A nagyváradi Karikás Noémi vallja, hogy átfestéssel lehet időtállóan rendbe hozni, felújítani bútorokat otthon is
Fotó: Karikás Noémi/Facebook
A nagyváradi Karikás Noémi tíz év intenzív szinkronfordítói munka után a régi bútorok felújítása felé fordult, felszínre engedve a mindig is benne szunnyadó kreativitást. Megmaradt ugyan tolmácsnak, de nem az angol filmszövegeket, hanem bútorfestésen keresztül az alkotó esztétika értékeit tolmácsolja.
2022. február 21., 07:452022. február 21., 07:45
– A Partiumi Keresztény Egyetem önálló angol szakának elvégzése után az akkor egyik legnépszerűbb nagyváradi intézménynél, a magyarországi megrendeléseket is vállaló szinkronstúdióban kapott filmszövegfordítói munkát. Az itt végzett munka mennyire felelt meg az elképzeléseinek?
– Az első években nagyon szerettem a munkám, ami tulajdonképpen nem volt számomra teljesen idegen, mivel az egyetem ideje alatt találkoztam a filmszövegfordítással, több kisfilmnek az angol szövegét kellett magyarra fordítanom. Ezért is örültem a szinkronstúdió kínálta lehetőségnek, ahol nagyon sokat tanultam technikailag is, például a „szájra fordítást”, vagyis a szövegen kívül a szájmozgáshoz igazítandó szövegfordítást.
De nagyon sokat lehetett tanulni a színészektől is, hisz végeredményben a szövegre a színész teszi fel a pontot, ugyanakkor a műsorok is segítettek, mivel gyerekcsatornáknak dolgoztunk, illetve a History Channelnek, és rengeteget olvastunk, hogy megértsük, amit fordítanunk kellett. Csak példaként említem: nem volt ritka, hogy egy ötvenperces dokumentumfilm szövegének fordításán napokig dolgozzunk.
– Mikor merült fel a váltás gondolta?
– Több szempont is közrejátszott abban, hogy munkát váltsak, például az, hogy egy idő után bele lehet fásulni a szinkronizálásba. Habár egy idő után szabadabb kezet kaptunk, nagyon sok volt a megkötés, és az érdembeli eredményt mi nem láttuk. A másik szempont pedig, hogy gyerekkoromtól szeretem a kézműves foglalkozásokat annyira, hogy például általános iskolás koromban virágkötésznek szerettem volna tanulni. Mindig érdekelt, hogyan tudnám csinosítani, szebbé tenni a lakásomat, voltak mindenféle ötleteim, de látványos eredmények nélkül. A munkaváltásban végül több tényező közrejátszott: a sógornőmtől kaptam egy vízalapú krétafestéket, amit mai napig a bútorok rekondicionálásához használok.
Mindeközben erősödött a nagyon sokfelé ágazó, több szakma fogásait is magában foglaló, bútorfestés iránti szenvedélyem. Elkezdtem workshopokra járni, bútorfestési technikákat tanulni, és elkezdtem kísérletezni a festékkel is. 2017 októberében létrehoztam a Facebookon a MaNoKa Arts & Crafts oldalt, és részt vettem vásárokon saját munkáimmal. Nagyon jó érzés volt látni, mennyire tetszettek például a kisebb konyhai lapítókból készített dísztárgyaim, melyekre kulcsokat vagy más tárgyakat lehet akasztani. Munkáimat kezdtem összekapcsolni a virágkötészettel is, ugyanakkor lehetőségem nyílt, hogy időnként eljárjak egy budapesti virágkötész hölgyhöz tanulni, akinek tetszik a munkája, stílusa nagyon közel áll hozzám.
Karikás Noémi ötleteket is ad arra vonatkozóan, miként lehet megújítani a régit
Fotó: Karikás Noémi/Facebook
Habár a bolton még csak gondolkodtam, vásárokra jártam, és műhelygyakorlatokat is tartottam. Akkor határoztam el, hogy felhagyok a fordítással, csak és kizárólag a bútorok helyrehozatalára, bútorfestésre, a belső dekorációk készítésére összpontosítok.
– Mivel a munka lényegének tartom a folyamatos tanulást, úgy érzem, nem művészi, hanem szakmai szinten több ez, mint üzlet. Nem csupán termékek kerülnek ki a kezem alól, hanem művészeti értékek is. Ezenkívül ha valaki eljön ide az üzletbe, megnézi a tárgyakat, késztetést kaphat a bútorfestésre, általa pedig saját otthonának az újrateremtésére. Véleményem szerint minden ember kreatív, minden, ami kézzel fogható és ésszel érthető alkotás – az írás, a sportolás, a tésztasütés, főzés és így tovább – az alkotókészségről tanúskodik. A hivatali utánajárás pedig a velejárója ennek a folyamatnak.
– Igen, úgy érzem, hogy végleg hazaérkeztem. A munkámban nyoma sincs semmi stressznek, alig várom, hogy bejöjjek a boltba. Az üzlet megnyitása mindemellett segítség is volt, mivel a bútorfestésről sokat tanultam, a marketing alapjai is rám ragadtak, de a kereskedelem terén még úgy érzem, nagyon sok a tanulnivalóm. A képzéseimen igyekszem továbbadni az évek során szerzett tudást, megosztani a tapasztalataimat, ugyanakkor szeretném a tanítványaim szépérzékét is fejleszteni.
Úgy érzem, nem véletlen, hogy azok az emberek, akik ezzel a festékkel dolgoznak, közösséget is alkotnak, érdekli a társak munkája is, tartják egymással a kapcsolatot a közösségi oldalakon, és örülnek, amikor egy-egy újabb hasonló érdeklődésű csoport bejelentkezik, és megmutatja munkáit, tanítjuk egymást, és ugyanakkor tanulunk egymástól. Úgy gondolom, van ennek a munkának egyféle közösségépítő ereje, mivel sok szál vezet belőle kifelé és befelé is.
– Vannak-e bővítéssel kapcsolatos elképzelései, vagy hagyja magától alakulni az üzlet fejlődését?
– A nagyváradi boltunkban festékeket és a festéshez szükséges eszközöket forgalmazunk, ezenkívül szívesen várjuk azokat, akik ötleteket szeretnének gyűjteni egy-egy régi bútor felújítására. Sokan az ügyfelek és barátok közül látványműhelynek nevezik a kis teret. Maximalista lévén, úgy gondolom, még hosszú út áll előttünk, míg tökéletesen az igényeim és elképzeléseim szerint alakul ez a bolt.
A lényeg az, hogy minél többen felfedezzék, hogy átfestéssel lehet időtállóan rendbe hozni, felújítani bútorokat otthon is. Ezenkívül talán a legfontosabb a festékkel való kísérletezgetés, a kitartó gyakorlás és a szakmai együttműködés azokkal, akik ugyanezt a bútorfelújítási technikát alkalmazzák. Jó volna, ha a környezetünket, saját tereinket sikerülne szebbé és élhetőbbé tenni.
Egy korábban ismeretlen zenei darabot fedeztek fel egy németországi könyvtárban, amelyet valószínűleg Wolfgang Amadeus Mozart szerzett tinédzserkorának elején.
Sokan kíváncsiak lehetnek arra, hogy milyen ételek szerepelnek egy harci fejadagban, ugyanis a román katonák csomagját bemutató videót már több mint 10 ezren megtekintették YouTube-on.
Új turisztikai látványossággal bővül a Görgény völgye: a Medvék ösvénye elnevezésű, 25 kilométeres tematikus útvonal a Maros megyei Görgényorsovát veszi körbe, érintve a környék összes nevezetességét.
Nem kell messzire utazniuk Erdélyből azoknak, akik ritka építészeti, idegenforgalmi látványosságot kívánnak megcsodálni: mindenképp érdemes felvenni a bakancslistára a Sátoraljaújhelyen megépült, a nemzeti összetartozásról elkeresztelt függőhidat.
A hirtelen érkezett hideg időjárás nagyon negatívan befolyásolja a még tájainkon tartózkodó fecskék életét: Magyarországon vadvédelmi szakemberek próbálnak segíteni a rossz állapotba került kis madarakon.
A Terminátor filmek sztárjával, Kalifornia állam korábbi kormányzójával edzett Orbán Viktor – közölte fotós és videós összeállítással Facebook-oldalán a miniszterelnök.
Kicenzúrázta Jeremy Allen White színésznek a vasárnapi Emmy-díjátadón mondott köszönő beszédéből a „Jézus Krisztus!” felkiáltást az ABC (American Broadcasting Company) kereskedelmi televízió.
A kolozsvári botanikus kertben idén újra megrendezik a már hagyományosnak számító őszi, Lepkék a levegőben című kiállítást, amelyen élő pillangókat lehet megcsodálni.
Új évaddal jelentkezik szeptember 15-től a közmédia tudományos-ismeretterjesztő műsora, a Delta, amelynek műsorvezetője Bíró Ada, a mesterséges intelligencia segítségével életre hívott képi és nyelvi modell.
Lebeszélt szándékáról köszönhet Jon Bon Jovi egy nőt, aki hídról leugorva akart véget vetni az életének az Egyesült Államokban.
1 hozzászólás