Gazda Árpád

Gazda Árpád

A választások érvénytelenítése: várjuk a VAR-kamera visszajátszását

2024. december 08., 10:302024. december 08., 10:30

Az alkotmánybíróság úgy járt el, mint a futballpályán az utolsó védő, aki buktatja az ellenfél kapura törő csatárát. Tudja, hogy nem szabályos, amit csinál, de úgy ítéli meg, hogy csak így hárítható el az azonnali veszély. Annál is inkább, mert feltételezi, hogy a csatár doppingolt.

Vékony jégen táncol az ember, amikor értelmezni próbálja a bukaresti alkotmánybíróság pénteki döntését, mellyel a taláros testület érvénytelenítette az államfőválasztás első fordulóját. A történet megannyi részlete ismeretlen, és amit tudunk, azt sem megbízható forrásból tudjuk.

Tény, hogy olyan titkosszolgálati jelentések alapján, amelyek idegen hatalmaknak a választásba való beavatkozására utaltak, a taláros testület úgy értékelte, hogy érvényteleníteni kell az első fordulót, és újra kell kezdeni az egész választási folyamatot. Mindezt akkor, amikor külföldön már elkezdődött a második forduló szavazása, amikor öt nappal korábban már érvényesítette az első forduló eredményét.

Az erdélyi magyar füleknek nem cseng jól a titkosszolgálati jelentésekre való hivatkozás. Azok a szolgálatok léptek ugyanis közbe, amelyek annyiszor bizonyították, hogy a magyarokat is veszélyforrásnak tekintik, amelyek annak idején a 64 Vármegye Ifjúsági Mozgalom kézdivásárhelyi vezetői ügyében is terrorcselekményt láttak és láttattak, teljesen alaptalanul. De nemcsak a magyaroknak nem cseng jól a titkosszolgálatokra való hivatkozás. Egy egész országot sokkolt egy hónappal ezelőtt a Recorder.ro dokumentumfilmje Klaus Iohannis 10 éves elnökségéről. Arról, hogy Iohannis hogyan vált a visszahúzó erőként bemutatott szolgálatok eszközévé, és hogyan fecsérelte el azt a reményt, amelyet személyéhez fűzött a romániai társadalom.

Ezúttal azonban mégis, nagyon látható, megélhető volt az az ügy, amelyről a titkosszolgálatok jelentettek. Az a tény, hogy Călin Georgescu úgy nyerte meg az elnökválasztás első fordulóját, hogy egy hónap alatt tört elő az ismeretlenségből, azokat is elgondolkoztathatta, akik bizalmatlanok a szervek iránt. Georgescu ugyanis zavaros, messianisztikus Tik-Tok-üzeneteiben Románia nyugati irányultságát vonta kétségbe, ráadásul félelmetes hatékonysággal. Alapos volt a gyanú, hogy ő nem pusztán egy független elnökjelölt, hanem egy idegen hatalom álruhás képviselője. Egy olyan hatalom biztosít számára „pénzt-paripát-fegyvert”, amely az Európai Unió és a NATO egységének a megbontására tör.

Ezúttal az a sajtó követelte ki, hogy oldják fel a hírszerzői jelentések titkosságát, amelyik mindig bizalmatlan volt a szolgálatokkal szemben. A jelentések megismerése után pedig a társadalmi nyomás kényszerítette ki a hatósági reakciót: a választási forduló érvénytelenítését is.

Az alkotmánybírósági döntés azonban aligha állja ki a jogállamiság próbáját. A taláros testület olyanformán járt el, mint a futballpályán az utolsó védő, aki buktatja az ellenfél kapura törő csatárát, akiről azt is feltételezi, hogy dopping hatására tudta lefutni csapattársait. Tudja, hogy nem szabályos, amit csinál, de úgy ítéli meg, hogy csak így hárítható el az azonnali veszély.

Itt tartunk most. Azon rágódunk, hogy kellett-e faultolni, hiszen az is lehet, hogy a lövés nem találja el a kaput, vagy kivédi a kapus.

A bíró még nem ítélt 11-est, a piros lapot sem húzta még elő. A mérkőzés kimenetele is bizonytalan. Azt sem lehet még tudni, hogy összecsapnak-e a lelátókon a két csapat szurkolói.

A futballban a csapatok próbálják elkerülni, hogy az utolsó védőn múljon minden. A doppingolás gyanúját az illetékes hatóságoknak kell jó előre kivizsgálniuk. A pályán pedig ha az ellenfélnél a labda, támadóknak, középpályásoknak és védőknek együtt kell megakadályozniuk a támadás kibontakozását. Ha pedig az utolsó védő buktatja a csatárt, több kameraállásból is be kell mutatni a jelenetet, hogy a közönség megértse, elfogadja az ítéletet.

Az állam is megelőzhette volna a mostani krízishelyzetet, ha az intézményei végzik a dolgukat. A felelősséget pedig most már a videóbíró visszajátszott képei alapján kell megállapítani.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

De hova álljanak a románok?

A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.

Balogh Levente

Balogh Levente

Antonescu: messiás, sírásó vagy egérút?

Igencsak magasra emelték a bukaresti kormánykoalíció politikusai – Kelemen Hunorral az élen – a tétet a májusban esedékes megismételt elnökválasztás kapcsán. Talán egy kicsit túl magasra is.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ki nyert Georgescu eltiltásával, és miért lehet ez veszélyes a magyarokra is?

Elöljáróban szögezzük le: örvendetes, hogy a szélsőjobboldali, magyargyűlölő szervezeteket és politikusokat éltető, összeesküvéselmélet-hívő Călin Georgescu nem lehet Románia elnöke. Eltiltása azonban magyar szempontból is veszélyes precedens lehet.

Makkay József

Makkay József

Nem elnéző a rendőrség, haragszanak a sofőrök

Elképedve olvassák a gépkocsivezetők a rendőrség büntetésözönéről szóló híreket, amelyek sokak számára úgy hatnak, mintha a közlekedésrendészet elszabadult hajóágyúként rontana a békés autósokra.

Páva Adorján

Páva Adorján

Georgescu Muskétása és a nagyhatalmi Monopoly

Elon Musk Romániát érintő posztolgatásai legalább egy percre gondolkodóba ejthetik az új amerikai politikai szuperhősöknek szurkoló erdélyi magyarokat is: tényleg ez az a sztori, aminek a végén mi is tapsolni fogunk ebben a nagyhatalmi Monopolyban?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump, Zelenszkij, Ukrajna és Európa helye a világban

Mi tagadás, egyik félnek sem válik dicsőségére az Ovális Irodában lezajlott vita – ám jó tanulság Zelenszkij és mindenki más számára, hogy aki kitartóan, teljes testsúlyát bevetve rázza a pofonfát, azt előbb-utóbb a feje búbjáig beborítja a termése.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Amerikai hátszél Georgescunak?

Engedik-e indulni a bukaresti hatóságok Călin Georgescut a májusi államfőválasztáson? Kétségtelenül ez a kérdés foglalkoztatja jó ideje a romániai választóknak a közélet iránt érdeklődő részét, de persze magukat a politikai élet szereplőit is.