Kiss Judit

Kiss Judit

Aki biztosan veszít

2022. június 21., 09:49

2022. június 21., 09:49

Senki számára nem újdonság, hogy általában hosszasan kell várakozni a háziorvosi rendelők előtt, hogy sorra kerüljön az ember, ahogyan az sem, hogy egyre több az olyan település Romániában, ahol „lasszóval” kell keresni a gyógyítót. A jelek szerint egyre súlyosbodó problémává válik, hogy riasztóan kevés a háziorvosok száma, a jelenségnek pedig nyilván szerteágazóak az okai, kézzelfogható megoldások pedig csak gyengén körvonalazódnak.

Évek óta kongatják a vészharangot az orvosi kamara, a háziorvosok szövetségének tagjai, de arra is van eset, hogy települések elöljárói vagy a megyei közegészségügyi igazgatóságok kiáltanak segítségért, mert gyógyító nélkül marad egy-egy falu vagy község. Aztán ha megszűnik egy praxis, a betegek szétszóródnak és keresnek másik háziorvost – már ha vállalja őket, de ez nem igazi megoldás, hiszen lehet, hogy több ezer páciense van már az illetőnek, aki nem tudja ellátni a feladatot.

A minap számszerűsítették is a hiányt: majdnem félszáz romániai településen nincs háziorvos, több mint ezer településen pedig kevesebb van, mint ahányra szükség lenne. Az egyik ok, hogy mivel több tényező miatt nem éri meg itthon orvosként dolgozni, sok éve egyre vándorolnak külföldre a szakemberek. Áramlanak ki az országból a fiatal gyógyítók, asszisztensek, hiszen az itthoni egészségügy se nem megbízható, se nem kiszámítható, se nem mentes a bürokráciától. Úgy tűnik, nemcsak az anyagiak miatt veszik a fiatal orvosok a vándorbotot, hanem azért is, mert a hazai rendszer nem biztosítja a megfelelő körülményeket ahhoz, hogy hatékonyan, zökkenőmentesen dolgozhassanak.

Ugyanakkor az a szomorú valóság, hogy a háziorvosi hivatást egyre kevesebben választják Romániában. Hiába mennek el könyörögni az orvosi egyetemre az elöljárók, közegészségügyi igazgatóságok képviselői, hogy meggyőzzék a hallgatókat, miért is érdemes ezen a szakterületen elhelyezkedni, mert ez sajnos édeskevés. A fiatalok értelemszerűen a kevésbé göröngyös utat, azaz inkább más gyógyítói szakterületet választanak, hiszen nem sok jót ígér a hazai gyakorlat.

Az érintettek gyakran panaszkodnak, hogy nagy mértékben csökkent a társadalmi megbecsültségük, a háziorvosokat szinte úgy kezeli a rendszer, mint a közhivatalnokokat, roppantul bürokratikus a szakterület, az egészségbiztosító folyton packázik velük, és így tovább. Ilyen körülmények között lassan odáig fajultak a dolgok, hogy számítások szerint tíz év múlva kifogyhat az ország a háziorvosokból. A szakma jócskán elöregedett, egyre gyakoribb, hogy 65–70 éves szakembereknek kell dolgozniuk a rendelőkben, mert kevesebb és kevesebb az utánpótlás.

Nem tudni, mennyire kellene még tovább mélyülnie a krí­zisnek, hogy végre észbe kapjon a (mindenkori) kormány, amelynek kutya kötelessége az állampolgárok alapvető egészségügyi ellátását biztosítani, a humán erőforrásokkal megfelelően gazdálkodni. Amíg nem tesznek érdemben semmit, addig továbbra is megvan az első számú garantált vesztese ennek az áldatlan helyzetnek: a mindenkori (és a potenciális) páciens.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.