Balogh Levente

Balogh Levente

Akarunk még egyáltalán autonómiát?

2024. augusztus 02., 12:59

2024. augusztus 02., 12:59

Már azt hihettük, hogy az autonómia témája elfelejtődött az erdélyi, romániai közéletben, amikor ott melegítették fel, ahol a legkevésbé vártuk volna: a nagyszerű román állam kormánya méltóztatott állást foglalni a témában.

Nem mintha bármi köszönet lenne abban, hogy az Adrian Veștea fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős miniszter a Székely Szabadság napja résztvevőinek petíciójára adott válaszban megismételte az untig ismert, és semmilyen valóságalappal nem rendelkező román álláspontot arról, hogy az autonómia alkotmányellenes, hiszen a román alkotmány nem ismeri el a Székelyföld létezését, a Székely Nemzeti Tanáccsal való egyeztetéseket pedig azzal utasította el, hogy az nem rendelkezik nemzetközi jogalanyisággal.

Azonban mégis jó, hogy a tárcánál vették a fáradságot, hogy megírják a válaszlevelet, hiszen ezzel megtették azt a szívességet, hogy ismét csak visszahozták a közbeszédbe az autonómia ügyét, amiről bizony a magyar pártok és szervezetek többsége megfeledkezni látszik.

Ennek nyomán már nem annyira meglepő, hogy Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor, volt miniszter Tusványoson az autonómia kapcsán felvetette: az idei parlamenti választások után közelebb kerülhetünk az autonómiához.

Hogy ezt pontosan mire alapozta, nem tudni, de azért vélhetően nem járunk messze a valóságtól, ha úgy vélekedünk, hogy

a kijelentés mögött nem kevés kampánymegfontolás is áll.

Amire – szintén meglátva a remek kampánytémát – a kisebbik kormánypárt, a Nemzeti Liberális Párt szóvivője azonnal úgy reagált: ha az RMDSZ közel akar kerülni az autonómiához, akkor távol kerül a kormányzástól.

A román közigazgatási miniszter válasza kapcsán amúgy nem lehet elégszer megjegyezni, hogy furcsa lenne, ha egy EU- és NATO-tagállamban alkotmányellenesnek minősülne a számos EU- és NATO-tagállamban bevett gyakorlatnak számító területi és kulturális autonómia, mint ahogy tudomásunk szerint az alaptörvény tételesen nem is tartalmaz erre vonatkozó tiltást.

Az pedig igencsak érdekes, hogy a román kormány úgy értékeli: az ország állampolgárainak egy csoportja által igényelt önrendelkezésről csakis egy nemzetközi jogalanyisággal rendelkező entitás jogosult tárgyalni.

Nem biztos ugyanis, hogy Bukarest örülne annak, ha oda jutnánk, hogy egy nemzetközi jogalanyisággal rendelkező entitás – legyen szó valamely nemzetközi szervezetről vagy akár nagyhatalomról – kényszerítené rá a magyar autonómia biztosítására.

Igaz, az eddigiek alapján sokszor felmerült: nemzetközi kényszer, illetve egy Bukarest által mértékadónak tartott nagyhatalom nyomása nélkül nem lehet kivívni az autonómiát, de a román kormány érvelése még emellett is igencsak dadogósnak hat.

Mindamellett

érdemes feltenni a kérdést: akarja-e egyáltalán az erdélyi, székelyföldi, partiumi magyar közösség az autonómiát?

Az utóbbi időben ugyanis a téma nemigen szerepel a prioritások között, leszámítva az RMDSZ listáján parlamentbe jutott két nem RMDSZ-es képviselő tavaly év végi „gerillaakcióját”, amely során három, az autonómiával kapcsolatos tervezetet is benyújtottak a bukaresti parlamentben, hogy aztán a román többség önfeledt magyarellenes hőbörgés és uszítás közepette annak rendje és módja szerint elutasítsa.

Az RMDSZ azonban hivatalosan már rég nem emlegette az autonómiát prioritásként, és erre csak részben lehet legitim indok az, hogy az Ukrajna ellen az orosz kisebbség védelmének ürügyével Oroszország által indított háború miatt a kisebbségi jogok ügye kényes témává vált.

Hiszen

éppen Bukarest érdeke az, hogy a jogos kisebbségi követeléseket összemossa az orosz agresszióval, így ha hallgatunk, az olyan, mintha elismernénk, hogy igazuk van.

Holott a valóság ettől nem is állhatna távolabb, elvégre az autonómia éppen hogy a többség és a kisebbség közötti normális viszony megalapozója, a konfliktusok megelőzésének egyik kulcsa.

A gond csak az, hogy mindezt már százszor, ezerszer leírtuk és leírták, de igazából még a magyar közösségen belül sem sikerült érdemben közös nevezőre jutni arról, hogy mit akarunk.

Felbukkannak időnként tervezetek, de azokat nemigen előzi meg hosszas, átfogó egyeztetés, megbeszélés minden legitim magyar – figyelem: nem csak székely! – politikai és civil szervezet részéről.

Ennek az egyik fő oka természetesen a rivalizálásban keresendő, vagyis abban, hogy egyik párt sem szeretné, ha el kellene ismernie a másik kezdeményezésének legitimitását.

Pedig ha nem sikerül egy alaposan kidolgozott, összefésült, minden magyar szervezet által felvállalt tervezettel előállni, amelyet aztán professzionális kommunikációs kampány révén a román nyilvánossággal is megismertetünk, még jóval azelőtt, hogy egyáltalán fölmerülne a parlamenti beterjesztése, akkor nincs is miről beszélni.

Amúgy a tervezetben azt sem árt rögzíteni, hogy

nem a székely „nemzet”, hanem a magyar közösség autonómiájáról van szó, a székely és a partiumi magyar többségű megyék esetében egyaránt.

Persze ez még odébb van: amíg nem állnak mellé teljes mellszélességgel politikai legitimitással, hivatalos választói felhatalmazással rendelkező szervezetek – értsd: az RMDSZ nem tűzi hivatalosan zászlajára, és nem teszi programja egyik legfontosabb elemévé –, addig a román állam intézményeinek részéről csak a közigazgatási miniszteréhez hasonló, lekezelő packázásokra számíthatunk.

Hiszen amúgy az ügy kiváló kampánytéma mind román, mind magyar oldalon,

az autonómiát zsigerből elutasító miniszter és kormánypárti szóvivő ugyanúgy az idei parlamenti választások előtti kampányidőszak bűvöletében nyilatkozott, mint a kincstári optimizmusról tanúbizonyságot tevő RMDSZ-es politikus.

Igaz, így legalább néha beszélünk az autonómiáról.

Mint valami rég eltűnt, talán már nem is élő rokonról, akiről sejtjük: valószínűleg sohasem látjuk többé.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Makkay József

Makkay József

„Pénztárca-fosztogató” romániai turizmus

Egyes statisztikák szerint rekordokat dönt a külföldön nyaraló román állampolgárok száma. Az irreálisan megdrágult hazai idegenforgalmi kínálatnál olcsóbb külföldi turisztikai célpontok mágnesként vonzzák a romániai látogatókat.

Balogh Levente

Balogh Levente

Amerikai elnökválasztási szappanopera

Lassan a Dallasszal vetélkedő szappanoperává kezd válni az amerikai elnökválasztási kampány.

Balogh Levente

Balogh Levente

Démonizálástól a ravasz meghúzásáig

Vélhetően sokan örülnénk annak, ha Donald Trump esélyei az idei elnökválasztás megnyerésére nem attól nőttek volna meg, hogy a rá kilőtt puskagolyó éppen csak a fülét súrolta, így túlélte az ellene elkövetett merényletet.

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar EU-elnökség: erős diplomáciai kezdés, erős ellenszél

Sikerült elérni, hogy igencsak nagyot szóljon a soros magyar EU-elnökség első hete, Orbán Viktor Kijevtől Moszkván és Pekingen keresztül Washingtonig tartó körútja és a Patrióták Európáért EP-frakció megalakítása azóta is vezető téma a világsajtóban.

Makkay József

Makkay József

Többet ér a medve élete, mint az emberé

Szappanoperához hasonlít a romániai politikai osztály viszonyulása a túlszaporodott medveállományhoz. Miközben a környezetvédők bagatellizálják a problémát, újabb és újabb emberáldozatok jelzik, hogy a vadgazdálkodást kivették a szakemberek kezéből.

Ábrám Zoltán

Ábrám Zoltán

Foci-e a futball?

Egy korábbi, a 2018-as világbajnoki döntő után megszülető írásomban feltettem az első látásra ügyefogyottnak tűnő kérdést: Kik nyerték meg a focivébét?

Balogh Levente

Balogh Levente

Konzultációs színjáték, elnökválasztási figyelemelterelés

A közmondásból ismert helyzetbe hozta magát Macrel Ciolacu miniszterelnök az elnökválasztás időpontjáról kezdeményezett egyeztetéssel: megásta a vermet a koalíciós partner liberálisoknak, majd ezt követően határozott, peckes léptekkel belegyalogolt.