Balogh Levente

Balogh Levente

A járvány és a józan ész

2020. június 16., 11:12

2020. június 16., 11:12

Józan ésszel egyre nehezebben értelmezhető tartományba kezd átcsúszni a román politikum tevékenysége a koronavírus-járvány kezelése kapcsán. Néha ugyanis az az érzése az embernek, hogy sem az ellenzék, sem a kormány nem veszi kellően komolyan a helyzetet. Úgy zajlik a politikai kampány, mintha nem az emberek életét, egészségét és gazdasági helyzetét közvetlenül és drasztikusan érintő válságról lenne szó, csupán egy vidéki kistelepülés mellék­utcájának leaszfaltozásáról.

A helyzetet két tényező is súlyosbítja. Egyrészt az, hogy kisebbségi kormány áll az ország élén, amelyet amúgy még az év elején bizalmatlansági indítvánnyal sikeresen meg is buktattak, csupán a járvány romániai megjelenése után szavazott ismét bizalmat számára az ellenzéki többségű parlament, hogy legyen, aki kezelje a válságot. A másik súlyosbító körülmény, hogy idén választási évet írunk, önkormányzati és parlamenti megmérettetés is esedékes. A két tényező ráadásul erősíti is egymást, a járványhelyzet kezelése még az átlagosnál is jobban átpolitizálódott, hiszen mindkét oldal kampányeszközként használja.

Az ellenzék az, amely jelen helyzetben több okból is kedvezőbb helyzetben van. Egyrészt értelemszerűen azért, mert többséggel rendelkezik a törvényhozásban, ennek nyomán úgy tehet keresztbe a kormánynak, ahogy akar. Másrészt pedig azért, mert – lévén nem az ő vállát nyomja a kormányzás felelőssége – szinte bármit mondhat vagy ígérhet. Az ellenzék fő erejének számító Szociáldemokrata Párt (PSD) ezt most maximálisan ki is használja. A párt meglovagolja azt, hogy kéthavi bezártság és az azóta is tartó, lassan, fokozatosan feloldott korlátozások miatt az emberek egyre frusztráltabbak és türelmetlenebbek, és szeretnének végre normálisan élni. Ezért mindenbe beleköt, amit a kormány mond vagy tesz, és azzal próbálja feltornászni a népszerűségét, hogy a parlamentben az emberek számára kedvezőbb formában akarja módosítani a veszélyhelyzet meghosszabbítására vonatkozó kormányrendeletet.

Amúgy az ellenzék javaslatai közt van olyan is, amit érdemes lenne megfontolni. Az például, hogy csak azokban a régiókban tartsák fenn a szigorúbb intézkedéseket, ahol gócpontok alakultak ki, nem ördögtől való, például Németországban is ezt a módszert alkalmazzák. Igaz, hogy a közlekedési korlátozások feloldása miatt ezt nehezebb lenne betartani, de ha valahol tömeges fertőzés üti fel a fejét, ott úgyis szigorítják az ellenőrzéseket. Ennek nyomán valóban megfontolandó lehet, hogy ne mindenütt automatikusan 30 nappal hosszabbítsanak, és ne egyforma intenzitással.

Az viszont meglehetősen vad megjegyzés a PSD elnöke, Marcel Ciolacu részéről, hogy a kormány szándékosan manipulálja a járványadatokat, hogy ezzel kényszerítse rá a parlamentet a veszélyhelyzet kormány által javasolt formában való megszavazására. Igaz, az valóban érdekes, hogy az új fertőzöttek száma azt követően kezdett el jelentősebb mértékben növekedni, hogy a PSD jelezte: nem támogatja a kormány verzióját. Ez azonban egészségügyi illetékesek szerint várható volt a lazítások második lépcsőjének bevezetése, a vendéglátóhelyek teraszai és a román tengerpart megnyitása után.

Nem mintha a kormány egyébként nem adna okot a folyamatos bírálatokra. Az intézkedések továbbra is kaotikusak, hiába jelentette be Klaus Iohannis államfő már ma egy hete, melyek lesznek azok a korlátozások, amelyeket tegnaptól feloldanak, az illetékesek képtelenek voltak időben kidolgozni a pontos szabályokat. Így aztán az érintettek – a plázák, edzőtermek, strandok működtetői – nagyrészt sötétben tapogatózva, saját találékonyságukra alapozva, a nyugati példák alapján nyitottak meg tegnap.

Már aki egyáltalán megnyithatott. Annak az egyik legfőbb bizonyítéka, hogy a kisebbségi liberális kormányt tényleg meghaladja a helyzet, az óvodák és napközik megnyitása körüli káosz: egy nappal a tervezett nyitás előtt maga az oktatási miniszter jelentette be, hogy nem nyithatnak ki, amíg ki nem dolgozzák a pontos normákat. Ilyen körülmények között nincs miért csodálkozni, ha a megszorításokat már amúgy is nagyon unó polgárok egyre kevésbé bíznak a kormányban, egyre kevésbé hisznek a folyamatosan kapkodó, egymásnak ellentmondó intézkedéseket hozó illetékeseknek.

Mert Ludovic Orban miniszterelnök vádjai ellenére nem csupán a járvány kapcsán terjedő álhírek miatt kezelik egyre többen kétkedve az általa vezetett kabinet tevékenységét. Ehhez bőven elegendő az ő és miniszterei teljesítménye is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Forrongó Közel-Kelet

Ha egyébre nem is, egyvalamire jó volt Irán hétvégi, Izrael elleni eszelős támadássorozata: bebizonyította, hogy Teherán és a proxyjának számító Hamász hiába próbálta több ezer palesztin feláldozásával aláásni Izrael nemzetközi támogatottságát.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.