Molnár Judit

Molnár Judit

Alacsonyan röpködő kísértet

2017. május 10., 23:272017. május 10., 23:27

Ahogy százötven éve már annyiszor, most ismét feltűnt egy kísértet és rajtaütésszerűen bukkan fel itt-ott a világ egén.

Eddig is többé-kevésbé bejöttek mind a vérprofi, mind a csúcskontár huhogók jóslatai, szenvedett is a világ jócskán. Ez a mostani kísértet ráadásul alacsonyan, túlságosan földközelben röpköd, úgyhogy nem ártana óvatosnak lennünk. Igen, így, többes számban. Mert a kísértet is – már csak a röpködés mián – olyan, mint a madarak: ha alacsonyan száll, akkor vihar lesz. Vagy már itt is van?! Nagyon úgy néz ki! De miről beszélek én, ráadásul a többes számmal túláltalánosítva a gondokat?!

Nyugalom, túlhajtásról szó sincs: a kísértet – virtuálisan – ott lebeg akármelyikünk otthona felett. Jó, nem minden billentyűt pötyögtető vagy képernyőt simogató tud a világ sorsát seperc alatt eldönteni képes hatalmak titkos adatbázisába betörni, onnan bármit kihalászni és világgá röptetni, de éppen elegen vannak, akik bizony képesek ilyesmire. S ezzel el is csíptem a kísértetet: igen, ő az, az információk megahalmazának a szelleme.

Néhány éve bújt elő a mindent megújító technika palackjából, és amennyire megkönnyítette mindennapjaink életvitelét, annyira meg is nehezítette a boldogulásunk lehetőségeit. Ma már ugyanis senki nem tudhatja, hogy az a szemfüles kamasz, aki nem a labdát kergeti a grundon, hanem makacsul az IT-világban futkos, mit tud meg rólad és kiáltja világgá érzelmi-szellemi titkaidat.

De ha csak a hétköznapi emberek személyes kódjait törnék fel, nem volna nagy baj, de – állítólag – a világ sorsa felett is szabad kezük van ma már a hekkereknek. Az őszi amerikai választások után most a francia választások sem úszták meg: utolsó percben ugyan, de felröppent a hír, hogy az akkor még csak esélyes, ma már új elnök bankügyeiben is mászkálnak. Pár percig volt egy olyan érzésem, hogy ez afféle megelőző, vagyis ürügyhíresztelés, hogyha netán szakad a part, lehessen mire fogni, de aztán lebeszéltem magam, nehogy már azt higgyem, hogy tudtomon kívül én is benne vagyok a nagy összeesküvéseket szervezők és irányítók brancsában.

Na de a papírforma bejött és a reményteljes fiatalember elnök lett. Állítólag az adatok közti mancsolásnak most jön majd a böjtje, nem tudom. A kísértet nem tért nyugovóra, itt röpköd felettünk. Van éppen elég más baja is a világnak, olyasmik, amire talán százmilliók leadott szavazata sem jelenthet megoldást. Az újabbnál újabb technikai megoldások sem, hiszen a kísértet lesben áll és azonnal belekavarhat az életünkbe!

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Huszárok a sós vízben

1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.