2011. június 29., 07:502011. június 29., 07:50
Az RMDSZ e sikertelenség ellenére tovább kormányoz. A románoknak azt hangoztatja, hogy a politikai stabilitást óvja, a választóinak azt súgja, hogy minden eddigi eredménye veszélybe kerülne, ha nem lenne már kormányon. Ha pedig a függöny mögé lesünk, azt is láthatjuk, úgy hozzászokott a hatalomhoz, mint a szomszéd a cigarettához. Elvonási tünetei lennének, ha nem jutna megannyi magyar politikusnak hatalom, jól fizető állás, csinos titkárnő, szolgálati autó.
Minden bizonnyal e függöny mögötti valóság alakíthatta a vezető kormánypárt elmúlt hetekben alkalmazott taktikáját is. A Băsescu elnök által feleresztett közigazgatásireform-lufival olyan politikai hangulatot teremtett, amelyben a célokról való kölcsönös lemondás tűnt a bölcs kompromisszumnak. Csakhogy az RMDSZ a kormányzati szerepvállalása legfőbb célkitűzését tolta a bizonytalan jövőbe, a Demokrata-Liberális Párt pedig az elnök hirtelen jött ötlete gyors megvalósításáról mondott le.
Bukarestben úgy tartják, a ‘89 utáni politika egyik legkiegyensúlyozottabb, legkiszámíthatóbb pártja az RMDSZ. Ez a magyar szövetség dicséreteként is értelmezhető. Ha azonban az képezi a kiszámíthatóság alapját, hogy a magyarokkal bármit meg lehet csinálni, mert semminek nem lesz következménye, ha az ivódik a román politikusok tudatába, hogy a magyar politikusok legfontosabb célja a hatalom megtartása, és nem föltétlen kell teljesíteni a kormányprogram magyarok által szorgalmazott pontjait, mert az úgysem veszélyezteti a koalíciót, akkor a kiszámíthatóságnak a képviselt magyar közösség látja a kárát. Ez ugyanis annak a kiszámíthatósága, hogy a dohányos szomszéd holnap is rágyújt.
A magyar közösség érdekérvényesítő képességét a káros szenvedélyektől mentes kiszámíthatóság fokozhatná.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
szóljon hozzá!