Balogh Levente

Balogh Levente

A jogállamiság román lovagjai

2020. november 20., 10:21

2020. november 20., 10:21

Hogy pontosan miről is szól, és mennyit is ér az Európai Unió jeles fórumai – elsősorban az Európai Parlament – által forszírozott, viszont a kényelmesebb alkalmazhatóság kedvéért pontosabban meg nem határozott „jogállamisági” kritériumrendszer, amelyhez most az EU költségvetését és a koronavírus-járvány hatásainak enyhítését célzó támogatások kifizetését kötnék, azt többek között az is beárazza, kik állnak a kezdeményezés mellé.

A romániai EP-frakciók képviselői egy, az uniós költségvetésről szóló keddi online konferencián kiéhezett hiénákként vetették rá magukat a témára, igyekezve egyetlen lehetőséget sem elmulasztani, hogy bírálhassák az utólag betoldott jogállamisági kritérium miatt a költségvetést megvétózó Magyarországot – és csatolt áruként, félszájjal Lengyelországot is.

A jogállamisági feltételek megtartásának fölöttébb szükséges volta mellett a demokrácia, a jogegyenlőség, kiemelten pedig a kisebbségi jogok védelmének olyan, rendíthetetlen gigászai emelték fel szavukat, mint Eugen Tomac, annak a Népi Mozgalom Pártnak az elnöke, amely egyetlen kézzel fogható doktrínát képvisel: a kompromisszumot nem ismerő, autentikusan román, büdös szájú magyarellenes sovinizmust. Mellette – szintén a korszerű konzervatív néppárti eszmék képviseletében – az a Daniel Buda kardoskodott a jogállamiság mellett, aki az elmúlt tíz–tizenöt évben ugyancsak elévülhetetlen érdemeket szerzett a magyar közösség jogkövetelései elleni uszításban.

De ott volt még Dan Nica is a Szociáldemokrata Párt (PSD) képviseletében – mint tudjuk, ez az alakulat is rengeteget tett a különböző nemzetiségű romániai polgárok közötti békés együttélés és jogegyenlőség előmozdítása érdekében, legutóbb például a Trianon-törvénnyel. Az USR–PLUS részéről is felszólalt egy Ramona Strugariu nevű képviselőnő – ez az a pártszövetség, amely kampány idején ráhajt a magyar szavazatokra, de amúgy a legkevésbé sem támogatja a magyar anyanyelvhasználatot, és amelyiknek egyik társelnöke anno szélsőséges román szervezetek ifjúsági tagozataiban töltött be vezető tisztséget.

Az itt felsorolt pártok, politikusok tevékenysége alapján látható, hogy egyetlen eszme körül jegecesedik ki a szinte teljes romániai politikai palettát lefedő mélységes egyetértés: most valami rossz Magyarországnak, tehát az a románoknak csak jó lehet, ezért a román politikumnak brüsszeli fülek számára kedves lózungokat hajtogatva támogatnia kell. Vagyis anélkül, hogy mérlegelnék, mit is jelent a jogállamiság kritériuma, és hogy mi történne, ha Romániával szemben akarnák önkényesen alkalmazni – például, horribile dictu, a kisebbségi jogokat számonkérve –, egyszerűen politikai alapon sorakoznak fel mögé.

És akkor meg is érkeztünk ahhoz, hogy a jogállamiság feltételül szabása anélkül, hogy az összes tagállam által jóváhagyott, pontosan megszabott és uniós dokumentumban rögzített meghatározása lenne, valójában nem egyéb, mint politikai fegyver. Amelyet az uniós apparátus, illetve a legbefolyásosabb tagállamok arra próbálnak használni, hogy megrendszabályozzák azon tagállami kormányokat, amelyek nem hajlandóak úgy táncolni, ahogyan ők fütyülnek.

Ugyanakkor a tagállamokban működik a joguralom – még akkor is, ha eltérőek a jogrendszerek –, hiszen mindenki által szabadon választható parlamentek hozzák a törvényeket, a kormányok felelősek a parlamentnek, és működik az igazságszolgáltatás. A kormány pedig bármikor leváltható – ha az ellenzék hiteles alternatívát kínál. Hogy ezen túlmenően mit akarnak még számonkérni jogállamiság címszó alatt, azt a mostani példa alapján az éppen többségben lévő erők mondanák meg, az éppen divatos, uralkodó ideológiák jegyében. Márpedig ezt meglehetősen nehéz precíz és objektív szempontnak nevezni.

Mindemellett ott vannak a háttérjátszmák is. Az EP-t uraló baloldal és a szélsőbal, illetve a szélsőliberálisok frusztrált néppártiak támogatásával a nem az ő ideológiai fixa ideáik szerint politizáló jobboldali kormányokat akarják megbüntetni. Eközben a „fukar négyek” – Svédország, Dánia, Hollandia és Ausztria a hozzájuk csatlakozott Finnországgal és Luxemburggal együtt – szeretnék megakadályozni, hogy az EU megsegítse a bajba jutott déli tagállamokat. Ezért forszírozzák körömszakadtáig a jogállamisági kritériumokat – amelyeket amúgy ők sem tudnának közelebbről meghatározni, de mivel gumijogszabályról lenne szó, biztosak voltak benne, hogy Magyarország és Lengyelország vétózni fog miattuk. Vagyis mindenki a saját politikai pecsenyéjét sütögeti, miközben a jogállamiság fogalmával takarózik.

Senkinek sem akarunk rosszat, de azért megjegyezzük: a most a magyarokat és a lengyeleket pellengérre állító lánglelkű nyugat-európai jogállamféltők közül néhányan tényleg megérdemelnék, hogy egy ideig olyan helyen kelljen élniük – az intenzívebb élmény kedvéért kisebbségiként –, ahol az Eugen Tomac- vagy Daniel Buda-félék szabják meg a jogállamiság feltételeit.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.