2011. szeptember 20., 09:202011. szeptember 20., 09:20
Holott az előzmények és a tények ismerete egyértelműen azokat igazolja, akik szerint ez a látszat egyáltalán nem csalóka, és a szövetség hallgatólagosan már felsorakozott a kanadai befektetők mögé. Közismert, hogy az RMDSZ korábban meglehetősen határozottan ellenezte a verespataki bányatervet, általában pedig a ciántechnológiás bányászatot. A szövetség vezetőinek megannyi nyilatkozatán kívül ezt bizonyítja az alakulatnak a 2008-as parlamenti választásokat megelőző kortesprogramja, amelyben feketén-fehéren ez áll: „Határozottan ellenezzük a ciános technológiát használó bányászati tevékenységeket (figyelembe véve a megelőzés elvét, a környezetünk és természeti értékeink megóvását kívánjuk biztosítani).” Ehhez képest idén júliusban a Kelemen Hunor vezette kulturális minisztérium hatáskörébe tartozó Fehér megyei kulturális igazgatóság kibocsátotta a régészeti mentesítési bizonylatot a színesfémlelőhelyet rejtő Kirnyik-hegyre.
A döntéssel kapcsolatban őt ért bírálatokra Kelemen rendre azzal válaszol, hogy ő nem írt alá semmit, a kormány határozott álláspontja hiányában pedig nem fogja törölni a verespataki hegyet a műemlékek listájáról. Csakhogy a tárcavezető elhallgatja, hogy a kezdeményezésére a beruházó és a Kovács József vezette Országos Örökségvédelmi Intézet által köttetett, titkosított, de a bukaresti média által megszellőztetett megállapodás szerint az RMGC akkor fizeti ki a műemlékvédelemre szánt 70 millió dollárt, ha ez év végéig minden engedélyt és jóváhagyást megkap a bányanyitáshoz a román hatóságoktól. Többek között ezzel magyarázható a sietség, amellyel Borbély László környezetvédelmi miniszter sürgetett véleményezést a nyáron a magyar kormánytól a beruházásról. Az RMDSZ vezetői érzik, az alakulat számára kínos lenne a ciántechnológiás projekt nyílt felvállalása, emiatt igyekeznek áthárítani a döntés ódiumát a koalíciós partnerekre és a kormány egészére. Csak hát a rész felelőssége ettől még ugyanakkora marad, mint az egészé. És persze erősíti a látszatot.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.