Kiss Judit

Kiss Judit

Amiről nincs papírunk

2020. szeptember 30., 09:24

2020. szeptember 30., 09:24

Bár széltében-hosszában hallani és tapasztalni, hogy oktatási rendszerünk európai viszonylatban (és önmagában) is silány, most az derült ki, hogy „papíron” Románia vezeti az Európai Unió országainak listáját idegennyelv-tanulás szempontjából, mégpedig pozitív értelemben.

Az Eurostat által készített felmérés eredményei azt mutatják, listavezetők vagyunk: nálunk a középiskolások 98 százaléka tanul legalább két idegen nyelvet. Ezzel a csillogó eredménnyel még Finnországot is magunk mögé utasítottuk, pedig az észak-európai ország oktatási rendszeréről szakmai berkekben dicshimnuszokat szoktak zengeni.

Ahogyan az sok felmérés eredményével kapcsolatban lenni szokott, bár jól mutat sajtóhírek címeként, hogy országunk ragyogóan teljesít, lehet is büszkélkedni vele, viszont hogy mennyi a valós tartalma, már más kérdés. Tetszetős „kirakatelemként” fel lehet használni, el lehet mondani, lám-lám, Románia e tekintetben példaértékű. Viszont ha belegondolunk: az két külön dolog, hogy a diákok „tanulnak” idegen nyelveket, és az, hogy ennek mi a kézzelfogható eredménye – vagyis hogy valóban beszélik-e ezeket. Nem mindegy, hogy csak tanítják-e az angolt, németet az iskolákban, vagy valóban tud kommunikálni más nyelven az átlagpolgár. Például ott is megmutatkozik a nyelvtudás, hogy ha valaki angolul vagy németül kér információt egy romániai településen, talál-e hamarjában olyan valakit, akivel az „igen-nem”-en túl szót tud érteni.

Ugyanakkor ha a rögvalóságot nézzük, akkor a nyelvtanulás és -tanítás tekintetében is jócskán hagy kívánnivalót maga után az oktatási rendszer. Mert bizony évtizedek óta az történik (és csak csigalassúsággal tapasztalható változás e tekintetben), hogy Romániában az állam nyelvét sem tanítják (meg) elfogadhatóan, eredményesen a kisebbségi diákoknak. Jól tudjuk, hogy a valódi, életszerű kommunikáció nyelvét nagyon sok esetben nem sajátítják el a kisebbségi gyerekek, mert az iskolarendszerben használt módszerek és követelmények nem felelnek meg a célnak. Erről azonban az európai felmérések mélyen hallgatnak, mert az effajta kutatások számára nem érdekes, hogy a kisebbségi diákoknak milyen nehézségekkel kell megküzdeniük.

Az árnyalatokra nem figyel az Unió, a felmérések madártávlatból, elnagyoltan és talán nem is a valósághoz hűen mutatják a helyzetképet. Holott még mindig ott tartunk, hogy a nem román ajkú diákoknak nagy vonalakban ugyanazon tantervekhez, követelményekhez kell igazodniuk, mint román anyanyelvű társaiknak, az eredmény pedig gyakorta siralmas. Erről azonban nincsen „európai papírunk”.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.