Balogh Levente

Balogh Levente

A Tegyük újra naggyá a PSD-t! - hadművelet

2021. november 12., 10:082021. november 12., 10:08

2021. november 12., 10:122021. november 12., 10:12

Lassan célegyenesbe fordulni látszik a PNL Tegyük újra naggyá a PSD-t! hadművelete, miután a párt az olyan „nagyágyúk” unszolására, mint Emil Boc kolozsvári polgármester, úgy döntött, az eddig a retorika szintjén gyűlölt szociáldemokratákkal próbálnak a közös kormányzás céljával összebútorozni, és a buliba az RMDSZ-t is beveszik.

Minden­nek kapcsán nem túlzás kijelenteni, hogy a nagykoalíció legnagyobb nyertese a PSD. Hiszen ahhoz képest, hogy az elmúlt öt évben a jobboldal és a progresszívok csak „vörös pestisként” emlegették, most a liberálisok ugyanúgy legitimálják őket, ahogy az USR legitimálta az AUR-t, amikor összeállt vele, hogy közösen buktassák meg a kormányt.

Persze a dörzsölt szociáldemokratáknak nem annyira a nem túl hízelgő „díszítő jelző” fájt annyira, mint inkább az, hogy két éve ellenzékben kénytelenek tengődni. Amúgy a tengődés relatív, hiszen az azóta regnáló jobbközép kormányok szerencsétlenkedései nyomán az ellenzékben eltöltött első év után is első helyen tudtak végezni a választásokon, még ha kormányra nem is tudtak kerülni, majd az elmúlt egy évben még tovább tudták növelni támogatottságukat.

Most pedig, miután a jobbközép-progresszív oldal gyakorlatilag beismerte, hogy képtelen kormányozni a legnagyobb frakcióval rendelkező parlamenti pártként, jóformán fanfárok harsogása közepette vonulhat be a porondra, mint az az erő, amely hajlandó és képes is nekigyürkőzni, hogy rendbe hozza, amit a többiek az elmúlt két évben tönkretettek. Persze kormányon nehezebb a népszerűséget megtartani, pláne növelni, mint ellenzékben, de nagyjából biztosak lehetünk benne, hogy mindenért, ami rosszul alakul majd, a koalíciós partner liberálisokat teszik majd felelőssé. Amúgy az, hogy a PSD miért lehet még ma is a legnagyobb támogatottságú párt, továbbra is annak köszönhető, hogy még mindig képes volt egyben tartani a jórészt a Kárpátokon túli területeken élő, generációk óta rá voksoló szavazótáborát, és egyetlen feltörekvő baloldali rivális párt sem tudta megingatni pozícióit. A PNL-től viszont az USR az új seprű jól seperne imázsával jókora mennyiségű választót elcsábított.

Fontos kérdés amúgy, miért ragaszkodik annyira a PNL egyik – jórészt az egykori PDL-esekből álló – szárnya a PSD-vel való koalícióhoz. Nos, az egyik ok, hogy arra számítanak: a PSD-vel könnyebben meg tudnak egyezni az uniós helyreállítási alap és az egyéb támogatások kreatív szétosztásáról. Másrészt az erdélyi liberálisok a jelek szerint abban látják a főleg Erdélyben és a Bánságban népszerű USR visszaszorításának esélyét, ha elütik attól a lehetőségtől, hogy kormányzati tényezőként, a kormányzással járó forrásokhoz hozzáférve bizonyítson. Ennek viszont az az ára, hogy foglalkozni kell a PSD kormányzati prioritásaival is, mint például a baloldal által rendszerint rögeszmésen minden baj orvosságának tekintett, ám valójában a teljesítményt büntető, sőt visszafogó progresszív adó, amit a PNL elutasít. Pedig rá kell készülnie arra, hogy ebben a felállásban nem ő az erősebb kutya.

Érdekes az RMDSZ szerepe, amelyre amúgy a többséghez nem, csupán az alkotmánymódosításhoz lenne szükség. Ha ehhez, illetve egyéb, sarkalatos törvények elfogadásához akarják igénybe venni (na meg persze arra, hogy a külföld előtt a kisebbségek iránti toleranciát bizonyítsák), és ehhez tényleg megtarthatnak három tárcát, és a pénzosztásban is részt vehetnek, az RMDSZ-es illetékesek számára már megéri a koalíciós részvétel. Ugyanakkor ebben a felállásban még az eddigieknél is kevesebbnek tűnik az esély a kisebbségi törvénnyel való érdemi foglalkozásra. De legalább kedvező pozícióban lesz az RMDSZ arra az esetre, ha a következő egy-másfél évben előre hozott választásokat írnak ki, és ketten alakíthatnak kormányt az akkor 45 százalék körüli eredményt elérő PSD-vel.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Páva Adorján

Páva Adorján

Székelyföld és a román futball agresszorai

Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

A „Fogjuk meg, s vigyétek!” politikájától az „Utánam, vitézek!” politikájáig

Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.

Balogh Levente

Balogh Levente

Kit és hogyan büntessünk a megszorítások miatt?

Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.