Lejtőn. Eleinte az egyén szociális ivó, majd egyre sűrűbben kezdi használni az adott szert, míg létrejön az ún. abúzus
Fotó: Haáz Vince
Legyen szó szer- vagy folyamatfüggőségről, a szenvedélybetegség hátterében rendszerint hasonló pszichológiai dinamika áll. Geréb Tünde rendszerszemléletű pszichoterapeutával a függőségek kezeléséről, a hozzátartozók által megtehető, lehetséges lépésekről és a felépülés szempontjából kulcsfontosságú szakemberekről és támogató közösségekről beszélgettünk.
2022. február 13., 15:402022. február 13., 15:40
Akármerre járunk, a szenvedélybetegség számos formájával találkozhatunk: a leggyakoribbak azok a szerfüggőségek, mint az alkohol- vagy a drogfüggőség, de kialakulhat a függőségi viszony bizonyos viselkedés vagy tevékenységek mentén is. Ilyen például az evés-, a játék-, a számítógép-, de akár a munkaszenvedély is. Bármelyiket is vennénk górcső alá, Geréb Tünde pszichoterapeuta úgy véli, valamennyi mögött ugyanazt a pszichológiai dinamikát fedezhetjük fel.
Geréb Tünde rendszerszemléletű pszichoterapeuta, párokkal és családokkal is dolgozik. A rendszerszemlélet egyik alapelve szerint az egész több, mint részeinek összege. Minden részlet csak az egész kontextusában érthető meg helyesen, bármely rész változása kihat a többi részre is, miközben a rendszer szabályozza önmagát. Geréb Tünde a szenvedély- és a más eredetű lelki betegségek esetében nem tesz különbséget a környezeti hatások és a veleszületett hajlam közt. Véleménye szerint ez utóbbi alatt kevésbé a genetikát, mint inkább a lelki sérülékenységre való hajlamot, illetve egyfajta érzékenységet kell értenünk.
Fotó: Pixabay.com
Véleménye szerint a szenvedélybetegség gyökere első sorban a családi rendszerben keresendő, a terápia alkalmával viszont nem csupán a szenvedélybetegséget keresik vissza az előző generációkban, hanem bármit, ami sérülésre okod adhat, legyen szó traumáról, veszteségről vagy feldolgozatlan eseményről. „A terápia arra vállalkozik, hogy a függőknek egy másfajta megoldást nyújtson a már kialakult sérülések kezelésére. Nem csak az aktuális helyzeten, visszafelé is kell dolgozni: minden terápia alapja a múltfeldolgozás” – vázolta fel.
Az erdélyi szenvedélybetegeken segítő Bonus Pastor Alapítvány jelenleg Székelyudvarhelyen dolgozó munkatársa tisztázta, hogy a betegség kialakulása szempontjából szer-, illetve folyamatfüggőség közt sem teszünk különbséget, és a gond sok esetben egy társadalmilag elfogadott helyzetből növi ki magát problémává. Az alkoholfogyasztás példájával élve elmondta, hogy eleinte az egyén szociális ivó, majd a nyomás súlyosbodásával egyre sűrűbben kezdi használni az adott szert, míg létrejön az ún. abúzus, azaz a visszaélés fázisa: a veszélyes ivás. Mint mondta,
Elmondta, hogy a függőség megállapítása a kontrollvesztéssel hozható összefüggésbe, amely egyrészt az elfogyasztott adag mennyiségére, másrészt viszont a fogyasztás időzítésére vonatkozik: az érintett elkezd nem megfelelő helyzetekben inni, olyankor is, amikor más feladatai lennének. Szakemberek egy teszt segítségével le tudják mérni, ha létrejött a függőség, ami – mint megtudtuk – kezelés során sem visszafordítható a kontroll visszaállítása szempontjából. „Egy kontrollvesztett személy, még ha két évig absztinens is, többé nem lesz szociális ivó, csak teljes nem-ivó” – részletezte.
Kiút. A kontrollvesztés visszafordíthatatlan, a gyógyult rendszerint nem iszik többet
Fotó: Kristó Róbert
Geréb Tünde elmondta, hogy a segítségnyújtás első lépése informálni az érintettet arról, hogy a függősége probléma, ugyanakkor kiemelten fontos azt is elmondani, hogy létezik rá megoldás. „Tapasztalatom szerint nagyon lényeges, hogy ez utóbbi elhangozzon, ugyanis a függőket rendszerint két dolog gátolja abban, hogy terápiára járjanak: egyrészt a szégyen, ami látszólag egy erkölcsi szempontból érintett működés eredménye, másrészt az erős reménytelenség, ami miatt nem hiszik vagy nem is tudják, hogy lehet ebből kiút” – magyarázta.
A beavatkozásnak és a kezelésnek a probléma súlyosságától függően több fokozata lehet, első lépésként a szakember azonban mindenképp az állapotfelmérő konzultációt ajánlja, amely segítségével felmérik a függőség súlyosságát. Sokszor évek telhetnek el, amíg az érintett ráveszi magát, hogy terapeutához menjen, ezért a szakember kiemelte, hogy létezik az ún. „Arise” módszer, vagy családi intervenció, amelyet akkor alkalmaznak, amikor a hozzátartozó telefonon abban kéri a szakember segítségét, hogy hogyan segítsék a szenvedélybeteget abban, hogy jelentkezzen tarapiára.
Geréb Tünde elmondta, hogy a módszer tulajdonképpen egy háromlépcsős folyamat: először telefonon konzultálnak arról, hogy a szenvedélybeteget informálják a terápia lehetőségéről. Abban az esetben, ha nem akar részt venni, ajánlják, hogy lehetőleg mindenki, aki a családban közelről érintett, elmenjen a szenvedélybeteg tudtával egy terápiás ülésre.
Fotó: Pixabay.com
„Amikor eljönnek, megpróbáljuk megérteni, mi történik a családi rendszerben, hiszen a függő tulajdonképpen a családi rendszer tünethordozója, ő az indexpáciens: ő csupán a mutatója annak, ami a rendszeren belül történik. Ez nagyon fontos mozzanat, amivel mintegy lekerül az illetőről a stigma, illetve a család is megérti, hogy mi zajlik az érintettben” – fejtette ki.
Mint mondta, sokszor ez már elég arra, hogy a függő eljöjjön, azonban ha mégsem teszi meg, következik a harmadik, azaz a határhúzás fázisa. A családon belül ugyanis a túlsegítés tendenciája révén általában kialakul a kodependencia, amikor a hozzátartozók túlsegítik a függőt, egyfajta védőhálót alakítva ki körülötte. Kiemelte, hogy ezen a szinten hagyni kell, hogy az érintett szembesüljön tettei következményeivel, esetenként akár az időszakos különköltözés által. „Egy jól kipárnázott családi fészek évtizedekig konzerválhat egy függőséget, az érintett pedig nem kerül válsághelyzetbe. Nagyon fontos tehát, hogy a hozzátartozó eljöjjön a konzultációra, hiszen ilyen helyzetben egyedül ő képes tenni azért, hogy ez az idő lerövidüljön” – hívta fel a figyelmet.
Mint mondta, a gyógyulás szempontjából kiemelt jelentőségű, hogy a függő körül egyfajta segítőháló épüljön ki, ami az orvos, a pszichológus és a szociális munkás hármasából áll, illetve ide tartozik még a lelkészi segítség is. Szakemberek úgy tartják, hogy a függőség egy testi-lelki-szociális és spirituális probléma, ezért a segítő területek közti együttműködés nagyon fontos lehet, hogy az érintett eljusson az éppen szükséges gondozói területre.
Ez jelenti a józan, kiegyensúlyozott életvitel kialakítását, amely által hosszú távon fenntartható marad az absztinencia meg a jólét. „Az absztinenciát nem célnak, hanem feltételnek tekintjük, enélkül nincs segítőmunka. Ezt kell mihamarabb és minél biztosabban létrehozni, hogy utána beinduljon a változás a kapcsolatok, a munka, illetve az egészség terén” – egészítette ki.
Fotó: Pixabay
A felépülésben és az utógondozásban természetesen a támogató csoportoknak is óriási szerepük van. A szenvedélybetegség esetében a szakemberek a megelőzés, a terápia és az utógondozás hármasával dolgoznak. Geréb Tünde elmondta: megfigyelték, hogy azok a páciensek, akik terápia után utógondozáson vesznek részt, sokkal nagyobb eséllyel maradnak meg a felépülésben.
Sok fórum létezik, amely által akár évtizedekig is kapcsolatban maradhatnak a kialakult közösséggel, amely nem csak abban segíti a résztvevőket, hogy tiszták maradjanak, hanem abban is, hogy tapasztalataikat továbbadva támogassák a többi szenvedélybeteget – tette hozzá.
Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.
Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.
Utcazene-fesztivált tartanak július 11. és 13. között Szatmárnémetiben. A partiumi város egyik legnépszerűbb kulturális eseménye nemcsak zenei csemegékkel, hanem látványos utcai produkciókkal és pezsgő fesztiválhangulattal várja a közönséget.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
szóljon hozzá!