Makkay József
2023. május 16., 12:242023. május 16., 13:15
2023. május 16., 12:242023. május 16., 13:15
Az utóbbi időben a moldovai és a romániai sajtó hangulatkeltő cikkekkel esett neki a Moldovai Köztársaságban működő Gagauz Autonóm Tartománynak, amelyről azt írják, hogy lakosságának többsége oroszbarát, és a kormányzóválasztást megnyerő Evghenia Guţul baskán is Moszkva embere. Az persze kizárt lenne, hogy a gagauzok és vezetőik románbarátok legyenek, hiszen ahova Románia beteszi a lábát, ott esély nem marad más népcsoportok autonómiájára.
A Chișinău orra előtt elhúzott mézesmadzag az európai uniós csatlakozásról a moldovai lakosság egy részét lelkesíti ugyan, azonban a gagauzokat biztosan nem. Nagyon jól tudják, hogy az uniós csatlakozással a Moldovai Köztársaság még közelebb, talán egy lépésre kerül a Romániával való egyesüléshez, ami meglátásuk szerint autonómiájuk végét jelentené. Ismerve a romániai kisebbségellenes politikai berendezkedést – amelynek fokmérője az erdélyi magyarságtól immár három évtizede megtagadott helyi és kulturális autonómia –, a gagauzok régóta készülnek erre a pillanatra. Már 2014 februárjában Chișinău által el nem ismert referendumot írtak ki, hogy
Az utóbbi években a helyzet annyiban változott, hogy az EU-barát moldovai kormány és államfő még közelebb hozta az országot Romániához, ami óhatatlanul kihat a gagauzok életére is. Mivel a legtöbb gaguz ma orosz nyelven kommunikál az autonóm tartományban – a régióban az orosz, a gagauz és a román is hivatalos nyelv –, a román titkosszolgálatoknak és propagandagépezetnek mindez kiváló alkalom arra, hogy lejárassák, megbélyegezzék a gaguzokat és az 1990-es évek elején kiharcolt autonómiájukat.
Tíz évvel ezelőtt jártam újságíróként riportúton Gagauziában, amikor Mihail Formuzal baskánnal, Gagauzia korábbi kormányzójával is találkoztam egy hosszabb interjú erejéig. Egyhetes ott-tartózkodásom alatt gagauz történészekkel, üzletemberekkel és tanárokkal is sikerült beszélgetnünk, akik kivétel nélkül hatalmas megvalósításnak tartották az autonóm tartomány létrejöttét. Ami nagyjából azzal kezdődött, ahogyan Bukarest vélekedik a Székelyföldről:
Akkoriban talált hasonló elutasításra a transznisztriai orosz közösség önállósodási törekvése is. Ez utóbbi véres háborúba torkollott, azonban gagauz vendéglátóim elmondták, hogy ők nem akarták ezt az utat folytatni. Ajánlatot tettek Chișinău számára, hogy békés úton rendezzék Gagauzia jövőjét. Az orosz hadsereg transznisztriai bevonulása nélkül azonban erre aligha kerülhetett volna sor.
A moldovai politika végül engedett, és egy hosszú tárgyalássorozat végén – a románbarát pártok kemény tiltakozása ellenére –, 1994-ben a moldovai parlament törvényben rögzítette Gagauzia autonómiáját. A Chișinăuval megkötött jogi szerződés azt is kimondja, hogy amennyiben megváltozik az ország államformája – a Moldovai Köztársaság Romániával vagy más országgal egyesül –, a gagauzoknak joguk van függetlenségük kikiáltásához.
Évek óta figyelemmel követem a gagauzok boldogulását, ami hol barátibb, hol ellenségesebb viszonyt jelent Chișinăuval. Ez többek között abban nyilvánul meg, hogy a moldovai kormány nem utalja át idejében a Komrat székhellyel működő autonóm tartományt megillető pénzeket.
a törökökkel szoros rokonságot ápoló gaguz fiatalok közül sokan tanulnak Törökországban, illetve török üzletemberek fektetnek be az autonóm régióba.
Gagauzia válaszút előtt áll. Valószínű, hogy autonómiáját hosszabb távon csak török és orosz segítséggel tudja megóvni. A sokismeretlenes jövő egyelőre azonban nekik kedvez, hiszen nem csak a gagauzok, hanem a moldovaiak többsége sem kér Romániából. Mint ahogy az európai uniós tagság is a jövő ködébe vész.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
Balogh Levente
Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.
Makkay József
Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.
Balogh Levente
A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.
Rostás Szabolcs
Kialakult az év végi romániai államfőválasztás részvevőinek mezőnye, immár tudjuk, hogy a parlamenti pártok kit küldenek harcba a Cotroceni-palotáért, illetve kik indulnak kisebb alakulatok színeiben vagy függetlenként.
Balogh Levente
Immár kijelenthető: Donald Trump egyszerre hihetetlenül szerencsés és hihetetlenül peches ember.
Makkay József
Európa forrong a migránsáradat miatt. Nem csak az éppen lecsengett nagy-britanniai tömegtüntetések jelzik, hogy a hatóságoknak sürgősen lépniük kell, hanem az Európai Unió területén egyre sűrűbben bevezetett határellenőrzés is ezt mutatja.
1 hozzászólás