Makkay József

Makkay József

Az üldözött Nagy-Magyarország-térkép

2020. május 11., 11:202020. május 11., 11:20

2020. május 11., 11:262020. május 11., 11:26

A román közéletnek úgy kellett a „korszakalkotó felfedezés” Orbán Viktor magyar miniszterelnök dolgozószobájából, mint éhes embernek a falat kenyér. A Perczel László-féle, 1862-ben készült földgömb láttán a bukaresti sajtó és a román politikum fellélegzett: mégse annyira elítélendő államfőjüknek, Klaus Iohannisnak a magyarságot gyalázó kijelentése, mert ugyebár a magyarok mindenre képesek.

 Ludovic Orban román miniszterelnök egyenesen úgy kommentálta a magyar kormányfő irodájában található történelmi földgömböt — amelyen többek között kivehető Nagy-Magyarország térképe is –, hogy „puliszkával álmodik a veréb”.

Az újabb román cirkuszról gyerekkori történet jut eszembe. Kilencedik osztályos lehettem, amikor nagybátyám könyvei között böngészve, az egyik polc alján igen érdekes kivitelezésű könyv akadt a kezembe: Az Osztrák–Magyar Monarchia írásban és képben. Mint később kiderült, az 1885 és 1902 között megjelent, 21 kötetet számláló sorozatból rokonomnak azok a könyvei voltak meg, amelyek Kelet-Magyarország és Erdély korabeli világát mutatták be. Felfedezésemre a történelem iránt megszállottan érdeklődő mérnök nagybátyám bezárt ajtót, ablakot, és mellém leülve, elmagyarázta: ezek a könyvek börtönt jelentenének, ha kiderülne, hogy ilyesmiket rejteget. Beleegyezett, hogy szabadidőmben nála olvashatom, de meg kellett ígérnem, hogy senkinek nem beszélek róla, mert ezzel magam is bajba keverhetem: kicsaphatnak az iskolából, meghurcolnak, megvernek.

Gyerekfejjel akkoriban nehezen értettem meg, hogy ezeket a csodálatos – korabeli fekete-fehér és színes képeket tartalmazó, tájleírásban és térképekben gazdag könyveket – miért kell zárt ajtók mögött, titokban, félve olvasni. Erdély népeit bemutató oldalain ott szerepeltek a máramarosi, mócvidéki, vagy fogarasi románok is, gyönyörű népviseletben és részletes, pozitív hangú leírásokban. Amikor erről elbeszélgettünk, nagybátyám azt mondta, ha a román nyelvű iskolai történelemkönyvekben, amiből tanulok, a magyarokat tizedannyi jóindulattal jellemeznék, mint ahogy a monarchiabeli magyar történészek tették a románokkal, ma gyökeresen másként élnénk Erdélyben. Rögtön megértettem, miért kellett dugdosni magyar történelemkönyveinket, és miért hazugság az, hogy a Monarchia a „népek börtöne” volt.

Mintegy négy évtized távlatából ma már az is nyilvánvaló, hogy a román közgondolkodásban semmi nem változott: ugyanaz a begyepesedett, hazugságokra épített történelemszemlélet hódít, mint gyerekkoromban. Annyi különbséggel, hogy ma nem visz el a rendőrség ilyen kötetek birtoklásáért, de a román mentalitás ma is minden elkövet, hogy megbélyegezze a Nagy-Magyarország-térképet és azt a történelmi örökséget, amit a közös múlt jelenthetne számunkra.

Vajon milyen bűnt követett el Orbán Viktor a dolgozószobájában található 1862-es történelmi földgömb bemutatásával? Amelyet Facebook-oldalán ez a mondat kísér: Az érettségizők történelmet írnak. Hajrá! A földgömbnek az egyik részén kivehetőek az egykori Nagy-Magyarország kontúrjai.

A mostani újabb román cirkusznak egy üzenete lehet: magyar ember megnézheti ugyan a történelmi Magyar Királyság egykori körvonalait, vármegyéit, de azt titokban tegye. Ne mutassa nyilvánosan, ne beszéljen róla, ne reklámozza. Helyette fogadja el egy az egyben a román történelempropagandát. Ha ezt nem teszi, akkor nacionalista, sovén és a román nemzetállam egységére törő magyar.

A száz évvel ezelőtti trianoni békediktátum három hét múlva sorra kerülő kerek évfordulója tartogathat még hasonló kirohanásokat. A kilátástalanságban vergődő román politikai osztálynak ismét mi lettünk a „mentőöve”. Múltunk és jelenünk meggyalázásába kapaszkodva újra és újra megpróbálnak kimászni abból a mély gödörből, amelybe mohóságuk és soha be nem tartott ígéreteik taszította őket.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Gazda Árpád

Gazda Árpád

A „Fogjuk meg, s vigyétek!” politikájától az „Utánam, vitézek!” politikájáig

Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.