Balogh Levente

Balogh Levente

A román állami intézmények veresége

2020. október 20., 10:162020. október 20., 10:16

A romániai egészségügyi rendszer elvesztette a Covid–19 elleni harcot – csúszott ki a hétvégén a később mérsékelt meggyőző erővel cáfolni próbált beismerés Raed Arafat belügyi államtitkár, az országos operatív törzs illetékese száján.

Amit a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos fejlemények kapcsán azzal lehetne pontosítani: a román állami szervek gyakorlatilag mindegyike – az egészségügytől kezdve a rendészeti intézményekig – vesztésre áll a pandémia leküzdésében, képtelenek ugyanis feladatuk szakszerű, és a helyzet megkövetelte határozottsággal és professzionalizmussal való végrehajtására.

Itt van mindjárt a jászvásári Szent Paraszkéva-zarándoklat kapcsán kirobbant botrány, amely amiatt tört ki, mert a helyszínre érkező többezres tömeg sérelmezte: a hatóságok nem hajlandóak odaengedni őket a népszerű ortodox szent ereklyetartójához. A csendőrség az egyre magasabbra törő indulatok miatt meghátrált, így az emberek tömött sorokban az ereklye elé járulhattak. Holott idén, a járvány jegyében telő 2020-as évben ezt a zarándoklatot egyáltalán meg sem szabadott volna szervezni.

Az, hogy az államban államként viselkedő román ortodox egyház ezt mégis megtehette – és talán nem kockáztatunk nagyot, ha már most kijelentjük: büntetlenül –, a román állami szervek tehetetlenségének és a „mindenható” ortodoxok előtti meghunyászkodásának legékesebb bizonyítéka. Hiszen emlékezetes: amikor nyár elején ugyancsak a járványhelyzet miatt a csíksomlyói búcsú is kiemelt veszélyforrásnak minősült, a római katolikus egyház alkalmazkodott a járványhelyzethez, és lemondta a zarándoklatot. Az emberek pedig fegyelmezetten tudomásul vették, hogy idén legfeljebb a televízió képernyőjén keresztül lehetnek részesei a búcsúnak.

Ehhez képest Jászvásáron az ortodox illetékesek a hatóságok nyomására, félszájjal fújták le a zarándoklatot, amihez az is szükséges volt, hogy hatóságilag mindenkinek megtiltsák a belépést a helyi ortodox székesegyházba, akinek nem a városba szól a személyi igazolványa. A szent emléknapján pedig az előzetes felhívások ellenére mégis ezrek utaztak a városba, hogy az ortodox illetékesek által közszemlére tett ereklyetartó elé járuljanak, és miután a hatóságok megpróbálták betartatni a szabályokat, miszerint ezt csakis a helyi illetőségűek tehetik meg, a tömeg agresszívvá vált. A csendőrség pedig visszakozott – az utólagos magyarázat, miszerint ezzel a helyzet elfajulását és az erőszakos cselekményeket akarták megakadályozni, meglehetősen érdekes egy rendvédelmi szerv részéről.

Az egész szituáció a húsvéti botrányt idézi, amikor a római katolikus és protestáns egyházak és hívek – a járványhelyzetet tudomásul véve – lemondtak a templomi rendezvényekről, az ortodox misztikumhoz közel álló Marcel Vela belügyminiszter viszont egy ájtatossági roham nyomán a többi egyházzal szemben durván diszkriminatív különalkut kötött az ortodoxokkal, miszerint a hívek legalább a templomok elé elmehetnek a húsvéti lángért. Ezt ugyan szerencsére a felháborodás miatt végül sikerült megakadályozni, de a mostani incidenssel együtt jelzi: a belügyi intézmények – jelen pillanatban a minisztérium fejével együtt – inkább a probléma, nem pedig a megoldás részét képezik a járványhelyzet ügyében.

És ha már belügy. A másik rendvédelmi szerv, a rendőrség is szépen leszerepelt az utóbbi napokban, hiszen kiderült, hogy maguk a vezető beosztású rendőrök azok, akik a legmagasabbról tesznek a járványügyi szabályok betartására. Bihar megyében a volt megyei helyettes rendőrfőkapitány szervezett 350 fős lagzit a fia számára, fittyet hányva minden tiltásnak – az esküvőn rendőrök és ügyészek is a meghívottak között voltak –, és még neki állt feljebb, amikor megjelentek a hatóságok, és lefújták a rendezvényt, majd bűnügyi eljárás indult az ügyben.

Ugyancsak rendőr volt a vőlegény egy másik Bihar megyei lagziban, ahol az elsőhöz hasonlóan végül kiderült, hogy a menyasszony koronavírusos, és násznép szintén népesebb volt százfősnél – súlyosbító körülmény, hogy a menyasszony mindkét esetben egészségügyi dolgozó.

Mindezek fényében nincs miért csodálkozni azon, ha az emberek jó része úgy gondolja: a megszorítások semmire sem jók, hiszen egyes intézmények mentesülnek a betartásuk alól, miközben azon intézmények képviselői, amelyeknek a betartatásuk lenne a feladatuk, elöl járnak az előírások szabotálásában. Eközben a kormány – amelynek tagjait anno először kapták rajta, hogy maszk nélkül tartózkodnak a munkahelyükön, és éppen buliznak – nem győz sopánkodni, miért van az, hogy a polgárok nem akarják betartani az óvintézkedéseket.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Huszárok a sós vízben

1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.