Balogh Levente

Balogh Levente

A Tegyük újra naggyá a PSD-t! - hadművelet

2021. november 12., 10:082021. november 12., 10:12

2021. november 12., 10:082021. november 12., 10:12

Lassan célegyenesbe fordulni látszik a PNL Tegyük újra naggyá a PSD-t! hadművelete, miután a párt az olyan „nagyágyúk” unszolására, mint Emil Boc kolozsvári polgármester, úgy döntött, az eddig a retorika szintjén gyűlölt szociáldemokratákkal próbálnak a közös kormányzás céljával összebútorozni, és a buliba az RMDSZ-t is beveszik.

Minden­nek kapcsán nem túlzás kijelenteni, hogy a nagykoalíció legnagyobb nyertese a PSD. Hiszen ahhoz képest, hogy az elmúlt öt évben a jobboldal és a progresszívok csak „vörös pestisként” emlegették, most a liberálisok ugyanúgy legitimálják őket, ahogy az USR legitimálta az AUR-t, amikor összeállt vele, hogy közösen buktassák meg a kormányt.

Persze a dörzsölt szociáldemokratáknak nem annyira a nem túl hízelgő „díszítő jelző” fájt annyira, mint inkább az, hogy két éve ellenzékben kénytelenek tengődni. Amúgy a tengődés relatív, hiszen az azóta regnáló jobbközép kormányok szerencsétlenkedései nyomán az ellenzékben eltöltött első év után is első helyen tudtak végezni a választásokon, még ha kormányra nem is tudtak kerülni, majd az elmúlt egy évben még tovább tudták növelni támogatottságukat.

Most pedig, miután a jobbközép-progresszív oldal gyakorlatilag beismerte, hogy képtelen kormányozni a legnagyobb frakcióval rendelkező parlamenti pártként, jóformán fanfárok harsogása közepette vonulhat be a porondra, mint az az erő, amely hajlandó és képes is nekigyürkőzni, hogy rendbe hozza, amit a többiek az elmúlt két évben tönkretettek. Persze kormányon nehezebb a népszerűséget megtartani, pláne növelni, mint ellenzékben, de nagyjából biztosak lehetünk benne, hogy mindenért, ami rosszul alakul majd, a koalíciós partner liberálisokat teszik majd felelőssé. Amúgy az, hogy a PSD miért lehet még ma is a legnagyobb támogatottságú párt, továbbra is annak köszönhető, hogy még mindig képes volt egyben tartani a jórészt a Kárpátokon túli területeken élő, generációk óta rá voksoló szavazótáborát, és egyetlen feltörekvő baloldali rivális párt sem tudta megingatni pozícióit. A PNL-től viszont az USR az új seprű jól seperne imázsával jókora mennyiségű választót elcsábított.

Fontos kérdés amúgy, miért ragaszkodik annyira a PNL egyik – jórészt az egykori PDL-esekből álló – szárnya a PSD-vel való koalícióhoz. Nos, az egyik ok, hogy arra számítanak: a PSD-vel könnyebben meg tudnak egyezni az uniós helyreállítási alap és az egyéb támogatások kreatív szétosztásáról. Másrészt az erdélyi liberálisok a jelek szerint abban látják a főleg Erdélyben és a Bánságban népszerű USR visszaszorításának esélyét, ha elütik attól a lehetőségtől, hogy kormányzati tényezőként, a kormányzással járó forrásokhoz hozzáférve bizonyítson. Ennek viszont az az ára, hogy foglalkozni kell a PSD kormányzati prioritásaival is, mint például a baloldal által rendszerint rögeszmésen minden baj orvosságának tekintett, ám valójában a teljesítményt büntető, sőt visszafogó progresszív adó, amit a PNL elutasít. Pedig rá kell készülnie arra, hogy ebben a felállásban nem ő az erősebb kutya.

Érdekes az RMDSZ szerepe, amelyre amúgy a többséghez nem, csupán az alkotmánymódosításhoz lenne szükség. Ha ehhez, illetve egyéb, sarkalatos törvények elfogadásához akarják igénybe venni (na meg persze arra, hogy a külföld előtt a kisebbségek iránti toleranciát bizonyítsák), és ehhez tényleg megtarthatnak három tárcát, és a pénzosztásban is részt vehetnek, az RMDSZ-es illetékesek számára már megéri a koalíciós részvétel. Ugyanakkor ebben a felállásban még az eddigieknél is kevesebbnek tűnik az esély a kisebbségi törvénnyel való érdemi foglalkozásra. De legalább kedvező pozícióban lesz az RMDSZ arra az esetre, ha a következő egy-másfél évben előre hozott választásokat írnak ki, és ketten alakíthatnak kormányt az akkor 45 százalék körüli eredményt elérő PSD-vel.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek

Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikai csatlós-e a választópolgár?

A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Csak a PNL menthet meg a PSD, az AUR, Orbán és a gonosz földönkívüliek összeesküvésétől!

Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.