Kiss Judit
2021. április 28., 09:40
2021. április 28., 09:40
Akárcsak évekkel, évtizedekkel ezelőtt, továbbra is az üres ígérgetések és a jövő idő örökös emlegetése jellemzi a tanügyi rendszer mozgásait. Jelen időről, kézzelfogható változásokról azonban nincs szó. Csak tologatják maguk előtt a döntéshozók az oktatás lényeges elemeinek érdemi módosításait, holott sok minden régóta sürgős változásért kiált.
Az egymást váltó tanügyminiszterek és más döntéshozók sűrűn szajkózzák például azt is, hogy igen, valóban nehéz a gyerekek iskolatáskája, ezen változtatni kell és változtatni is fognak. Hogy mikor? Hát majd valamikor a jövőben. „Nem egyik napról a másikra, hanem fokozatosan. Ha feltétlenül időtartamot akarnak, akkor 2, 3, 4 év alatt” – válaszolta a kérdésre a jelenlegi tanügyminiszter. Mi pedig sejtjük, az átalakításhoz az untig ismételgetett újratervezésre van szükség, a különféle bizottságok munkáját felülbíráló, rangosabb bizottságok és az azokat ellenőrző, még nagyobb hatalmú testületek jóváhagyására, döntésére, módosított tervezetek módosítására, gyakorlatba ültetésére és így tovább.
Az ígéretek és elképzelések naponta röpködnek a levegőben, a realitás azonban vajmi keveset változik. Egymást követő nemzedékek lépnek ki tizenkét év elmúltával az iskola kapuján úgy, hogy véges-végig a nehéz iskolatáskát cipelték magukkal – szó szerint és képletesen is. A jelenlegi tárcavezető sem különb elődeinél, ígérget. Most éppen azt, hogy csökkenni fog az iskolatáska súlya a digitális tankönyveknek köszönhetően.
Az effajta kijelentés viszont indulásból hibádzik. Való igaz, hogy a gyerekeknek számos papíralapú tankönyvet és valamennyi tantárgyból munkafüzeteket kell cipelniük magukkal – már amikor jelenléti oktatás folyik –, és az is igaz, hogy a fölösleges terhet végre érdemben csökkenteni kéne. Azonban az iskolatáska fizikai súlyán kívül bizony fölösleges szellemi terhek is nehezednek a gyerekekre. Azzal, hogy a papíralapú könyvekben sorakozó hatalmas információmennyiséget áthelyezik digitális felületre, csak a táska fizikai tömegét csökkentik. Ha a tananyag mennyisége, milyensége, maga a követelményrendszer, az átadandó és elsajátítandó információk szelektálása nem módosul, akkor – ha képletesen is, de – bizony nehéz marad az iskolatáska.
Oktatási rendszerünk a 21. század egészen kézenfekvő hozadékait nem veszi figyelembe. Azt, hogy a körülöttünk hullámzó és burjánzó történések, az internet rendkívül erős dominanciája miatt a világ egyre összetettebbnek tűnik, maguk a felnőttek is egyre kevésbé értik. Így az iskolának értelemszerűen többet, mást kellene tennie azért, hogy az információrengetegben eligazodni képes fiatalokat engedjen útjukra.
Ezzel szemben az óraszámcsökkentés egyelőre várat magára, a követelmények még mindig nagyrészt memorizálásról szólnak. Holott ma az információ egy képernyőérintéssel elérhető, a tananyagban pedig tömérdek olyan tudnivaló szerepel, amit nem bebifláztatni kellene a diákokkal. Hanem tudomásul kellene venni, hogy manapság már adott az információ, és azt kellene megtanítani a gyereknek – akinek amúgy is a virtuális világban van a szellemi otthona –, hogy miként igazodjon ott el, hogyan használja fel, alkalmazza az információkat, miként legyen kritikus velük szemben, hogyan szelektáljon.
Az üres ígérgetések, halogatások tanügyi rendszere azonban a jelek szerint ezt nem érzékeli, úgyhogy a gyerekeknek egyelőre tovább kell cipelniük az iskolatáskát, szó szerint és képletesen is.
Makkay József
Pattanásig feszült a helyzet a nyugat-, és a kelet-európai gazdák körében. A területalapú agrártámogatások lefaragása, a tehéntartás korlátozása és a vámmentes dél-amerikai mezőgazdasági termékek behozatala miatt több tízezer gazda tüntetne.
Páva Adorján
A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.
Kiss Judit
Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.
Balogh Levente
Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.
Rostás Szabolcs
Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
szóljon hozzá!