Gazda Árpád

Gazda Árpád

A választások érvénytelenítése: várjuk a VAR-kamera visszajátszását

2024. december 08., 10:30

2024. december 08., 10:30

Az alkotmánybíróság úgy járt el, mint a futballpályán az utolsó védő, aki buktatja az ellenfél kapura törő csatárát. Tudja, hogy nem szabályos, amit csinál, de úgy ítéli meg, hogy csak így hárítható el az azonnali veszély. Annál is inkább, mert feltételezi, hogy a csatár doppingolt.

Vékony jégen táncol az ember, amikor értelmezni próbálja a bukaresti alkotmánybíróság pénteki döntését, mellyel a taláros testület érvénytelenítette az államfőválasztás első fordulóját. A történet megannyi részlete ismeretlen, és amit tudunk, azt sem megbízható forrásból tudjuk.

Tény, hogy olyan titkosszolgálati jelentések alapján, amelyek idegen hatalmaknak a választásba való beavatkozására utaltak, a taláros testület úgy értékelte, hogy érvényteleníteni kell az első fordulót, és újra kell kezdeni az egész választási folyamatot. Mindezt akkor, amikor külföldön már elkezdődött a második forduló szavazása, amikor öt nappal korábban már érvényesítette az első forduló eredményét.

Az erdélyi magyar füleknek nem cseng jól a titkosszolgálati jelentésekre való hivatkozás. Azok a szolgálatok léptek ugyanis közbe, amelyek annyiszor bizonyították, hogy a magyarokat is veszélyforrásnak tekintik, amelyek annak idején a 64 Vármegye Ifjúsági Mozgalom kézdivásárhelyi vezetői ügyében is terrorcselekményt láttak és láttattak, teljesen alaptalanul. De nemcsak a magyaroknak nem cseng jól a titkosszolgálatokra való hivatkozás. Egy egész országot sokkolt egy hónappal ezelőtt a Recorder.ro dokumentumfilmje Klaus Iohannis 10 éves elnökségéről. Arról, hogy Iohannis hogyan vált a visszahúzó erőként bemutatott szolgálatok eszközévé, és hogyan fecsérelte el azt a reményt, amelyet személyéhez fűzött a romániai társadalom.

Ezúttal azonban mégis, nagyon látható, megélhető volt az az ügy, amelyről a titkosszolgálatok jelentettek. Az a tény, hogy Călin Georgescu úgy nyerte meg az elnökválasztás első fordulóját, hogy egy hónap alatt tört elő az ismeretlenségből, azokat is elgondolkoztathatta, akik bizalmatlanok a szervek iránt. Georgescu ugyanis zavaros, messianisztikus Tik-Tok-üzeneteiben Románia nyugati irányultságát vonta kétségbe, ráadásul félelmetes hatékonysággal. Alapos volt a gyanú, hogy ő nem pusztán egy független elnökjelölt, hanem egy idegen hatalom álruhás képviselője. Egy olyan hatalom biztosít számára „pénzt-paripát-fegyvert”, amely az Európai Unió és a NATO egységének a megbontására tör.

Ezúttal az a sajtó követelte ki, hogy oldják fel a hírszerzői jelentések titkosságát, amelyik mindig bizalmatlan volt a szolgálatokkal szemben. A jelentések megismerése után pedig a társadalmi nyomás kényszerítette ki a hatósági reakciót: a választási forduló érvénytelenítését is.

Az alkotmánybírósági döntés azonban aligha állja ki a jogállamiság próbáját. A taláros testület olyanformán járt el, mint a futballpályán az utolsó védő, aki buktatja az ellenfél kapura törő csatárát, akiről azt is feltételezi, hogy dopping hatására tudta lefutni csapattársait. Tudja, hogy nem szabályos, amit csinál, de úgy ítéli meg, hogy csak így hárítható el az azonnali veszély.

Itt tartunk most. Azon rágódunk, hogy kellett-e faultolni, hiszen az is lehet, hogy a lövés nem találja el a kaput, vagy kivédi a kapus.

A bíró még nem ítélt 11-est, a piros lapot sem húzta még elő. A mérkőzés kimenetele is bizonytalan. Azt sem lehet még tudni, hogy összecsapnak-e a lelátókon a két csapat szurkolói.

A futballban a csapatok próbálják elkerülni, hogy az utolsó védőn múljon minden. A doppingolás gyanúját az illetékes hatóságoknak kell jó előre kivizsgálniuk. A pályán pedig ha az ellenfélnél a labda, támadóknak, középpályásoknak és védőknek együtt kell megakadályozniuk a támadás kibontakozását. Ha pedig az utolsó védő buktatja a csatárt, több kameraállásból is be kell mutatni a jelenetet, hogy a közönség megértse, elfogadja az ítéletet.

Az állam is megelőzhette volna a mostani krízishelyzetet, ha az intézményei végzik a dolgukat. A felelősséget pedig most már a videóbíró visszajátszott képei alapján kell megállapítani.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Elhárult vagy még csak most jön az igazi káosz?

Ez közel volt: az alkotmánybíróság az utolsó pillanatban meghozott példátlan döntéssel elejét vette annak, hogy a romániai polgároknak vasárnap két rossz közül a kisebbikre kelljen szavazniuk az államfőválasztás második fordulójában.

Balogh Levente

Balogh Levente

Az egészségesnél izgalmasabb lesz a parlamenti választás

Miután a valóság Călin Georgescu személyén keresztül jókorát rottyantott a romániai közélet ventilátorába, az ember igyekszik nagyon óvatosan jóslatokba bocsátkozni azzal kapcsolatosan, mi várható a vasárnapi parlamenti választáson.

Páva Adorján

Páva Adorján

Hahó, Georgescu-hívők: nem akarok többé átpisilni Magyarországra!

JEGYZET – Gyermekkorom nyári vakációiban több hetet nagyszüleim tanyáján töltöttem, a román–magyar határ közvetlen közelében. Gyerekkorom egyik „legmerészebb” tetteként átpisiltem Magyarországra.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Elnökválasztás sorshúzással

Romániában mintha egyre inkább messiásválasztásra hívnák urnákhoz az embereket. Az eredményt pedig az algoritmus adja.

Balogh Levente

Balogh Levente

Második hely kiadó, Simion a befutó?

A precízen, az elnökválasztás előtti utolsó napokra időzített, egy ügyfeleit átverő ingatlancég által bérelt géppel való utazással megszorongatni próbált Marcel Ciolacu számára valóban nem jött jól a leleplezés.

Makkay József

Makkay József

A tehenek bélgáza zavarja leginkább Brüsszelt

Pattanásig feszült a helyzet a nyugat-, és a kelet-európai gazdák körében. A területalapú agrártámogatások lefaragása, a tehéntartás korlátozása és a vámmentes dél-amerikai mezőgazdasági termékek behozatala miatt több tízezer gazda tüntetne.