Balogh Levente

Balogh Levente

Abszurd balkáni színjáték

2020. január 17., 12:412020. január 17., 12:41

A legnagyobb ellenzéki párt kormányt akar buktatni, de nem akarja a miniszterelnöki tisztséget. A kormány meg akar bukni, de utána tovább akar kormányozni.

Eközben a miniszterelnök úgy akarja a kormánya bukását, hogy ő maga nem akar lemondani, ám a vele azonos pártból származó államfő, aki mindent megtett azért, hogy a jelenlegi kormányfő kormányfő lehessen, a kiszivárgott hírek szerint azt akarja, hogy távozzon a tisztségéből.

Mindez úgy hangzik, mint valami klasszikus vígjáték alapszituációja, bár ha már a színháznál tartunk, talán sokkal találóbb a klasszikus balkáni abszurd műfaji besorolás. Csakhogy a gond az, hogy a fentebb felsorolt alapszituáció nem a színdarabírói képzelet szüleménye, hanem a 2020-as év eleji romániai belpolitika helyzetképe. Ilyen szituációt ugyanis talán még a legélénkebb fantáziájú színpadi szerző sem tudna kitalálni.

A tavaly bizalmatlansági indítvánnyal ellenzékbe taszított, de a parlamenti mandátumok mintegy 40 százalékát még mindig birtokló Szociáldemokrata Párt (PSD) saját bizalmatlansági indítványa benyújtásáról döntött arra az esetre, ha a kormány a parlamentet megkerülve, felelősségvállalással akarná elfogadtatni a kétfordulós polgármester-választáshoz való visszatérést, ami hátrányos a népszerűségi listákon jelenleg egyre rosszabbul álló PSD számára. Ebben a szocdemek segítségére lesz az RMDSZ is, amely számára ugyanúgy jelentős hátránnyal, számos településvezetői tisztség elvesztésével járna a kétfordulós polgármester-választás.

A kormány pedig most gyakorlatilag felszólította a PSD-t, hogy nyújtsa be a bizalmatlansági indítványt, miután végül úgy döntött: felelősséget vállal a módosításért. Így még az sem elképzelhetetlen, hogy maguk a kormányzó liberálisok is megszavaznák az indítványt, hiszen azt szeretnék, ha valamilyen módon – például a kormány bukása révén – előre hozott választást kényszeríthetnének ki, hogy a parlamenti mandátumok aránya is tükrözze jelenlegi, mintegy 45 százalékos támogatottságukat.

Csakhogy a PSD elnöke kijelentette: ha meg is buktatják a kormányt, nem a párt soraiból jelöl miniszterelnököt. Vagyis inkább hajlik arra, hogy egy kívülálló, technokrata kormányfőjelöltet nevezzen meg. Az ok egyértelmű: ha már úgy alakult, hogy az anyagi lehetőségeket figyelmen kívül hagyva, felelőtlenül ígérgető és osztogató szocdemeket kiakolbólították a kormányból, akkor most – egyre csökkenő támogatottság mellett – inkább továbbra is nagyvonalúan átengednék másnak a kormányzás felelősségét, hadd szlalomozzon az a PSD által lefektetett pénzügyi aknák között.

Eközben olybá tűnik, hogy újjáéled a román politikai életben csak „paloták harcaként” ismert műfaj azon alváltozata, amelyben az államfő a vele azonos pártból származó miniszterelnök életét keseríti meg. A kiszivárgott információk szerint ugyanis a liberális párt éléről elnökké választott Klaus Johannist nem igazán érdekli, hogy személy szerint ki lesz majd az új kormány élén, ha az a liberálisok soraiból kerül ki, ezért nem sokat ad Ludovic Orban miniszterelnök abbeli aggályaira, miszerint ha lemondana a tisztségéből az előre hozott választás kicsikarása érdekében, akkor nem biztos, hogy ismét kormányfő lehetne.

Ezért aztán Johannis már hetek óta nyomást gyakorolt rá annak érdekében, hogy mondjon le, ne várjon a bizalmatlansági indítványra – elvégre abban az esetben a parlamentnek kétszer is el kellene utasítania az államfő által megnevezett új miniszterelnök-jelöltet, és csak akkor jöhet a korábbi parlamenti választás, ha ez megtörténik. Márpedig jelen állás szerint a PSD vélhetően még a liberális pártelnök titkárnőjének irodájában álló padlóvázát is megszavazná, ha azt jelölnék kormányfőnek, csak ne kelljen hamarabb, ilyen alacsony támogatottsággal részt vennie a parlamenti megmérettetésen.

Egyáltalán nem elképzelhetetlen, hogy a Johannis és Orban közötti ellentétnek tudható be az, hogy az államfő annak ellenére is kihirdette a családi pótlék kétszeresére emeléséről szóló törvényt, hogy a kormány jelezte: nincs rá pénz, ezért annak hatályba lépését halasztani kell. Az államfő ugyanis kétszeresen is jól jött ki az esetből: egyrészt jelezte a választópolgároknak, hogy rajta nem múlik az emelés, másrészt borsot tört a lemondástól ódzkodó Orban orra alá, az ő nyakába lőcsölve a kedvező intézkedés elhalasztásának ódiumát.

Vagyis lassan ott tartunk, hogy a választási év lázában a román politikum egyre mélyebben elmerül a saját kis abszurd darabjában való játékban. Az ország polgárai pedig legfeljebb statisztaszerepet kaphatnak benne.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.