2012. február 28., 08:312012. február 28., 08:31
Amikor ugyanis Orbán Viktor azon kijelentésére, hogy az autonómia a magyarok közös, meg nem valósult álma, úgy reagál, hogy a magyar kormányfő úgy viselkedik, mintha hatásköre Romániára is kiterjedne, az 1989 előtti bukaresti vezetés stílusát idézi, amikor az a magyarokkal szembeni elnyomó politikát ért külső bírálatokat azzal próbálta visszaverni, hogy azok beavatkozást jelentenek Románia belügyeibe.
Az szintén a mindenkori román kormány kedvenc fordulata, hogy Bukarest kisebbségpolitikája Európában is példaértékű, de ez legfeljebb csak annyit jelent, hogy az európai országok jó része továbbra sem hajlandó legalább alapfokon biztosítani az oktatást vagy a kultúra támogatását az őshonos kisebbségek számára. Şova számára talán megrázó erejű az az információ, hogy ez nem csupán a magyarokat zavarja, hanem még saját honfitársait is.
Az utóbbi hónapokban a kormánypárti PDL részéről nem egyszer hangzott el, hogy a román parlament meg is vétózhatja Szerbia uniós társulási szerződését, ha Belgrád nem változtat kisebbségellenes magatartásán a Timok-völgyi románokkal szemben. Igaz ugyan, hogy ezt Traian Băsescu államfő cáfolta, de hozzá is tette: a szerb jóhiszeműség bizonyítéka mégiscsak az lenne, ha hozzájárulnának, hogy a Timok-völgyi románok megőrizhessék kultúrájukat, nyelvüket és vallásukat.
Most úgy tűnik, Bukarest nem tapasztalta a jóhiszeműség jeleit, a vétó ugyanis ismét napirenden van. Sőt Şova párttársai is a szerb belügyekbe való „beavatkozásra” buzdítottak, amikor a PSD szórványtagozata a román külügy aktív részvételét követelte a szerbiai románok elleni atrocitások felderítésében. Nemrég Şova nyugati elvtársa, az EP élére megválasztott német szocialista Martin Schulz – épp Magyarországot ostorozva – arról beszélt, hogy az EU- tagállamokban az európai politika belügy, és ez fordítva is így van. Persze ez így talán túlzás, de a tényen nem változtat: ma Európában bevett gyakorlat, hogy egy ország kormánya szót emel a szomszédos országban élő nemzettársai érdekében. Még akkor is, ha Ceauşescu fiatal tanítványai emiatt szenvednek.
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.