2012. május 23., 11:532012. május 23., 11:53
Otthon, a belvárosban kizárólag kisboltokban vásároltunk, és nagy eseménynek számított egy-egy városszéli bevásárlóközpontba ellátogatni – odafelé egy-két villamos, busz, visszafelé taxi, már az utazás önmagában annyiba került, hogy a kínált kedvezmények és általában sokkal jobb árak ellenére is csak igazán nagy tételért érte meg ezeket a kiruccanásokat megejteni, egyébként a költségek ugyanakkorák lettek volna, mintha a sarki kisábécében vásároltunk volna be.
Itt, a tömbháznegyedben azonban szinte minden második hónapban megnyílik egy újabb pénznyelő – én így hívom, mert a hipermarketek tipikusan azok a helyek, ahová az ember belép a praktikusan kitalált bevásárlólistájával, és kijön egy olyan mennyiségű áruval, amit két lóval lehet csak hazavontatni, kenyér viszont nincs közte. Valójában már nem is tudom számon tartani, hol milyen nevű hipermarket nőtt ki a földből gombamód épp legutóbb, úgyhogy egy évvel ezelőtt is belenyugvással vettem tudomásul, hogy valahol a határ felé vezető úton, ki tudja, lakhelyemtől milyen messzeségben, jó hírű új hely nyílt.
Autóval arrafelé haladva néha-néha megjegyeztem magamnak, hogy városszéli lakásunktól nincs is olyan messze az új pénznyelő. Miután egy év elteltével végre arra is rávettem magam, hogy gyalog is meggyőződjek a földrajzi közelségről, ismét csak a régi igazságra leltem újabb bizonyítékot. Hiába megyek én kérem leveles tésztát, sonkát és dezodort venni, az eredmény egy málhás szamár módjára felpakolt férj, egy alig-alig hazacipekedés és temérdek elköltött pénz. Vesztemre néhány nagyon finom kenyérfajtára is rábukkantam, olyan barnára, ami sehol máshol nincs. Meg egészséges vagy mi a csuda.
Aki valaha volt már nő, az tudja, hogy ilyen esetben könnyű elhatározni, hogy ezután csakis ilyet eszem, semmi mást, és ha elfogy, istenbiza ugyanide fogok visszajönni, hogy ugyanilyet vásároljak. Nos, az elhatározás megtörtént, ám az, hogy mi lesz belőle valójában, még a jövő titka. Bármennyire is csábít ugyanis a barnább és egészségesebb étkezés perspektívája, ahogy telnek a napok s fogy a kenyér, egyre valószínűbbnek tartom, hogy legközelebb újabb egy év múlva lépek be a pénznyelőbe.
Ahogy az várható volt, a megszorító intézkedések miatt egyre durvábbak a viták a PSD és a PNL között, a PSD pedig olyan beleéléssel játssza az ellenzéki párt szerepét, hogy a végén még tényleg elhisszük: hajlandó felrobbantani a koalíciót.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.