2010. november 09., 10:192010. november 09., 10:19
Mindenhol ott vannak, mindenkit „lerohannak”, és alamizsnáért nyújtják a kezüket, de az sem ritka, hogy házról házra járva ajtókon kopognak be próbára téve főleg a jóhiszemű idősebb generáció türelmét és figyelmességét.
És az is igaz, hogy jó lenne már végre valami megoldást találni a koldulás „szabályozására”, annál is inkább, mert egyre pimaszabbak, követelőzőbbek és agresszívebbek lettek a kéregetők. Ismerőseim mesélték, volt már példa arra, hogy a tinédzserkorú kéregető bicskával fenyegette meg a középkorú értelmiségi nőt, ékszereit és pénztárcáját követelve.
Az is előfordult már, hogy az édesapjával kézen fogva sétáló hároméves kezéből kapta ki egy szutykos nagyobbacska gyerek a kiflit, s míg a szülő megvigasztalta kétségbeesetten zokogó csemetéjét, a néhány évvel korosabb kis tolvaj már rég árkon-bokron túl járt. De megjártam én is, hogy egy alkalommal, amikor épp nem volt apró a zsebemben, az általam többször is „felpártolt” kéregető gyerek szitkozódva és átkozódva köpött utánam az utcán csak azért, mert épp akkor nem tudtam adni neki egy lejt.
A minap, amikor egy kora reggel épp kedves ismerősömet vártam az állomáson, mivel a vonat késett, néhány percre az egyik taxisofőrrel elegyedtem szóba. Miközben beszélgettünk, valahonnan előkerült az átkozódó-köpködő koldusgyerek és felénk közelített. Meg is mondtam a sofőrnek: nekem már frászom van ettől a gyerektől, és elmeséltem neki a fent vázolt történetemet.
„Nem tudod, hogyan kell lefegyverezni ezeket” – mondta bölcsen taxisofőr ismerősöm, kifejtve, figyeljem csak, milyen „elegánsan” elküldi a kellemetlenkedőt. Módszerétől magam is elámultam, hiszen semmi mást nem tett, csak annyit, hogy amikor a kolduló síró hangon előadta az „aggyék egy lejt, bácsika” kezdetű szövegét, akkurátusan kivett egy lejt a pénztárcájából és a koldus előtt lobogtatva ezt mondta: „ez a tiéd, ha elmondod a miatyánkot”.
A gyerek annyira meglepődött attól, hogy a felkínált egy lejért viszontszolgáltatást vár a taxis, hogy egyszerűen elsomfordált onnan. „Hát ez ügyes módszer” – állapítottam meg –, „de mit teszel, ha tudja a miatyánkot?” „Nem gond!” – állt elő a naprakész válasszal a taxis – „Akkor majd kérni fogom, hogy mondja el az Anyám tyúkját a miatyánk után”.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.