Kiss Judit

Kiss Judit

Aki biztosan veszít

2022. június 21., 09:49

2022. június 21., 09:49

Senki számára nem újdonság, hogy általában hosszasan kell várakozni a háziorvosi rendelők előtt, hogy sorra kerüljön az ember, ahogyan az sem, hogy egyre több az olyan település Romániában, ahol „lasszóval” kell keresni a gyógyítót. A jelek szerint egyre súlyosbodó problémává válik, hogy riasztóan kevés a háziorvosok száma, a jelenségnek pedig nyilván szerteágazóak az okai, kézzelfogható megoldások pedig csak gyengén körvonalazódnak.

Évek óta kongatják a vészharangot az orvosi kamara, a háziorvosok szövetségének tagjai, de arra is van eset, hogy települések elöljárói vagy a megyei közegészségügyi igazgatóságok kiáltanak segítségért, mert gyógyító nélkül marad egy-egy falu vagy község. Aztán ha megszűnik egy praxis, a betegek szétszóródnak és keresnek másik háziorvost – már ha vállalja őket, de ez nem igazi megoldás, hiszen lehet, hogy több ezer páciense van már az illetőnek, aki nem tudja ellátni a feladatot.

A minap számszerűsítették is a hiányt: majdnem félszáz romániai településen nincs háziorvos, több mint ezer településen pedig kevesebb van, mint ahányra szükség lenne. Az egyik ok, hogy mivel több tényező miatt nem éri meg itthon orvosként dolgozni, sok éve egyre vándorolnak külföldre a szakemberek. Áramlanak ki az országból a fiatal gyógyítók, asszisztensek, hiszen az itthoni egészségügy se nem megbízható, se nem kiszámítható, se nem mentes a bürokráciától. Úgy tűnik, nemcsak az anyagiak miatt veszik a fiatal orvosok a vándorbotot, hanem azért is, mert a hazai rendszer nem biztosítja a megfelelő körülményeket ahhoz, hogy hatékonyan, zökkenőmentesen dolgozhassanak.

Ugyanakkor az a szomorú valóság, hogy a háziorvosi hivatást egyre kevesebben választják Romániában. Hiába mennek el könyörögni az orvosi egyetemre az elöljárók, közegészségügyi igazgatóságok képviselői, hogy meggyőzzék a hallgatókat, miért is érdemes ezen a szakterületen elhelyezkedni, mert ez sajnos édeskevés. A fiatalok értelemszerűen a kevésbé göröngyös utat, azaz inkább más gyógyítói szakterületet választanak, hiszen nem sok jót ígér a hazai gyakorlat.

Az érintettek gyakran panaszkodnak, hogy nagy mértékben csökkent a társadalmi megbecsültségük, a háziorvosokat szinte úgy kezeli a rendszer, mint a közhivatalnokokat, roppantul bürokratikus a szakterület, az egészségbiztosító folyton packázik velük, és így tovább. Ilyen körülmények között lassan odáig fajultak a dolgok, hogy számítások szerint tíz év múlva kifogyhat az ország a háziorvosokból. A szakma jócskán elöregedett, egyre gyakoribb, hogy 65–70 éves szakembereknek kell dolgozniuk a rendelőkben, mert kevesebb és kevesebb az utánpótlás.

Nem tudni, mennyire kellene még tovább mélyülnie a krí­zisnek, hogy végre észbe kapjon a (mindenkori) kormány, amelynek kutya kötelessége az állampolgárok alapvető egészségügyi ellátását biztosítani, a humán erőforrásokkal megfelelően gazdálkodni. Amíg nem tesznek érdemben semmit, addig továbbra is megvan az első számú garantált vesztese ennek az áldatlan helyzetnek: a mindenkori (és a potenciális) páciens.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Démonizálástól a ravasz meghúzásáig

Vélhetően sokan örülnénk annak, ha Donald Trump esélyei az idei elnökválasztás megnyerésére nem attól nőttek volna meg, hogy a rá kilőtt puskagolyó éppen csak a fülét súrolta, így túlélte az ellene elkövetett merényletet.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar EU-elnökség: erős diplomáciai kezdés, erős ellenszél

Sikerült elérni, hogy igencsak nagyot szóljon a soros magyar EU-elnökség első hete, Orbán Viktor Kijevtől Moszkván és Pekingen keresztül Washingtonig tartó körútja és a Patrióták Európáért EP-frakció megalakítása azóta is vezető téma a világsajtóban.

Makkay József

Makkay József

Többet ér a medve élete, mint az emberé

Szappanoperához hasonlít a romániai politikai osztály viszonyulása a túlszaporodott medveállományhoz. Miközben a környezetvédők bagatellizálják a problémát, újabb és újabb emberáldozatok jelzik, hogy a vadgazdálkodást kivették a szakemberek kezéből.

Ábrám Zoltán

Ábrám Zoltán

Foci-e a futball?

Egy korábbi, a 2018-as világbajnoki döntő után megszülető írásomban feltettem az első látásra ügyefogyottnak tűnő kérdést: Kik nyerték meg a focivébét?

Balogh Levente

Balogh Levente

Konzultációs színjáték, elnökválasztási figyelemelterelés

A közmondásból ismert helyzetbe hozta magát Macrel Ciolacu miniszterelnök az elnökválasztás időpontjáról kezdeményezett egyeztetéssel: megásta a vermet a koalíciós partner liberálisoknak, majd ezt követően határozott, peckes léptekkel belegyalogolt.

Makkay József

Makkay József

A zöld álmok és a való élet viszonya

Nem fogjuk túlélni ezt a ,,zöld őrületet” – fakadt ki idén tavasszal egy francia traktoros tüntető Párizs külvárosában, amikor az újságírók arról faggatták, mi a gazdákra leselkedő legnagyobb veszély.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Bukás

Mint általában oly sokszor, a nemzeti kisebbségek nyelvén tanuló diákok román nyelv és irodalomból írt érettségi dolgozatainak javítása körüli mizéria közepette sem könnyű rámutatni a felelősökre, viszont azért mégsem annyira bonyolult a képlet.