Balogh Levente
2024. július 26., 12:392024. július 26., 12:39
2024. október 31., 11:562024. október 31., 11:56
Lassan a Dallasszal vetélkedő szappanoperává kezd válni az amerikai elnökválasztási kampány.
A Donald Trump elleni sikertelen merényletkísérlet után a Demokrata Párt került a figyelem középpontjába, miután hosszas huzavona után lehozták a pályáról Joe Biden még hivatalban levő elnököt, akiről bebizonyosodott: életkora és szellemi állapota miatt teljesen alkalmatlan egy újabb elnöki mandátumra.
Persze a hivatalos bejelentés szerint Biden maga döntött a visszalépésről, azonban az előzetes hírek alapján – miszerint pártja egyre több befolyásos politikusa követelte a visszalépését, pártja finanszírozói pedig a támogatások leállításával fenyegettek arra az esetre, ha versenyben marad –
Meg kell hagyni, a párt részéről ez merész, de mindenképpen racionális lépés volt, hiszen a Biden által a Trump elleni televíziós vitán nyújtott siralmas teljesítmény után, na meg annak ismeretében, hogy a túlélt merénylet óriásit dobott a republikánus ellenjelölt népszerűségén,
Nos, a váltás megvolt, de hogy mennyire radikális, az erősen kérdéses.
Hiszen nem egy új, de mégis közismert arcot próbálnak felépíteni, nem egy népszerű kormányzó a jelöltjelölt, hanem a Biden-adminisztráció második emberét, Kamala Harris alelnököt léptetnék elő.
Aki
A váltás ugyan elvileg nem automatikus, hiszen a párt delegáltjainak is szentesíteniük kell, de a jelek szerint Harris sikerrel veszi az első akadályt: a párt gyakorlatilag pillanatok alatt, szinte teljes egyhangúsággal állt ki mellette, és ma úgy tűnik, csupán formalitás lesz a szavazás a párt új elnökjelöltjének személyéről.
Holott a döntés annyiban nem teljesen kockázatmentes, hogy
Az elemzők rámutatnak: az amerikai polgárokat infláció sújtotta, ráadásul a migráció is folyamatos problémát jelentett – mindezt úgy, hogy maga Harris lett volna a felelős azért, hogy valahogy visszaszorítsák.
És akkor még nem beszéltünk az ukrajnai háborúban való szerepvállalásról, a Kijevnek juttatott, több tízmilliárd dolláros nagyságrendű katonai támogatásról, ami nem feltétlenül élvezi az amerikai polgárok nagy többségének támogatását, még annak ellenére sem, hogy a kormányzat elismerte: abból elsősorban az amerikai hadiipar profitál.
De
Mindez már el is kezdődött, a balliberális médiában Harrist máris igyekeznek amolyan popsztárrá fazonírozni, aki az igazság bajnokaként száll síkra minden olyan érték mellett, ami a jelenlegi baloldal és annak woke vadhajtásai számára fontos.
Ezen oldal számára a divatos PC-izmus jegyében már az, hogy nő, és részben afroamerikai, részben indiai származású, önmagában minden kritikán felülivé emeli a személyét, függetlenül attól, hogy eddig mit tett, vagy a kampány során mit tesz le az asztalra.
Persze az amerikai polgárok jórészt szerencsére nem mind a divatos woke ideológiák mentén gondolkodnak, ugyanakkor a küzdelem kiélezett marad, hiszen a jelöltváltás és a „független” média, illetve a még „függetlenebb” és „elfogulatlanabb”, mindenhez is értő hollywoodi sztárok akciói nyomán a demokraták új lendületet kaptak.
A másik oldalon Trump támogatottsága még mindig nagyobb – bár egyes mérések szerint előnye olvadóban –, de novemberig még sok minden történhet, ráadásul hátrány lehet a kora, illetve a bírósági ügyei, amelyek kapcsán azért továbbra is nehéz elhessegetni az érzést, hogy politikai alapon indultak.
A következő hónapokban kulcsfontosságú, hogy a két jelölt közül melyik tudja hitelesebben megszólítani azokat, akik a vesztesei az elmúlt évek amerikai gazdaság- és külpolitikájának, melyikük tud az ideológián túllépve konkrét jóléti intézkedéseket felvázolni.
a béketárgyalások szorgalmazásának vagy a valamikorra remélt, de kérdéses ukrán győzelemig történő halogatásának ügyében, a globális amerikai szerepvállalás és a szövetségesekkel való kapcsolattartás témájában – bár ez utóbbi esetén
Annyi bizonyos, hogy a szappanopera számos izgalmas fordulatot ígérve mindenképpen folytatódik.
Igaz, ennek egy kicsivel nagyobb a tétje annál, hogy mi lesz Bobby vagy Jockey sorsa.
Ez ugyanis konkrétan az egész világ jövőjéről szól.
Balogh Levente
Sokszor mondták már a romániai választások kapcsán, hogy két rossz közül kell választani, ezért szavazzunk a kisebbikre – a mostani elnökválasztás viszont már arról szól, hogy nem a nagyobbik rosszat, hanem a katasztrófát kell elkerülni.
Gazda Árpád
Egy soha el nem mondott személyes történetet mesélnék el 1986-ból. Épp elvégeztem az egyetem fizika szakán az első évet. Elviselhetetlen hőség volt Temesváron.
Balogh Levente
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Páva Adorján
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Rostás Szabolcs
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Balogh Levente
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Rostás Szabolcs
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
szóljon hozzá!