2012. március 06., 09:312012. március 06., 09:31
A jobbközép erők egybekovácsolásának hangzatos jelszavával kitalált még hangzatosabb nevű Népi Mozgalomnak természetesen az igazi és legfőbb célja az, hogy a PDL hatalmon maradhasson. Ezért persze nem érdemes kárhoztatni, hiszen a politikai pártok elsődleges célja rendszerint a hatalom megszerzése és megtartása. A baj csak az, hogy négyévnyi, a gazdasági válság miatti megszorítások fémjelezte kormányzás után a PDL renoméja annyira megkopott, hogy önmagában immár képtelen lenne nemhogy újrázni, de még az ellenzéket megszorongatni sem. Ilyenkor gyakran élnek a népszerűtlenné vált pártok azzal a trükkel, hogy megpróbálnak egy új külső, új név mögé bújni, saját eddigi arculatukat megváltoztatni.
Ezt a célt szolgálja a Népi Mozgalom is, amely lehetővé teszi, hogy a választási plakátokon ne a PDL neve, logója és színei szerepeljenek, hanem egy új név és egy új arculat. A gond csak az, hogy egyelőre nem nagyon talál szövetségest. A magát a baloldalról jobboldalivá átpozicionált párt természetes szövetségese a jobbközép Nemzeti Liberális Párt lehetne, ám a korábbi koalíciós együttműködés során elszenvedett sérelmek és a liberális pártelnök személyes ellenszenve miatt ez nem járható út – a PNL most a szociáldemokratákkal karöltve készül a bosszúállásra, a PDL ellenzékbe taszítására. A felmerülő alternatívák viszont egyrészt igencsak szegényesek, másrészt igazából vállalhatatlanok.
A Parasztpárt nagy hagyományokkal rendelkező alakulat, de támogatottsága alig mérhető, a juhászból lett üzletember és labdarúgóklub-tulajdonos Gigi Becali pártja pedig még a futballstadionok csőcseléke számára sem jelent vonzó opciót. Ezért döntöttek egyelőre a helyi szövetségkötések mellett – kérdés, hány választópolgár hiszi el, hogy attól a PDL alkalmasabb lesz a kormányzásra, ha narancssárga helyett zöld színben virít, rózsa helyett pedig szívre cseréli a logóját.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.