Kiss Judit

Kiss Judit

Amiről nincs papírunk

2020. szeptember 30., 09:242020. szeptember 30., 09:24

Bár széltében-hosszában hallani és tapasztalni, hogy oktatási rendszerünk európai viszonylatban (és önmagában) is silány, most az derült ki, hogy „papíron” Románia vezeti az Európai Unió országainak listáját idegennyelv-tanulás szempontjából, mégpedig pozitív értelemben.

Az Eurostat által készített felmérés eredményei azt mutatják, listavezetők vagyunk: nálunk a középiskolások 98 százaléka tanul legalább két idegen nyelvet. Ezzel a csillogó eredménnyel még Finnországot is magunk mögé utasítottuk, pedig az észak-európai ország oktatási rendszeréről szakmai berkekben dicshimnuszokat szoktak zengeni.

Ahogyan az sok felmérés eredményével kapcsolatban lenni szokott, bár jól mutat sajtóhírek címeként, hogy országunk ragyogóan teljesít, lehet is büszkélkedni vele, viszont hogy mennyi a valós tartalma, már más kérdés. Tetszetős „kirakatelemként” fel lehet használni, el lehet mondani, lám-lám, Románia e tekintetben példaértékű. Viszont ha belegondolunk: az két külön dolog, hogy a diákok „tanulnak” idegen nyelveket, és az, hogy ennek mi a kézzelfogható eredménye – vagyis hogy valóban beszélik-e ezeket. Nem mindegy, hogy csak tanítják-e az angolt, németet az iskolákban, vagy valóban tud kommunikálni más nyelven az átlagpolgár. Például ott is megmutatkozik a nyelvtudás, hogy ha valaki angolul vagy németül kér információt egy romániai településen, talál-e hamarjában olyan valakit, akivel az „igen-nem”-en túl szót tud érteni.

Ugyanakkor ha a rögvalóságot nézzük, akkor a nyelvtanulás és -tanítás tekintetében is jócskán hagy kívánnivalót maga után az oktatási rendszer. Mert bizony évtizedek óta az történik (és csak csigalassúsággal tapasztalható változás e tekintetben), hogy Romániában az állam nyelvét sem tanítják (meg) elfogadhatóan, eredményesen a kisebbségi diákoknak. Jól tudjuk, hogy a valódi, életszerű kommunikáció nyelvét nagyon sok esetben nem sajátítják el a kisebbségi gyerekek, mert az iskolarendszerben használt módszerek és követelmények nem felelnek meg a célnak. Erről azonban az európai felmérések mélyen hallgatnak, mert az effajta kutatások számára nem érdekes, hogy a kisebbségi diákoknak milyen nehézségekkel kell megküzdeniük.

Az árnyalatokra nem figyel az Unió, a felmérések madártávlatból, elnagyoltan és talán nem is a valósághoz hűen mutatják a helyzetképet. Holott még mindig ott tartunk, hogy a nem román ajkú diákoknak nagy vonalakban ugyanazon tantervekhez, követelményekhez kell igazodniuk, mint román anyanyelvű társaiknak, az eredmény pedig gyakorta siralmas. Erről azonban nincsen „európai papírunk”.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.