Balogh Levente
2018. június 11., 22:54
2018. június 11., 22:54
Már számon tartani is nehéz, hány nemzetközi konszenzust rúgott fel eddig Donald Trump amerikai elnök Jeruzsálem Izrael fővárosaként való elismerésétől az iráni atomalku felmondásán át legutóbbi, gazdasági jellegű húzásáig, az Európai Unió elleni gazdasági „háború” meghirdetéséig, valamint a világ hét legfejlettebb gazdaságú országa, a G7 csúcstalálkozóján, illetve azt követően az országa eddigi legszorosabb gazdasági partnerei elleni kemény hangvételű bírálatokig.
A mostani kirohanások ugyanakkor nem feltétlenül számítanak meglepőnek, hiszen Trump már kampányában, illetve beiktatásakor is az „America first”, vagyis az Amerika az első jelszót tűzte zászlajára, vagyis azt, hogy minden téren azon igyekszik majd, hogy országa, illetve az Egyesült Államok polgárai a lehető legtöbbet nyerjenek minden gazdasági kérdésben. Megszokhattuk, hogy Trump elnökként sem simulékony, mondandóját diplomatikus mázzal leöntő politikusként viselkedik, hanem hozza a kőkemény, minden akadályon áthágni akaró üzletember stílusát.
A jelek szerint a világkereskedelemben való részvételt is csak a minél nagyobb profitot szem előtt tartó üzletemberként tudja elképzelni – ebből a szempontból legalább őszinte, hiszen alapvetően minden ország azt szeretné, ha a külföldi partnerekkel folytatott kereskedelemből ő nyerné a legtöbbet. Csak a kisebb országoknak kevesebb esélyük van arra, hogy ezen szándékukat maradéktalanul megvalósítsák, míg egy, a világgazdaság egyik legfőbb szereplőjének számító nagyhatalom lényegesen könnyebben érvényesíti az érdekeit.
Persze ennek nem kellene feltétlenül azt jelentenie, hogy úgy kell viselkednie, mint az utca ügyeletes bajkeverőjének, aki még a legbanálisabb ügyekben is csak az asztalt csapkodva, emelt hangon képes megnyilvánulni. Igaz, a NATO-partnerek jelentős része értett a szóból, amikor Trump jelezte: Amerika nem fogja ingyen megvédeni őket, ők maguk is fektessenek több pénzt a saját védelmükbe – csakhogy ez egyrészt méltányos elvárás, másrészt pedig észszerű is, hiszen a saját, az ország méretéhez és gazdasági erejéhez képest ütőképes méretű haderő léte minden államnak érdeke, függetlenül attól, kik és milyen erősek a szövetségei.
A mostani, gazdasági témájú „asztalcsapkodás” viszont ennél súlyosabb. Azt jelzi ugyanis, hogy a Fehér Ház jelenlegi lakója kevésbé partnernek, sokkal inkább riválisnak tekinti nyugati szövetségeseit. Akikkel egyrészt a kétoldalú gazdasági kapcsolatok terén kíván olyan eredményeket elérni, hogy az Egyesült Államok lényegesen többet nyerjen rajtuk, mint eddig, másrészt a távol-keleti piacokon és a világ más régióiban is késhegyre menő versenyt folytat velük a minél több befektetési lehetőségért és a lehető legnagyobb profitért.
Az még kérdéses, hogy a két év múlva esedékes amerikai elnökválasztáson Trump képes lesz-e újrázni, és ha nem, utódja milyen mértékben kívánja majd folytatni az agresszív gazdaságpolitikát. Annyi azonban bizonyosnak tűnik, hogy az Egyesült Államok és Európa közötti, hosszú évtizedek óta létező „idill” véget ért. Ezért Európának meg kell próbálnia minél több területen a saját lábára állni, elérni, hogy a lehető legkevésbé függjön Washingtontól.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
Balogh Levente
Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.
Makkay József
Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.
Balogh Levente
A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.
Rostás Szabolcs
Kialakult az év végi romániai államfőválasztás részvevőinek mezőnye, immár tudjuk, hogy a parlamenti pártok kit küldenek harcba a Cotroceni-palotáért, illetve kik indulnak kisebb alakulatok színeiben vagy függetlenként.
szóljon hozzá!