Van kiút a függőségek útvesztőjéből – Geréb Tünde pszichoterapeuta a szenvedélybetegség kezeléséről

Van kiút a függőségek útvesztőjéből – Geréb Tünde pszichoterapeuta a szenvedélybetegség kezeléséről

Lejtőn. Eleinte az egyén szociális ivó, majd egyre sűrűbben kezdi használni az adott szert, míg létrejön az ún. abúzus

Fotó: Haáz Vince

Legyen szó szer- vagy folyamatfüggőségről, a szenvedélybetegség hátterében rendszerint hasonló pszichológiai dinamika áll. Geréb Tünde rendszerszemléletű pszichoterapeutával a függőségek kezeléséről, a hozzátartozók által megtehető, lehetséges lépésekről és a felépülés szempontjából kulcsfontosságú szakemberekről és támogató közösségekről beszélgettünk.

Oláh Eszter

2022. február 13., 15:402022. február 13., 15:40

Akármerre járunk, a szenvedélybetegség számos formájával találkozhatunk: a leggyakoribbak azok a szerfüggőségek, mint az alkohol- vagy a drogfüggőség, de kialakulhat a függőségi viszony bizonyos viselkedés vagy tevékenységek mentén is. Ilyen például az evés-, a játék-, a számítógép-, de akár a munkaszenvedély is. Bármelyiket is vennénk górcső alá, Geréb Tünde pszichoterapeuta úgy véli, valamennyi mögött ugyanazt a pszichológiai dinamikát fedezhetjük fel.

A terápia alapja a múltfeldolgozás

Geréb Tünde rendszerszemléletű pszichoterapeuta, párokkal és családokkal is dolgozik. A rendszerszemlélet egyik alapelve szerint az egész több, mint részeinek összege. Minden részlet csak az egész kontextusában érthető meg helyesen, bármely rész változása kihat a többi részre is, miközben a rendszer szabályozza önmagát. Geréb Tünde a szenvedély- és a más eredetű lelki betegségek esetében nem tesz különbséget a környezeti hatások és a veleszületett hajlam közt. Véleménye szerint ez utóbbi alatt kevésbé a genetikát, mint inkább a lelki sérülékenységre való hajlamot, illetve egyfajta érzékenységet kell értenünk.

A környezeti hatások szempontjából azonban kiemelte, hogy nem elhanyagolható a családból hozott stresszkezelési módszer mintája, amit az egyén önkéntelenül is elsajátít, és később a saját életében alkalmaz.

Galéria

Fotó: Pixabay.com

Véleménye szerint a szenvedélybetegség gyökere első sorban a családi rendszerben keresendő, a terápia alkalmával viszont nem csupán a szenvedélybetegséget keresik vissza az előző generációkban, hanem bármit, ami sérülésre okod adhat, legyen szó traumáról, veszteségről vagy feldolgozatlan eseményről. „A terápia arra vállalkozik, hogy a függőknek egy másfajta megoldást nyújtson a már kialakult sérülések kezelésére. Nem csak az aktuális helyzeten, visszafelé is kell dolgozni: minden terápia alapja a múltfeldolgozás” – vázolta fel.

Az elvesztett kontroll nem állítható vissza

Az erdélyi szenvedélybetegeken segítő Bonus Pastor Alapítvány jelenleg Székelyudvarhelyen dolgozó munkatársa tisztázta, hogy a betegség kialakulása szempontjából szer-, illetve folyamatfüggőség közt sem teszünk különbséget, és a gond sok esetben egy társadalmilag elfogadott helyzetből növi ki magát problémává. Az alkoholfogyasztás példájával élve elmondta, hogy eleinte az egyén szociális ivó, majd a nyomás súlyosbodásával egyre sűrűbben kezdi használni az adott szert, míg létrejön az ún. abúzus, azaz a visszaélés fázisa: a veszélyes ivás. Mint mondta,

az egyén nehezen tudná megmondani, hol húzódik a határ, és mikor csúszik át függőségbe, szakmai szemmel azonban ez pontosan meghatározható.

Elmondta, hogy a függőség megállapítása a kontrollvesztéssel hozható összefüggésbe, amely egyrészt az elfogyasztott adag mennyiségére, másrészt viszont a fogyasztás időzítésére vonatkozik: az érintett elkezd nem megfelelő helyzetekben inni, olyankor is, amikor más feladatai lennének. Szakemberek egy teszt segítségével le tudják mérni, ha létrejött a függőség, ami – mint megtudtuk – kezelés során sem visszafordítható a kontroll visszaállítása szempontjából. „Egy kontrollvesztett személy, még ha két évig absztinens is, többé nem lesz szociális ivó, csak teljes nem-ivó” – részletezte.

Galéria

Kiút. A kontrollvesztés visszafordíthatatlan, a gyógyult rendszerint nem iszik többet

Fotó: Kristó Róbert

Nem új keletű gondolat, hogy a gyógyulás kizárólag a felismerés után veheti kezdetét, de ezt rendszerint a hozzátartozók, a barátok vagy a munkáltató veszi észre hamarabb, így általában ők a „küldőszemélyek”.

Geréb Tünde elmondta, hogy a segítségnyújtás első lépése informálni az érintettet arról, hogy a függősége probléma, ugyanakkor kiemelten fontos azt is elmondani, hogy létezik rá megoldás. „Tapasztalatom szerint nagyon lényeges, hogy ez utóbbi elhangozzon, ugyanis a függőket rendszerint két dolog gátolja abban, hogy terápiára járjanak: egyrészt a szégyen, ami látszólag egy erkölcsi szempontból érintett működés eredménye, másrészt az erős reménytelenség, ami miatt nem hiszik vagy nem is tudják, hogy lehet ebből kiút” – magyarázta.

„Ha nem mész terápiára, majd mi megyünk érted”

A beavatkozásnak és a kezelésnek a probléma súlyosságától függően több fokozata lehet, első lépésként a szakember azonban mindenképp az állapotfelmérő konzultációt ajánlja, amely segítségével felmérik a függőség súlyosságát. Sokszor évek telhetnek el, amíg az érintett ráveszi magát, hogy terapeutához menjen, ezért a szakember kiemelte, hogy létezik az ún. „Arise” módszer, vagy családi intervenció, amelyet akkor alkalmaznak, amikor a hozzátartozó telefonon abban kéri a szakember segítségét, hogy hogyan segítsék a szenvedélybeteget abban, hogy jelentkezzen tarapiára.

Geréb Tünde elmondta, hogy a módszer tulajdonképpen egy háromlépcsős folyamat: először telefonon konzultálnak arról, hogy a szenvedélybeteget informálják a terápia lehetőségéről. Abban az esetben, ha nem akar részt venni, ajánlják, hogy lehetőleg mindenki, aki a családban közelről érintett, elmenjen a szenvedélybeteg tudtával egy terápiás ülésre.

Galéria

Fotó: Pixabay.com

„Amikor eljönnek, megpróbáljuk megérteni, mi történik a családi rendszerben, hiszen a függő tulajdonképpen a családi rendszer tünethordozója, ő az indexpáciens: ő csupán a mutatója annak, ami a rendszeren belül történik. Ez nagyon fontos mozzanat, amivel mintegy lekerül az illetőről a stigma, illetve a család is megérti, hogy mi zajlik az érintettben” – fejtette ki.

Ezután a hozzátartozók hazaviszik a terapeutával közösen megszerkesztett értelmezést, ami leveszi a szenvedélybetegről azt a nyomást, hogy a dolgok csak azáltal rendeződnek, ha ő megváltozik.

Mint mondta, sokszor ez már elég arra, hogy a függő eljöjjön, azonban ha mégsem teszi meg, következik a harmadik, azaz a határhúzás fázisa. A családon belül ugyanis a túlsegítés tendenciája révén általában kialakul a kodependencia, amikor a hozzátartozók túlsegítik a függőt, egyfajta védőhálót alakítva ki körülötte. Kiemelte, hogy ezen a szinten hagyni kell, hogy az érintett szembesüljön tettei következményeivel, esetenként akár az időszakos különköltözés által. „Egy jól kipárnázott családi fészek évtizedekig konzerválhat egy függőséget, az érintett pedig nem kerül válsághelyzetbe. Nagyon fontos tehát, hogy a hozzátartozó eljöjjön a konzultációra, hiszen ilyen helyzetben egyedül ő képes tenni azért, hogy ez az idő lerövidüljön” – hívta fel a figyelmet.

Az absztinencia nem cél, hanem feltétel

Mint mondta, a gyógyulás szempontjából kiemelt jelentőségű, hogy a függő körül egyfajta segítőháló épüljön ki, ami az orvos, a pszichológus és a szociális munkás hármasából áll, illetve ide tartozik még a lelkészi segítség is. Szakemberek úgy tartják, hogy a függőség egy testi-lelki-szociális és spirituális probléma, ezért a segítő területek közti együttműködés nagyon fontos lehet, hogy az érintett eljusson az éppen szükséges gondozói területre.

A felépülés ugyanis – mint azt a szakember is elmondta – mindig egy folyamatként történik: felépülésről legkevesebb két év után beszélhetünk, amikor a teljes absztinencia mentén teljes élet-átrendeződés történik.

Ez jelenti a józan, kiegyensúlyozott életvitel kialakítását, amely által hosszú távon fenntartható marad az absztinencia meg a jólét. „Az absztinenciát nem célnak, hanem feltételnek tekintjük, enélkül nincs segítőmunka. Ezt kell mihamarabb és minél biztosabban létrehozni, hogy utána beinduljon a változás a kapcsolatok, a munka, illetve az egészség terén” – egészítette ki.

Galéria

Fotó: Pixabay

A felépülésben és az utógondozásban természetesen a támogató csoportoknak is óriási szerepük van. A szenvedélybetegség esetében a szakemberek a megelőzés, a terápia és az utógondozás hármasával dolgoznak. Geréb Tünde elmondta: megfigyelték, hogy azok a páciensek, akik terápia után utógondozáson vesznek részt, sokkal nagyobb eséllyel maradnak meg a felépülésben.

Az utógondozásra, amely tulajdonképpen egy támogató és megtartó közösség, egészen hosszú időn keresztül szükség van.

Sok fórum létezik, amely által akár évtizedekig is kapcsolatban maradhatnak a kialakult közösséggel, amely nem csak abban segíti a résztvevőket, hogy tiszták maradjanak, hanem abban is, hogy tapasztalataikat továbbadva támogassák a többi szenvedélybeteget – tette hozzá.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 05., péntek

Tavaszi koncerteket tartanak Szatmárnémeti felújított történelmi központjában, hétvégén rajtol a rendezvénysorozat

Útjára indítja a Szatmári tavasz elnevezésű, koncerteket felsorakoztató rendezvénysorozatot a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal, amely ezzel a programmal felpezsdítené a felújított és nemrég átadott történelmi városközpont életét.

 

Tavaszi koncerteket tartanak Szatmárnémeti felújított történelmi központjában, hétvégén rajtol a rendezvénysorozat
2024. április 04., csütörtök

Szijjártó Péter a feszültségoldás reményében Teqball-asztalt ajándékozott a szülinapos NATO-nak

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Teqball-asztalt adott át a NATO részére az észak-atlanti szövetség alapításának 75. évfordulója alkalmából csütörtökön Brüsszelben.

Szijjártó Péter a feszültségoldás reményében Teqball-asztalt ajándékozott a szülinapos NATO-nak
2024. április 04., csütörtök

Hamarosan fizetőssé válik a belépés Velencébe, a polgármester bejelentette a részleteket

Velencében április 25-től bevezetik egyelőre kísérleti jelleggel és 29 különböző napon a napi 5 eurós belépőjegyet. Ennek részleteiről Luigi Brugnaro polgármester számolt be csütörtöki római sajtótájékoztatóján.

Hamarosan fizetőssé válik a belépés Velencébe, a polgármester bejelentette a részleteket
2024. április 04., csütörtök

A TikTokon terjedő álhír miatt törik össze a csokinyuszikat és -tojásokat a boltokban

Az emberek elkezdték összetörni a csokoládé nyuszikat, abban a reményben, hogy pénzt találnak bennük, miután hamis információk terjedtek el az interneten. A gyártók és a kiskereskedők kénytelenek arról kommunikálni, hogy az édességek belseje üres.

A TikTokon terjedő álhír miatt törik össze a csokinyuszikat és -tojásokat a boltokban
2024. április 01., hétfő

Röpködő színkavalkád és ismeretterjesztés a becsületkasszával működő korondi madárkertben

Nemcsak élményt, hanem ismeretterjesztést is kínál a korondi madárkert, ahol közel 40 faj található a különféle páváktól a vízimadarakon át a fácánokig és papagájokig. Szász Emilt, a Hargita megyei létesítmény ötletgazdáját kérdeztük a madárkertről.

Röpködő színkavalkád és ismeretterjesztés a becsületkasszával működő korondi madárkertben
2024. március 30., szombat

Ételmentő Munch „őrjárat”: Romániában is használható a magyarországi fejlesztésű app

Immár Romániában is elérhető Közép-Kelet-Európa egyik legnagyobb, ételpazarlást megelőzni kívánó mobiltelefonos alkalmazása, a Munch, melyet Magyarországon fejlesztettek ki, és azóta Csehországban és Szlovákiában is működik.

Ételmentő Munch „őrjárat”: Romániában is használható a magyarországi fejlesztésű app
2024. március 30., szombat

Energikus dallal és klippel mutatkozott be a frissen megalakult gyergyói NÉKED zenekar

Új együttessel bővült az erdélyi zenei színtér: a frissen megalakult gyergyószentmiklósi NÉKED banda a Süt A Nap Az Égen című dallal és videóklippel debütált.

Energikus dallal és klippel mutatkozott be a frissen megalakult gyergyói NÉKED zenekar
2024. március 30., szombat

Még több sivatagi por érkezhet a Kárpát-medence fölé, bizonytalanná válhatnak az előrejelzések

Sivatagi por étkezett a Kárpát-medence fölé, a magasszintű felhőzet a por hatására a vártnál jobban szűrheti a napsütést – írta a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán szombaton.

Még több sivatagi por érkezhet a Kárpát-medence fölé, bizonytalanná válhatnak az előrejelzések
2024. március 29., péntek

A csapatmunka adta a lendületet a „legbölcsebb” nagyváradi diáklányoknak

Egymást inspirálva a legtöbbet hozták ki magukból a nagyváradi Mihai Eminescu Főgimnázium tanulói, akik első helyezést értek el a 14. Bölcs Diákok vetélkedő országos, múlt hétvégi döntőjén.

A csapatmunka adta a lendületet a „legbölcsebb” nagyváradi diáklányoknak
2024. március 27., szerda

Szupersztárok a Szigeten: csaknem ötven fellépőt jelentettek be a szervezők

Mások mellett Liam Gallagher, Halsey, Skrillex, Janelle Monáe, Raye és Tom Odell neve is szerepel a Sziget fesztivál szerdán bejelentett újabb csaknem ötven fellépője között.

Szupersztárok a Szigeten: csaknem ötven fellépőt jelentettek be a szervezők