Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Az RMDSZ, a kormányzás és a feketeleves

2024. november 12., 18:402024. november 12., 18:58

2024. november 12., 18:402024. november 12., 18:58

Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak melegen ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra (na és persze a karácsonyra is), hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.

Jó, annyira ne legyünk borúlátóak, és maradjunk annyiban: 2025 nehezebb évnek ígérkezik az ideihez képest. Bárki is kerüljön kormányra a törvényhozási megmérettetést követően. A megszorítások elkerülhetetlenségére hónapok óta igyekeznek felhívni a figyelmet (gazdasági) elemzők, szakértők, közgazdászok,

mindenki, aki nem részrehajlóan, saját politikai érdekeinek megfelelően próbálja tálalni a valóságot.

Minden várakozás arról szól, hogy a román költségvetési hiány idén a 8 százalékot is túllépheti (a 2024-es költségvetés tervezetében a kabinet még 5 százalékos GDP-arányos deficittel számolt), Brüsszel ugyanakkor még nem bólintott rá, hogy Bukarest csak hosszú távon, 2031-ig faragja le 3 százalékra a hiányt. A gazdasági növekedés lassulása, a tartós, még mindig közel 5 százalékos infláció, a költségvetési deficit és a kereskedelmi mérleghiány, továbbá az államadósság növekedése miatt fenntarthatatlan lesz a büdzsé.

A lakosság hosszú ideje úgy érzi, hogy a drágulás nagyobb mértékű a hivatalos inflációs rátához képest, az áremelkedések különösen az élelmiszerek esetében tetten érhető. A vállalkozói szféra is arra panaszkodik, hogy a tisztességtelen versenyen kívül az infláció jelenti a legfőbb problémát számára, továbbra is ez aggasztja a legnagyobb mértékben a kis- és közepes vállalkozókat.

Nem meglepő, hogy a szakértők többsége úgy véli, Románia leghamarabb 11 év múlva csatlakozhat az euróövezethez.

A kormányzati vállalásokkal kapcsolatos szkepticizmus általános a versenyszféra, a munkáltatók képviselői körében is. A közelmúltban nagy visszhangot váltottak ki az Unicredit Bank Közép-Európáért felelős vezető közgazdászának szavai, miszerint a bukaresti politikusok – élen a miniszterelnökkel – „hazudnak”, amikor azt állítják, hogy 2025-ben nem lesz adóemelés Romániában. Dan Bucșa úgy tudja, a román kormány már háttértárgyalásokat folytat a nemzetközi pénzügyi szervezetekkel a költségvetési hiány csökkentését célzó lépésekről, amelyek része az adó- és áfaemelés.

Tehát az ország jelenlegi gazdasági-pénzügyi helyzete, kilátásai miatt jövőre elengedhetetlenek lesznek a megszorító intézkedések. Nevezzük ezeket a bukaresti kormányzati kommunikáció bikkfanyelvén fiskális konszolidációnak, adóügyi és költségvetési észszerűsítésnek, a közkiadások reformjának, a lényeg ugyanaz: jövőre jön a feketeleves a lakosság számára. Amit a román jegybank hosszú életű kormányzója, Mugur Isărescu is előrevetít, amikor sajátos stílusában „egészséges diétát”, elengedhetetlen fogyókúrát „ír fel” Romániának.

Ne tévesszenek meg bennünket a miniszterelnök hetek óta untig hangoztatott fogadkozásai, miszerint kormánya nem fog adót emelni, a közterhek 2025-ben sem nőnek, és ő ezt a vállalást hajlandó a kezére is tetováltatni.

A szociáldemokrata kormányfő nyugodtan ígérhet ilyesmit, hiszen szinte bizonyos, hogy januártól már nem Marcel Ciolacunak fogják hívni Románia miniszterelnökét. Egyrészt a PSD elnökének van a legnagyobb esélye megnyerni az államfőválasztást, és ha Ciolacu beköltözik a Cotroceni-palotába, minden leendő intézkedést eltolhat magától, és a leendő kormány, valamint a majdani miniszterelnök nyakába varrhat. Ugyanakkor ha mégsem választják meg Iohannis utódjának, szinte borítékolható, hogy Ciolacu elveszíti pártelnöki tisztségét (ez esetben miniszterelnök sem maradhat), ez történt ugyanis elődei közül Adrian Năstaséval, Mircea Geoanával, Victor Pontával és Viorica Dăncilával egyaránt. Ugyanakkor nehéz lenne megjósolni, milyen összetételű koalíció fog színre lépni a választások nyomán, hogy kilendítse az ország szekerét a kátyúból.

Nos, ebben a rózsásnak egyáltalán nem mondható helyzetben igyekszik vissza a hatalomba az RMDSZ. A szövetség vezetői egyáltalán nem rejtik véka alá a kampány során, hogy a 2023. júniusi ellenzékbe kerülés, a másfél év „böjt” után egyik legfőbb célkitűzésük ismét kormányzati pozícióba kerülni. Amiből – mondani sem kell – egy politikai alakulatnak többnyire előnyei származnak, hiszen a költségvetési források fölött diszponálva előnyökhöz juttathatja saját közösségét is.

Jelenleg azonban nehéz megítélni, több pozitívummal járna-e a kormányzati részvétel. A fő kérdés az, adja-e a nevét az RMDSZ egy olyan bukaresti hatalomhoz, amely ha nem is kényszerül az Emil Boc vezette második kabinethez hasonló, bérlefaragások és adóemelések jelentette 2010-es megszorításokra, semmikép sem kerülheti el a népszerűtlen intézkedések végrehajtását, járjanak azok áfa- és adóemeléssel, a közszféra karcsúsításával, leépítésekkel. Az RMDSZ akkor is részese volt a Boc-kormány által foganatosított lépéseknek, és bizony nem tettek jót a megítélésének.

Persze megközelíthető a kérdés úgy is, hogy egy pártnak nehéz időkben sem szabad megfutamodnia a feladat elől, hanem akár a népszerűtlen, de szükséges döntésekért is vállalnia kell a felelősséget. És ha mondjuk a népszerűtlen intézkedésekkel „csomagban” az RMDSZ képes lenne kiharcolni a romániai magyarok kisebbségi jogainak bővítését, akkor esetleg ez jó vásárt jelentene. De persze itt is felmerül, vajon mekkora súlya, mozgástere lesz, lehet majd a magyar alakulatnak a majdani kormánykoalícióban, kialkudhat-e a magyar közösség számára lényeges dolgokat abban az esetben, ha mondjuk az az Ilie Bolojan kerül a miniszterelnöki székbe, akivel se, nagyváradi polgármesterként, sem a Bihar megyei önkormányzat elnökeként nem ápolt felhőtlen viszonyt az RMDSZ.

Nos, ezeknek a kérdéseknek az eldöntéséhez kell igazán a józan ész.

korábban írtuk

Ahelyett, hogy csökkenne, újra nőtt az infláció – Fogyókúrára fogná Romániát Mugur Isărescu
Ahelyett, hogy csökkenne, újra nőtt az infláció – Fogyókúrára fogná Romániát Mugur Isărescu

Októberben 4,67 százalékra nőtt az éves infláció, az élelmiszerek 4,75 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 3,45 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 7,66 százalékkal nőtt éves összevetésbe.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek

Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikai csatlós-e a választópolgár?

A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Csak a PNL menthet meg a PSD, az AUR, Orbán és a gonosz földönkívüliek összeesküvésétől!

Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.