Kiss Judit

Kiss Judit

A fölösleges iskolatáska

2021. április 28., 09:40

2021. április 28., 09:40

Akárcsak évekkel, évtizedekkel ezelőtt, továbbra is az üres ígérgetések és a jövő idő örökös emlegetése jellemzi a tanügyi rendszer mozgásait. Jelen időről, kézzelfogható változásokról azonban nincs szó. Csak tologatják maguk előtt a döntéshozók az oktatás lényeges elemeinek érdemi módosításait, holott sok minden régóta sürgős változásért kiált.

Az egymást váltó tanügyminiszterek és más döntéshozók sűrűn szajkózzák például azt is, hogy igen, valóban nehéz a gyerekek iskolatáskája, ezen változtatni kell és változtatni is fognak. Hogy mikor? Hát majd valamikor a jövőben. „Nem egyik napról a másikra, hanem fokozatosan. Ha feltétlenül időtartamot akarnak, akkor 2, 3, 4 év alatt” – válaszolta a kérdésre a jelenlegi tanügyminiszter. Mi pedig sejtjük, az átalakításhoz az untig ismételgetett újratervezésre van szükség, a különféle bizottságok munkáját felülbíráló, rangosabb bizottságok és az azokat ellenőrző, még nagyobb hatalmú testületek jóváhagyására, döntésére, módosított tervezetek módosítására, gyakorlatba ültetésére és így tovább.

Az ígéretek és elképzelések naponta röpködnek a levegőben, a realitás azonban vajmi keveset változik. Egymást követő nemzedékek lépnek ki tizenkét év elmúltával az iskola kapuján úgy, hogy véges-végig a nehéz iskolatáskát cipelték magukkal – szó szerint és képletesen is. A jelenlegi tárcavezető sem különb elődeinél, ígérget. Most éppen azt, hogy csökkenni fog az iskolatáska súlya a digitális tankönyveknek köszönhetően.

Az effajta kijelentés viszont indulásból hibádzik. Való igaz, hogy a gyerekeknek számos papíralapú tankönyvet és valamennyi tantárgyból munkafüzeteket kell cipelniük magukkal – már amikor jelenléti oktatás folyik –, és az is igaz, hogy a fölösleges terhet végre érdemben csökkenteni kéne. Azonban az iskolatáska fizikai súlyán kívül bizony fölösleges szellemi terhek is nehezednek a gyerekekre. Azzal, hogy a papíralapú könyvekben sorakozó hatalmas információmennyiséget áthelyezik digitális felületre, csak a táska fizikai tömegét csökkentik. Ha a tananyag mennyisége, milyensége, maga a követelményrendszer, az átadandó és elsajátítandó információk szelektálása nem módosul, akkor – ha képletesen is, de – bizony nehéz marad az iskolatáska.

Oktatási rendszerünk a 21. század egészen kézenfekvő hozadékait nem veszi figyelembe. Azt, hogy a körülöttünk hullámzó és burjánzó történések, az internet rendkívül erős dominanciája miatt a világ egyre összetettebbnek tűnik, maguk a felnőttek is egyre kevésbé értik. Így az iskolának értelemszerűen többet, mást kellene tennie azért, hogy az információrengetegben eligazodni képes fiatalokat engedjen útjukra.

Ezzel szemben az óraszámcsökkentés egyelőre várat magára, a követelmények még mindig nagyrészt memorizálásról szólnak. Holott ma az információ egy képernyőérintéssel elérhető, a tananyagban pedig tömérdek olyan tudnivaló szerepel, amit nem bebifláztatni kellene a diákokkal. Hanem tudomásul kellene venni, hogy manapság már adott az információ, és azt kellene megtanítani a gyereknek – akinek amúgy is a virtuális világban van a szellemi otthona –, hogy miként igazodjon ott el, hogyan használja fel, alkalmazza az információkat, miként legyen kritikus velük szemben, hogyan szelektáljon.

Az üres ígérgetések, halogatások tanügyi rendszere azonban a jelek szerint ezt nem érzékeli, úgyhogy a gyerekeknek egyelőre tovább kell cipelniük az iskolatáskát, szó szerint és képletesen is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Forrongó Közel-Kelet

Ha egyébre nem is, egyvalamire jó volt Irán hétvégi, Izrael elleni eszelős támadássorozata: bebizonyította, hogy Teherán és a proxyjának számító Hamász hiába próbálta több ezer palesztin feláldozásával aláásni Izrael nemzetközi támogatottságát.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.