2012. március 05., 07:422012. március 05., 07:42
Ebből kiderül, hogy – közpénzekről lévén szó – a témakövetést az RMDSZ vezető politikusa is rendjén valónak tartja. Mi ehhez rögtön hozzátesszük: a Krónika nem foglalkozna évről évre az RMDSZ által kezelt közpénzek ügyével, ha ezekkel a szövetség kimerítően elszámolna, de mivel ezt nem teszi, muníciót ad a sajtó képviselői számára.
Kovács Péter pontosan idézi a jogszabályt, miszerint azok a szervezetek jutnak támogatáshoz, amelyek a romániai kisebbségek parlamenti képviseletét ellátják. E téren csak az a baj, hogy a magyar közösségnek járó finanszírozás közvetlen haszonélvezője lett 2009 óta az RMDSZ, azelőtt az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület, majd a Communitas volt a pénz kezelője, holott egyikük sem számít parlamenti alakulatnak.
Vagyis a szövetség nemcsak haszonélvezője a közpénzek kezelésének, hanem a törvényhozásban betöltött szerepéből adódóan arra is lehetősége nyílik, hogy a maga képére, a saját érdeke szerint alakítsa a források jogosultjait meghatározó jogszabályokat. Ugyanez a helyzet azzal is, miszerint az RMDSZ akkor is törvényesen járna el, ha a teljes keretet saját működésére, programjaira költené. Megtehetné.
Nem biztos azonban, hogy ezáltal erkölcsi szempontból is „fedve lenne”, elvégre a romániai magyarság érdekvédelmi szervezeteként – mint ahogy a neve is mutatja – éppen azért jár neki ez a költségvetési támogatás, mert a magyar közösséget képviseli. Ennek megfelelően törvény szerint a számvevőszéknek, erkölcsileg viszont annak a közösségnek kellene elszámolnia, amelynek végeredményben köszönheti ezt a pénzt.
És ha ez az elszámolás megtörtént, rögtön meg lehetne vizsgálni például azt is, milyen összeggel támogatta az RMDSZ a kolozsvári Mátyás-szobor felújítását vagy az aradi Szabadság-szobor visszaállítását, amikor előbbi a magyar és a román kormány, utóbbi pedig a helyi tanács támogatásával és magánadományokból történt. Már csak ezekre a kérdésekre is megnyugtató választ adhatna az pénzköltés átláthatatlan részének átvilágítása.
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.