2012. október 10., 09:232012. október 10., 09:23
Az orvosnő ellen felhozott vádak között egyébként a „kuruzslás” szó szerint is szerepel, amit nem értek, hisz a Btk.-ban ez azt jelenti, hogy valaki felhatalmazás nélkül végez orvosi beavatkozásokat, Geréb Ágnes viszont szakképzett szülész. Annyira szövevényes már ez az ügy, és annyian szólaltak meg pro és kontra, hogy nagyon nehéz egy átfogó, indulatmentes képet alkotni erről az egészről.
Nekem leginkább az az – talán a védőügyvédtől származó – okfejtés ragadta meg a figyelmemet, amiben arra mutattak rá, hogy mi történt volna, ha Geréb a tevékenységét valamelyik klinikán végzi, és ott követi el a vélt vagy valós hibákat is. Ebből kiderült, hogy legalább még egy, de az is lehet, hogy két csecsemőhalál is „belefért” volna a szülésznő tevékenységébe ahhoz, hogy az eredményei statisztikailag jól mutassanak, azaz hogy ne induljon ellene vizsgálat. Emiatt az a meggyőződésem, hogy nemcsak az újszülöttek és az anyák életéről, egészségéről szól a történet, hanem presztízskérdés is.
A hivatalos orvoslás nem tűri ugyanis a konkurenciát: gyógyászati eredmények ide vagy oda, aki nem kórházban dolgozik, az sarlatán. Azaz kuruzsló, amint azt a bíróság világosan ki is mondta. A kórházi, illetve az otthoni szülés előnyeit, hátrányait, kockázatait csak úgy lehetne érdemben összehasonlítani, ha engedélyeznék ez utóbbit is, és nyomon követnék a fejleményeket. Erre viszont a gyógyszeripar által pénzelt egészségügyi lobbi befolyása miatt nem valószínű, hogy a közeljövőben sor kerül.
Pedig ajánlatos lenne jobban odafigyelni a hagyományos módszerekre, mert bár óriási pénzeket emészt fel az egészségügy, az emberek életminősége nem lett jobb a modern orvoslásra való áttéréssel. Míg ezelőtt néhány évtizeddel gyakori volt, hogy 80 éves emberek a mezőn kapáltak, manapság a 60-asok túlnyomó többsége gyógyszereken él, alig van köztük olyan, akit a népbetegségnek számító magas vérnyomás, a cukorbetegség vagy egyéb nyavalya ne kínozna.
Egy soha el nem mondott személyes történetet mesélnék el 1986-ból. Épp elvégeztem az egyetem fizika szakán az első évet. Elviselhetetlen hőség volt Temesváron.
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.