Gazda Árpád
2024. december 08., 10:302024. december 08., 10:30
Az alkotmánybíróság úgy járt el, mint a futballpályán az utolsó védő, aki buktatja az ellenfél kapura törő csatárát. Tudja, hogy nem szabályos, amit csinál, de úgy ítéli meg, hogy csak így hárítható el az azonnali veszély. Annál is inkább, mert feltételezi, hogy a csatár doppingolt.
Vékony jégen táncol az ember, amikor értelmezni próbálja a bukaresti alkotmánybíróság pénteki döntését, mellyel a taláros testület érvénytelenítette az államfőválasztás első fordulóját. A történet megannyi részlete ismeretlen, és amit tudunk, azt sem megbízható forrásból tudjuk.
Tény, hogy olyan titkosszolgálati jelentések alapján, amelyek idegen hatalmaknak a választásba való beavatkozására utaltak, a taláros testület úgy értékelte, hogy érvényteleníteni kell az első fordulót, és újra kell kezdeni az egész választási folyamatot. Mindezt akkor, amikor külföldön már elkezdődött a második forduló szavazása, amikor öt nappal korábban már érvényesítette az első forduló eredményét.
Az erdélyi magyar füleknek nem cseng jól a titkosszolgálati jelentésekre való hivatkozás. Azok a szolgálatok léptek ugyanis közbe, amelyek annyiszor bizonyították, hogy a magyarokat is veszélyforrásnak tekintik, amelyek annak idején a 64 Vármegye Ifjúsági Mozgalom kézdivásárhelyi vezetői ügyében is terrorcselekményt láttak és láttattak, teljesen alaptalanul. De nemcsak a magyaroknak nem cseng jól a titkosszolgálatokra való hivatkozás. Egy egész országot sokkolt egy hónappal ezelőtt a Recorder.ro dokumentumfilmje Klaus Iohannis 10 éves elnökségéről. Arról, hogy Iohannis hogyan vált a visszahúzó erőként bemutatott szolgálatok eszközévé, és hogyan fecsérelte el azt a reményt, amelyet személyéhez fűzött a romániai társadalom.
Ezúttal azonban mégis, nagyon látható, megélhető volt az az ügy, amelyről a titkosszolgálatok jelentettek. Az a tény, hogy Călin Georgescu úgy nyerte meg az elnökválasztás első fordulóját, hogy egy hónap alatt tört elő az ismeretlenségből, azokat is elgondolkoztathatta, akik bizalmatlanok a szervek iránt. Georgescu ugyanis zavaros, messianisztikus Tik-Tok-üzeneteiben Románia nyugati irányultságát vonta kétségbe, ráadásul félelmetes hatékonysággal. Alapos volt a gyanú, hogy ő nem pusztán egy független elnökjelölt, hanem egy idegen hatalom álruhás képviselője. Egy olyan hatalom biztosít számára „pénzt-paripát-fegyvert”, amely az Európai Unió és a NATO egységének a megbontására tör.
Az alkotmánybírósági döntés azonban aligha állja ki a jogállamiság próbáját. A taláros testület olyanformán járt el, mint a futballpályán az utolsó védő, aki buktatja az ellenfél kapura törő csatárát, akiről azt is feltételezi, hogy dopping hatására tudta lefutni csapattársait. Tudja, hogy nem szabályos, amit csinál, de úgy ítéli meg, hogy csak így hárítható el az azonnali veszély.
Itt tartunk most. Azon rágódunk, hogy kellett-e faultolni, hiszen az is lehet, hogy a lövés nem találja el a kaput, vagy kivédi a kapus.
A futballban a csapatok próbálják elkerülni, hogy az utolsó védőn múljon minden. A doppingolás gyanúját az illetékes hatóságoknak kell jó előre kivizsgálniuk. A pályán pedig ha az ellenfélnél a labda, támadóknak, középpályásoknak és védőknek együtt kell megakadályozniuk a támadás kibontakozását. Ha pedig az utolsó védő buktatja a csatárt, több kameraállásból is be kell mutatni a jelenetet, hogy a közönség megértse, elfogadja az ítéletet.
Az állam is megelőzhette volna a mostani krízishelyzetet, ha az intézményei végzik a dolgukat. A felelősséget pedig most már a videóbíró visszajátszott képei alapján kell megállapítani.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
Gazda Árpád
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.
szóljon hozzá!