Makkay József

Makkay József

Amikor mindenki elmegy

2022. október 19., 09:01

2022. október 19., 09:01

Ismerek egy idős magyar orvos házaspárt, amelynek tagjai bő négy évtizede háziorvosként szolgálnak egy zömében magyarok lakta falvakból álló partiumi régióban, és azért nem mennek nyugdíjba, mert maguk helyett nem találnak magyar, vagy valamennyit magyarul is tudó fiatal orvost. Többéves próbálkozásuk lehetetlen küldetésnek tűnik. Olténiai származású fiatalemberként egyetlen háziorvos jelentkezett, aki viszont nem tud magyarul, ezért a közösségét szolgáló orvos házaspár kivár, hátha megtörténik a csoda, és találnak egy Marosvásárhelyen végzett szakembert, aki az észak-erdélyi kisrégióban is jól érzi magát.

Hasonló példákat a Barcaságtól a Partium északi csücskéig sok helyen találhatunk, annyi a betöltetlen háziorvosi állás. Ahova a magyar mellett román anyanyelvű szakember sincs. De nem csak a körzeti orvosi rendelők várják a diplomás gyógyászokat, hanem a kisebb városok kórházai és járóbeteg-gondozói egyaránt. A romániai átlagfizetéshez képest jelentősen megemelt orvosi bérek ellenére az egészségügyi rendszerből egyre több orvos hiányzik. Aki maradt, az túlterhelt, és nehezen bírja a növekvő többletfeladatokat.

Az egyre súlyosabb orvoshiánnyal kapcsolatban a Román Orvosi Kamara elnöke a napokban újságíróknak azt nyilatkozta, hogy a jelenségért a megállíthatatlan elvándorlás a felelős. A romániai orvosi egyetemek évente 3500 fiatal orvost képeznek, akik közül mintegy 1000–1200 szakember marad az országban, a többiek elsősorban nyugat-európai vagy tengerentúli államokban keresnek munkát, és ott telepednek le. Az országos trend alól a marosvásárhelyi magyar nyelvű orvosképzés sem kivétel. Pár évtizede főleg Magyarországra távoztak az Erdélyben végzett magyar orvosok, ma viszont román társaikkal együtt Nyugat-Európa gazdag államai jelentik a fő úti célt.

Könnyű kiszámítani, mekkora érvágás az ország számára a helyi adófizetők pénzéből kiképzett szakemberek hatalmas seregének távozása, akiket ingyen és bérmentve „nyúl le” az Európai Unió nyugati fele. Az előző kormányok által megszavazott több ezer eurós nagyságrendű orvosi bérek nem oldották meg az alapproblémát, a romániai egészségügy továbbra sem vonzó a fiatal diplomások számára. A krónikus pénzhiánnyal küzdő egészségügyi rendszerben annyi változott, hogy az éves költségvetés túlnyomó része ma már fizetésekre megy el, a fennmaradó keret pedig a napi költségek fedezésére sem elég. Amit jól mutat a kórházi betegek ellátására idén nyártól „megemelt”, napi 22 lejt kitevő élelmiszerköltség betegenként. Ebédidőben ma a legolcsóbb menü is drágább ennél, így nehéz elképzelni, hogy ennyi pénzből miként lehet kigazdálkodni egy kórház konyháján a beutaltak napi háromszori étkeztetését. És még nem esett szó az egészségügyi intézmények karbantartásáról, a sok helyen hiányzó korszerű gyógyászati felszerelésekről, a megnövekedett energiaárakról és a végeláthatatlan várólistákról.

Ez utóbbit a kormány szakminisztériumi rendelettel próbálja megoldani, ami arra kötelezi az egészségügyi intézményeket, hogy bizonyos krónikus betegségben szenvedők öt napon belül végezhessék el a szükséges analíziseket, a szakorvosi ellenőrzéseket, függetlenül attól, hogy az adott intézménynek van-e elegendő pénzügyi kerete arra a hónapra. Ha nincs, akkor arra kötelezik, hogy a következő hónap vagy hónapok terhére fogadja a küldőpapírral érkező beteget. Mindez oda vezet, hogy az eddigi egy-két hónapos várólista a kevésbé súlyos betegek számára több hónaposra fog kitolódni. Ha a rendszerbe nem kerül több pénz, a minisztériumi rendeletek semmit nem érnek. Továbbra sem fog működni a Nyugaton széles körben elterjedt, kötelező szűrővizsgálatok rendszere, ami nagyon sok romániai halálesetet előzhetne meg.

Ilyen körülmények között nem csoda, ha a szakmunkások mellett a szakorvosok és mindenki más menekül az országból. A látszatmegoldásokon túl az itthon maradáshoz több mindenre lenne szükség, ezekre az intézkedésekre azonban az elmúlt három évtized romániai politikai osztálya képtelen volt. És ma is az.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Csak a PNL menthet meg a PSD, az AUR, Orbán és a gonosz földönkívüliek összeesküvésétől!

Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Izrael Irán ellen

Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.

Makkay József

Makkay József

Súlyos megszorításokkal köszönhet be az új román kormány

Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.