres áron már ők értékesítenek a környező országokban.
Mindemellett az eredeti banánköztársaságok, Honduras vagy Ecuador pozíciója még nincs veszélyben, de azért a román versenyző szépen jön fölfelé. Elvégre a banánon kívül az ország egyik legfőbb exportcikke a munkaerő, amelyet gyakran olyan körülmények között tartanak valamely festői ibériai eperültetvényen, hogy a rabszolgasors témájú filmek szereplői tengerparti luxusüdülés résztvevőinek tűnnek mellettük. Az infrastruktúra minősége is sok helyütt harmadikvilág-kompatibilis, némely alsóbb rendű megyei úton több krátert számolhatunk meg, mint a Hold felületén egy különösen heves meteorzápor után.
A politikai osztály minőségére már nem is térnék ki, az ugyanis nem bírna túl sok sportértékkel, elégedjünk meg annyival, hogy némely itteni politikus viselt dolgaihoz képest még a különösen korruptnak tartott közép-amerikai illetékesek tettei is pajkos óvodai csínytevésnek minősülnek. Szóval Románia jó úton jár afelé, hogy igazi banánköztársasággá váljon. Hacsak valaki ki nem deríti, hogy a cukornád, a gumifa vagy a kávé sokkal jobb biznisz.
Miközben Nicușor Dan választási győzelme kedvező fejlemény a magyarok számára, hiszen sikerült elkerülni, hogy az országnak szélsőjobboldali, magyargyűlölő elnöke legyen, azért olyan sok okunk még sincs az önfeledt ünneplésre.
Románia leginkább ahhoz a katonához hasonlít, akire a csatában rálőttek, de szerencséjére a füle mellett elsüvített a puskagolyó – tömören így foglalható össze az államfőválasztás végeredményének legfőbb következtetése.
Elnökválasztás előtt áll, és háborog az ország. A választópolgárnak el kell döntenie, hogy az egykori suszter „aranykorszakát” felelevenítő aktivista „megmondóember” vagy a matematikában kimagasló eredményeket felmutató jelölt mellé üti a pecsétet.
Sokszor mondták már a romániai választások kapcsán, hogy két rossz közül kell választani, ezért szavazzunk a kisebbikre – a mostani elnökválasztás viszont már arról szól, hogy nem a nagyobbik rosszat, hanem a katasztrófát kell elkerülni.
Egy soha el nem mondott személyes történetet mesélnék el 1986-ból. Épp elvégeztem az egyetem fizika szakán az első évet. Elviselhetetlen hőség volt Temesváron.
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
szóljon hozzá!