A komatál adása olyan gesztus, amely az étel adományozásán túl a baráti segítségnyújtásról, a kismama és az újszülött meglátogatásáról is szól
Fotó: Facebook/Nemzeti Művelődési Intézet
A komatálprogram legfontosabb célja, hogy közösségépítő folyamatot indítson el a Kárpát-medence településein, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy a helyben élők tudatosan, együtt készüljenek az újszülött gyermekek érkezésére – közölték a kezdeményezők.
2019. december 16., 16:072019. december 16., 16:07
Családi, szomszédsági, baráti kötelékeket megerősítő szokást, a komatál átadásának hagyományát szeretné feleleveníteni a budapesti Nemzeti Művelődési Intézet nemrég indult társadalmi célú kampánya. A komatál adása olyan gesztus, amely az étel adományozásán túl a baráti segítségnyújtásról, a kismama és az újszülött meglátogatásáról, a közösség összetartó erejéről és a családi kötelékek megerősítéséről is szól – emelte ki a programot elindító Nemzeti Művelődési Intézet ügyvezetője, Závogyán Magdolna.
A gyakorlatban a komatál hagyománya azt jelenti, hogy az újszülött világra jöttét követő időszakban a kismama környezetében élők – barátok, ismerősök, szomszédok, rokonok – egymás között felváltva naponta friss, főtt étellel gondoskodnak az anyukáról és családjáról. Akár az első gyermek születik, akár a második vagy harmadik. Az elfeledett és a budapesti székhelyű Nemzeti Művelődési Intézet által ezúttal társadalmi célú kampány formájában felélesztendő szokás legfőbb üzenete az, hogy nemcsak akkor segíthetünk, ha rokonsági kötelékben állunk az új jövevény családjával, hanem akkor is, ha akár egy lépcsőházban élünk velük, akár jó ismerőseik vagyunk, vagy akár munkatársai vagyunk a kismamának, az édesapának, a család bármely tagjának.
A komatálprogram legfontosabb célja, hogy közösségépítő folyamatot indítson el a Kárpát-medence településein, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy a helyben élők tudatosan készüljenek az újszülött gyermekek érkezésére, együtt, közösen tervezzék meg a gyermekágyas édesanyáról és családjáról való gondoskodás folyamatát – tette hozzá Závogyán Magdolna. A városban élők számára is – akárcsak a falvakban lakóknak – ugyanolyan fontos lehet a komatál hagyományának újraélesztése, hiszen a figyelmes gondoskodás az összetartozás élményét nyújtja mindenki számára, függetlenül attól, hogy milyen lélekszámú településen vagy településrészen élünk.
A komatálprogram részeként a Nemzeti Művelődési Intézet támogatja a komatálközösségek létrehozását is.
A Nemzeti Művelődési Intézet teljes komatálprogramja múlt év végén indult az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával, együttműködve a Népművészeti Egyesületek Szövetségével, a Népfőiskola Alapítvánnyal és a Nagycsaládosok Országos Egyesületével.
A komatálprogram további részletei a www.komatalprogram.hu oldalon találhatók, valamint a kampány nyomon követhető az intézmény Facebook-oldalán.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
Egy néhány hónapos borjú csatlakozott a szabadon élő bölénycsordához a Vânători–Neamț Natúrparkban, nagy örömet okozva a természetvédelmi terület munkatársainak, akik figyelemmel kísérik a visszatelepített állatok mindennapjait.
Megnyitotta kapuit a VIBE fesztivál. A július 6-ág, vasárnapig tartó rendezvény koncertekkel, tudásfórummal, divatsarokkal, sportprogramokkal és hajnalig tartó bulikkal várja az érdeklődőket Marosszentgyörgyre.
Virágzik a Radnai-havasokban az erdélyi havasszépe (Rhododendron kotschyi), a speciális viszonyok közt termő, védett növényt nem szabad leszedni.
A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.
szóljon hozzá!