Pataky István

Pataky István

A pökhendiség vírusa

2020. augusztus 20., 09:232020. augusztus 20., 09:23

2020. augusztus 20., 09:292020. augusztus 20., 09:29

A nagyobb tömegek előtt zajló kampánygyűlések a járvány miatt elmaradnak, de a politikai hacacáré iránt még érdeklődők nem panaszkodhatnak műsorhiányra. A parlamentben a többségben lévő, mégis ellenzékesdit játszó Szociáldemokrata Párt (PSD) egy újabb bizalmatlansági indítvánnyal biztosítja a szeptember végi helyhatósági választások előtti cirkuszt.

Jó eséllyel meg is buktatják a liberálisok kisebbségi kormányát. Azzal kapcsolatban megoszlanak az elemzői vélemények, hogy okos lépés-e a kemény fiú szerepében tetszelegni egy gyengélkedő ellenféllel szemben. A PSD az utóbbi években akkor tudott „sikeres” lenni, amikor szép csendben kivárta ellenfelei összeomlását. Mert ugye, azt senki nem gondolja komolyan, hogy Marcel Ciolacu és csapata a hiteles kormányzó erő benyomását tudja kelteni a romániai közvéleményben. Persze a jelenleg csak ügyvivő szociáldemokrata pártelnök egyelőre azzal is elégedett lesz, ha izmait fitogtatva a hétvégi kongresszuson megkapja a bizalmat e dicső múltú formáció vezetéséhez.

PSD-s taktikázás ide vagy oda, Ludovic Orban bukása megérdemelt lenne. Egyebek mellett azért is, amit a bizalmatlansági indítvány kezdeményezői tételesen felsoroltak: a pandémia kezelésében tapasztalt káosz, a kabinet hiteltelensége, a gazdasági katasztrófa, a nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék, illetve a tanári fizetések emelését előíró törvények semmibe vétele, a kórházak bezárása, az életszínvonal csökkenése és a romániaiak – számvevőszéki jelentés által bizonyított – kizsebelése.

De ez a vezetés megérett a pofonra mérhetetlen pökhendisége miatt is. Az a gőg, ahogyan a vírushelyzetet kezeli, az a kioktató hangnem, amellyel ebben a témában kiosztja az ellenzéket, a gazdasági élet szereplőit, de a magát a lakosságot is, még a sokat látott bukaresti politikában is egyedülálló. A Nemzeti Liberális Pártnak (PNL), és az alakulatot a háttérből irányító Klaus Iohannisnak az igazi büntetés az idei két megméretés elbukása lenne. Amire azonban – hiteles kihívó hiányában – alig van esély.

Az utóbbi harminc év legsúlyosabb válságát élő vendéglátóipar képviselőivel szemben megmutatkozó hatalmi arroganciát látva belegondolni is rossz, mire számíthatunk egy nagyobb választói felhatalmazással bíró liberális kormányzattól. Nincs észszerű magyarázat arra, hogy Európában miért kizárólag Romániában nyomorítja meg a politikai hatalom a vendéglőket és szállodai étkezőhelyeket a beltéri részek zárva tartásával, miközben a bevásárlóközpontok vagy a szerencsejáték-termek zavartalanul látogathatók. Tényleg nem értik, hogy itt egy négyszázezer embert foglalkoztató, ötmilliárd eurós forgalmat produkáló, a bruttó hazai termékhez több mint öt százalékkal hozzájáruló, többnyire romániai tőkével működő iparágról van szó? Mitől nemzeti és mitől liberális az a kormánypárt, amely ilyen lekezelő érdektelenséggel viszonyul a legnagyobb bajban lévő gazdasági szereplőkhöz? Van-e egyáltalán mondanivalójuk Iohanniséknak a koronavírustól való rettegésen kívül?

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Legyenek megszorítások, csak mi ússzuk meg!

Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Hozzá mer nyúlni Bolojan a „szent tehenekhez”?

Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Irán dönthet: tárgyal vagy eszkalál

Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.

Balogh Levente

Balogh Levente

A kódolt instabilitás kormánya

Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicuşor Dan diplomáciája

Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Ne az adófizető vigye el a balhét a felelőtlen költekezés miatt

A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.

Balogh Levente

Balogh Levente

Elsöpör az AUR-hullám?

Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.